Про індексацію пенсій

У Законі «Про індексацію грошових доходів населення» сказано про індексацію як про механізм збільшення розмірів доходу з урахуванням інфляційних процесів. Згідно зі статтею 2 зазначеного закону, індексують грошові доходи громадян, які не мають разового характеру та які одержано на території України. До них належать і пенсії (з урахуванням надбавок,  доплат, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат). А от соціальні виплати, які визначають залежно від прожиткового мінімуму, не індексують.

Індексація грошових доходів відбувається тоді, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації – 101%. Обчислює цей індекс та оприлюднює його щомісяця Держстат.  Для пенсіонерів, які не працюють, пенсії індексують у межах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність ( із 1 грудня 2013 року це 949 грн).

Але у  кожній пенсійній справі є певні нюанси, тому індексацію визначають для кожного пенсіонера індивідуально, залежно від місяця підвищення пенсії після перерахунків, розміру такого підвищення, а також залежно від інших обставин. Наприклад, пенсії, обчислені в мінімальному розмірі, індексації не підлягають.

Приклад 1. Пенсія по інвалідності в розмірі – 949,00 грн.

Складається:
основний розмір пенсії 797,60
доплата до прожиткового мінімуму  - 151,40

Пенсія не індексується, т.я. є доплата до прожиткового мінімуму.

Приклад 2. Пенсія за віком в розмірі – 1122,94 грн.

Складається:
основний розмір пенсії – 738,40
доплата до прожиткового мінімуму – 210,60
доплата за понаднормовий стаж – 73,84
надбавка учасника війни – 94,90
доплата за проживання в зоні посиленого радіологічного забруднення – 5,20

Пенсія не індексується, т.я. є доплата до прожиткового мінімуму

Приклад 3. Пенсія за віком в розмірі - 957,41 грн.
основний розмір пенсії – 952,21
доплата за проживання в зоні посиленого радіологічного забруднення  - 5,20

Пенсія індексується у межах прожиткового мінімуму, тобто 949,00 грн.

Пенсіонерам, які не працюють, індексацію здійснюють автоматично, а тим, що працюють, доходи індексують за місцем роботи. Якщо заробітна плата пенсіонера, який працює, менша за прожитковий мінімум для працездатних осіб, то після надання інформації про доходи пенсію може бути проіндексовано з урахуванням одержаної заробітної плати. До того ж загальний дохід, який підлягає індексації, не має перевищувати прожиткового мінімуму, визначеного для працездатної особи ( в  2014 році – 1218 грн.).Таким чином, якщо пенсіонер, який працює, отримує за місцем роботи заробітну плату на рівні прожиткового мінімуму для працездатної особи й вищу, то в такому випадку розмір  пенсії не індексується.

Заступник начальника управління                                                                                 Н.А.Царенко