Україна в ЄС: можливості, переваги, перспективи
04 грудня у Білій Церкві відбувся круглий стіл «Асоціація Україна – ЄС: що далі?», організований Представництвом Фонду Конрада Аденауера в Україні спільно з Інститутом Євро-Атлантичного співробітництва за підтримки Білоцерківської міської ради.
Відкриваючи захід, міський голова Геннадій Дикий зазначив, що сьогодні як державна влада, так і переважна більшість українців, а зокрема молодих людей, мають переконання, що Україна має бути в Європейському Союзі, адже Україна – європейська країна. Це потрібно для того, аби впровадити в нашій державі саме європейські стандарти щодо економічного розвитку, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту та інших галузей життя.
«Протягом останніх років на рівні міста було здійснено чимало кроків задля впровадження європейських стандартів, – зауважив Геннадій Дикий. – Зокрема, впроваджено «Прозорий бюджет», завдяки чому кожен користувач інтернету має доступ до інформації про бюджет Білої Церкви; впроваджуються проекти «Громадського бюджету», що дає змогу втілювати в життя саме ті проекти, яких найбільше потребує громада нашого міста; Біла Церква підтримує дружні та ділові стосунки з містами-побратимами тих країн, що входять до Євросоюзу: Островець Свентокшискі, Тарнув (Польща); Пухов (Словаччина); Вільнюс (Литовська республіка) та ін. Крім того, міській владі вдалося залучити гранти на навчання фахівців місцевого самоврядування; завдяки співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком впроваджується низка проектів, зокрема з енергозбереження, освітлення, водопостачання, що важливо як для нашого міста, так і для України в цілому. Ми готові переймати, вивчати та запроваджувати європейський досвід у нашому місті».
Голова Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні (Київ) Габріеле Бауманн зупинилася на тих можливостях, які б дали змогу поглибити відносини між Україною та Євросоюзом, наголосила, що Угода про асоціацію з ЄС виконується, і для того, аби цей процес відбувався належним чином, залучаються відповідні експерти. Також відмітила, що економічна співпраця між Україною та Євросоюзом стає дедалі ширшою, і це відчувається в кожному місті та області, які вдалося відвідати представникам Фонду Конрада Аденауера. Експерт також наголосила, що розглядаючи відносини України з Євросоюзом, необхідне чітке бачення кінцевої мети, починаючи від членства нашої держави в ЄС і враховуючи вирішення питань енергетичної безпеки в рамках ЄС, Північного потоку-2, модернізації газотранспортної системи України тощо.
Під час «круглого столу» присутні зосередили увагу на темі економічних наслідків та можливостей для України внаслідок асоціації з Євросоюзом. Так, директор з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Вероніка Мовчан у своїй презентації відмітила, що в Україні відбулися певні позитивні зрушення внаслідок проведення низки реформ, також зупинилася на економічних відносинах України з країнами Євросоюзу та перспективах їх розвитку. Як було зазначено, за підсумками 2017 року обсяг експорту товарів з України до країн Євросоюзу становив 17,5 млрд доларів США (найвищий показник з 2011 року), частка – 41% від загального експорту, що стало абсолютним рекордом після здобуття Україною незалежності. Серед найбільших партнерів України в галузі експорту товарів до країн ЄС – Польща та Італія; асортимент експортованих товарів у країни ЄС постійно зростає.
Експерт з питань європейської інтеграції Роберт Хорольський окреслив можливості розвитку економічної співпраці між Україною та країнами ЄС, наголосив на умовах визнання українських товарів на європейському ринку, а також навів низку чинників, які впливають на цей процес. Зокрема, це дотримання українськими виробниками відповідних європейських стандартів якості та безпеки, пошук українським товаровиробником нових ринків реалізації продукції; подолання низки бар’єрів, серед яких – отримання дозволу на експорт продукції до ЄС, сертифікація виробництва тощо.
Політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач зосередив увагу присутніх на економічних наслідках впровадження асоціації; енергетичному співтоваристві та інших напрямках співпраці, а також європейських перспективах українського бізнесу.
Старший науковий співробітник Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Андреас Умланд у своєму виступі зосередився на моделях майбутнього у відносинах України та ЄС, а також очікуваннях та перспективах такої взаємодії.
Підбиваючи підсумки «круглого столу», учасники заходу висловили думки стосовно того, якою буде Україна після повного впровадження Угоди про асоціацію; розглянули можливі сценарії подальшого розвитку ЄС та його східної підтримки; підняли питання політичної солідарності та підтримки України тощо.
У заході взяли участь: депутат Білоцерківської міської ради Андрій Король, керуючий справами виконавчого комітету Білоцерківської міської ради Сергій Постівий, заступник міського голови Катерина Литвиненко, представники структурних підрозділів та комунальних підприємств міської ради, журналісти місцевих ЗМІ.