Управління ПФУ у м. Білій Церкві інформує щодо змін в пенсійному забезпеченні

З 1 квітня 2015р. набирає чинності Закон України від 02.03.2015р. № 213 – VIII »Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Законом № 213 змінено, зокрема порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) на час роботи пенсіонера: пенсія в певний період часу або не виплачується, або виплачується із обмеженням.

Порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) залежить від того, за яким законом призначено пенсію та на яких посадах/роботах працює пенсіонер.

Законом № 213 визначено категорії осіб, яких зміни, які відбуваються в законодавстві, не торкнулися. До них належать інваліди I та II групи, інваліди війни III групи, учасники бойових дій,члени сімей померлих чи загиблих військовослужбовців, учасників АТО. Усі вони на будь-якій роботі будуть одержувати призначену пенсію в повному обсязі.

Не виплачують пенсії (крім тих,хто має право на виплату 100% пенсії), призначені згідно законів України «Про державну службу», »Про прокуратуру», »Про судоустрій та статус суддів», »Про судову експертизу», »Про Національний банк України», »Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», »Про статус народного депутата України», »Про дипломатичну службу», »Про Кабінет Міністрів України», »Про пенсійне забезпечення», »Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»,  »Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», »Про пенсійне забезпечення осіб,звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Положення про помічника-консультанта народного депутата, Митного кодексу України в період роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», »Про прокуратуру», »Про статус народного депутата України», »Про судоустрій та статус суддів».

Пенсії, призначені згідно Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність» у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії згідно законів України «Про державну службу», »Про прокуратуру», »Про статус народного депутата України», »Про судоустрій та статус суддів», «Про наукову та науково-технічну діяльність» (крім тих,хто має право на виплату 100% пенсії) виплачуються у розмірі 85 відсотків від розміру пенсії, яка призначена відповідно до Закону України »Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а в період роботи на інших посадах/роботах – 85 відсотків призначеної наукової пенсії.

У всіх випадках після звільнення з роботи, в тому числі зі «спецпосад», виплата пенсії поновлюється в повному обсязі.

Статус пенсіонера (працюючий чи непрацюючий) і відповідно розмір пенсії до виплати органи ПФУ визначатимуть за матеріалами пенсійних справ та даними системи персоніфікованого обліку. Надавати органам Пенсійного фонду окремо документи потрібно лише тим пенсіонерам, хто своєчасно не виконав передбаченого законом  зобов’язання протягом 10 днів проінформувати органи ПФУ про працевлаштування чи звільнення з роботи.

Якщо документи про звільнення з роботи буде надано після 1 квітня, то виплату пенсії буде проведено в повному обсязі за весь період, коли пенсіонер уже не працював.

Якщо документів про працевлаштування, в тому числі на «спец посаду», пенсіонер не надасть, факт роботи все одно обов’язково буде встановлено пізніше за даними системи персоніфікованого обліку. У цьому разі пенсіонер має повернути надміру виплачену суму пенсії.

Крім наведених вище норм Закону № 213 стосовно заборони одержання спец пенсій, передбачені також зменшення розміру пенсій всім працюючим пенсіонерам. Так, якщо пенсіонер працюватиме на будь-якій посаді (навіть, якщо це не посада, наприклад, державного службовця,прокурора,судді,народного депутата тощо), розмір виплачуваної йому пенсії буде зменшено і становитиме 85% від призначеного розміру.

Однак це зменшення відбуватиметься при перевищенні розміру призначеної пенсії 150% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб. Згідно зі ст.7 Закону від 28.12.2014р. №80-VI «Про державний бюджет України на 2015 рік» цей показник з 01.01.2015р. становить 949грн., а з 01.12.2015р. – 1074грн.

Виходячи із цього, з 01.04.2015р. до 01.12.2015р. розмір пенсії обмежуватиметься, якщо він перевищує 1423,50грн. (949*150%).

Усі вищезазначені обмеження, передбачені Законом № 213 діятимуть у період з 01.04.2015р. по 31.12.2015р.

Начальник відділу з призначення пенсій                         І.В.Рябушко