Допомога щодо відновлення репродуктивного здоров’я для подружніх пар нашої громади

|  06. 02. 2025

Питання рівня народжуваності дітей в Україні та ріст статистики щодо кількості жінок, які мають проблему з безпліддям і потребують допомоги з відновлення репродуктивного здоров'я та вирішенням проблем народження дітей є вкрай актуальним. 

Враховуючи невтішні показники народжуваності, муніципалітет Білої Церкви шукав шляхи як допомогти жінкам - жителькам громади, які перебувають у багаторічному очікуванні дітей та наблизити до них отримання послуги в рамках репродуктивної медицини.

Тож днями було підписано Меморандум про співпрацю між «Білоцерківським пологовим будинком та ТОВ «КЛІНІКА ЦСМ». Відтепер родини нашої громади, які через певні причин не можуть мати діток, отримають шанс на вагітність та народження здорового малюка ( інформація тут: https://bc-rada.gov.ua/node/15911 ).

Завідуюча жіночою консультацією Білоцерківського пологового будинку Олеся Мироняк поінформувала: «На жаль, з початком повномасштабної війни негативно змінилася статистика народжуваності в Україні, адже змінилися репродуктивні плани у багатьох наших пацієнток. Військовий стан також зменшив кількість планованих вагітностей, зросла і проблема із зачаттям. Все це призвело до глибокої демографічної кризи. 

З початку війни народжуваність в Україні впала у 2,9 разів. Щодо Білої Церкви статистика така: у 2012 р. відбулося  2042 пологів, у 2019 р. -1247, а вже у 2024 р.- лише1104 пологів. Ми всі розуміємо, що чим довше буде продовжуватися війна, тим більше буде втрат. Відновити наш генофонд буде все важче.

Народжуваність падає не тільки в Україні, а й в усьому світі. Останніми десятиріччями також виникла велика як медична, так і соціальна проблема – безпліддя. За даними МОЗ України кожна п'ята пара немає дітей, а у світі кожна шоста пара страждає від безпліддя.

Як відбувається встановлення діагнозу безпліддя: жінка записується через систему HELSI, чи реєстратуру на прийом до лікаря. Якщо це пацієнтка до 35 років, яка впродовж року живе статевим життям без використання контрацептивів і їй не вдається завагітніти – їй встановлюється діагноз безпліддя. Жінкам після 35 років, такий діагноз встановлюють через півроку за таких умов. Безпліддя поділяється на 2 види: таке, коли вагітність може наступити при лікуванні, без допомоги допоміжних репродуктивних технологій (штучного запліднення)  і  коли вагітність неможлива без використання допоміжних репродуктивних технологій.

Зазвичай, коли жінка звертається до лікаря жіночої консультації (лікар обирається за бажанням пацієнта), ми проводимо обстеження безкоштовно по програмі медичних гарантій від НСЗУ. Проте є додаткові обстеження, які не входять до програми медичних гарантій, і тоді ми скеровуватимемо таких пацієнтів на консультації на огляд лікаря-репродуктолога до приватних клінік, які вони можуть обрати за власним бажанням. Там визначатимуть можливість отримання послуги щодо штучного запліднення. Ця послуга також може бути безкоштовною за державними медичними гарантіями. Але, на жаль, не всі пацієнтки підпадають під цю програму, тому що, по-перше, у ній обмежений вік до 40 років, по-друге є складні види безпліддя, коли потрібно залучення донації яйцеклітин. У таких випадках процедуру проводитимуть за кошти пацієнта. 

Починаючи новий проєкт співпраці з КЛІНІКОЮ ЦСМ ми відкриваємо нові можливості для наших пацієнток. Родинам не потрібно буде їхати до іншого міста, у клініці репродуктолог допоможе  визначити яким саме методом необхідно здійснювати лікування. 

Після вдалого запліднення пацієнтка повертатиметься до обраного лікаря жіночої консультації на спостереження. Воно відбуватиметься безкоштовно, адже у нас підписаний пакет з НСЗУ щодо спостереження за перебігом вагітності. На пологи пацієнтки направлятимуться до нашого пологового будинку (якщо немає ніяких патологій, які потребують скерування вагітної на до інших медустанов)».

Як зауважила Олеся Мироняк навіть у день підписання Меморандуму до неї звернулася пацієнтка з приводу безпліддя. Вона вже розпочала клініко-лабораторне обстеження згідно з протоколом ведення безпліддя. У подальшому лікарі жіночої консультації планують скерувати її у КЛІНІКУ ЦСМ на консультацію до лікаря-репродуктолога. 

До речі, на обліку у пані Олесі наразі перебуває три пацієнтки після позитивного завершення програми допоміжних репродуктивних технологій, а всього у жіночій консультації на обліку 9 вагітних пацієнток із штучним заплідненням.

Як зауважив директор ТОВ «КЛІНІКА ЦСМ» Олександр Кіян щодо цього проєкту: «У існує велика міжнародна програма з відновлення України та української нації у тому числі. Враховуючи цю програму ми з місцевою владою підписали Меморандум про співпрацю, який дозволить жителям Білоцерківської громади звертатися до пологового будинку, жіночої консультації або до кількох медичних партнерів у Білій Церкві у т.ч. і КЛІНІКУ ЦСМ за консультативними послугами стосовно репродукції. До КЛІНІКИ ЦСМ кілька разів на місять приїздить команда репродуктологів, які будуть вести свою частину роботи. 

Також пацієнтам, які до нас звернуться ми надаватимемо послуги із психологічної допомоги, супроводу вагітності. Зараз є багато науково доведених методів, які дозволяють  завагітніти парам, подолавши перепони у репродуктивній функції, що виникли після стресів.

Задача проєкту забезпечити людям комфорт, врівноважити психо-емоційний стан, перевірити стан здоров’я і вивести пацієнта на той рівень, коли зачаття зможе відбутися природнім шляхом. Якщо пара не змогла завагітніти природнім шляхом, ми скеровуватимемо їх до центрів репродукції, які зможуть розпочати процес запліднення яйцеклітини і жінка почне виношувати дитину.

Частина наших послуг покриватиметься програмами НСЗУ. Ті, що не покриватимуться – ми шукатимемо фінансування, тобто для пар, які будуть неспроможні заплатити - ми залучатимемо кошти з міжнародних проєктів. Наразі вже є запити від громадян, які мають статус ветерана війни. 

Плануємо, що завдяки цьому проєкту у цьому році приріст населення у Білоцерківській громаді відносно минулорічних показників складатиме 300-400 діток.

Рамо з тим, для нас розпочата робота у цьому напрямку це й старт ще в одному проєкті - патронатній службі у Білій Церкві. Дуже багато пар мають запитання як завагітніти, мають певні проблеми зі станом здоров’я та психологічні проблеми. Тому програма з патронажу і супроводу пар складатиметься з консультативних підтримок пар, підготовчого етапу до вагітності, ведення самої вагітності та супроводу до народження дитини. В цілому участь пацієнтів у програмі закінчується на другому році життя малюка».  

Тож, сподіваємося, що всі плани будуть успішно втілені у життя і це дасть  результат.

>>> Більше світлин <<<