Відбулося обговорення питань щодо дотримання законодавства про працю та оформлення трудових відносин
15 травня у Білій Церкві відбулася нарада з питань дотримання законодавства про працю та оформлення трудових відносин.
На обговорення були винесенні такі питання: оформлення трудових відносин на підприємствах, установах та організаціях; додержання мінімальних гарантій в оплаті праці; своєчасність та у повному обсязі оплати праці; співпраця з управліннями Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України Київської області, Національною поліцією в Київській області та послідовності дій посадових осіб міських рад щодо проведення роботи з виявлення ознак використання праці неоформлених працівників та порушення законодавства про працю відповідно до Законодавства України.
Зі вступним словом до присутніх звернулася заступник міського голови Інна Новогребельська, яка наголосила на важливості обговорення даних питань: «Проблемою в трудових відносинах між роботодавцем і найманим працівником, на даний час є легалізація зайнятості населення. Не лише роботодавець винен у тому, що наразі постало це питання, а й сам працівник не завжди розуміє, на що він погоджується. Незважаючи на роз’яснення в засобах масової інформації та вимоги діючого законодавства, проблема щодо оформлення трудових відносин з найманими працівниками належним чином на сьогодні залишається актуальною».
До слова був запрошений начальник Головного управління Держпраці у Київській області Роман Семчук, який зазначив, що ухиляючись від оформлення трудових відносин з найманими працівниками, роботодавець позбавляє їх права на основну та додаткову відпустки, на оплату лікарняного, на дотримання встановленої законодавством норми тривалості робочого часу, на допомогу по безробіттю, на соціальні гарантії, встановлені колективним договором, на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та пенсійне забезпечення. «Погоджуючись на “тіньову” зайнятість, працівники повинні розуміти, що їх очікують ризики, пов’язані із захистом своїх трудових прав та соціальним захистом у разі скрутних життєвих обставин. Так, з внесенням змін у Порядок призначення субсидії, затвердженим ПКМ України №848 від 27.04.2018 неоформлений працівник та всі зареєстровані з ним особи втрачають право на субсидію», - відмітив Роман Семчук .
Запрошені представники бізнесу, підприємств, установ та організацій різних форм власності мали можливість задати компетентним особам питання, що їх цікавлять, наприклад щодо стажування працівників; штрафних санкцій, а також щодо умов виконання статей Трудового кодексу України.
Заступник міського голови Інна Новогребельська закликала роботодавців відмовитись від виплати зарплати «в конвертах»: «З метою недопущення порушень законодавства про працю, що може призвести до накладання штрафних санкцій, пропонуємо Вам належним чином оформити трудові відносини з найманими працівниками».
Також вона наголосила, що у випадку ігнорування вимог трудового законодавства до керівників підприємств і приватних підприємців інспектори праці вимушені будуть застосовувати всі заходи впливу в межах їх компетенції.
Тобто, кожен нелегальний працівник обійдеться роботодавцю штрафом у тридцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення. При чому, сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю, тобто і роботодавці і наймані працівники мають зрозуміти, що легалізації праці та заробітної плати альтернативи немає.
У заході взяли участь: начальник відділу Головного управління Держпраці у Київській області Ігор Знов’юк, заступник начальника відділення - начальник відділу адміністрування податків і зборів з фізичних осіб Білоцерківського відділення Головного управління ДФС у Київській області Оксана Карпенко, перший заступник начальника Білоцерківського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області Віолетта Мелашенко, інспектор сектору превенції Білоцерківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області Тетяна Литвин, виконавчий директор Білоцерківської міської організації роботодавців Іван Чаус та представники місцевого бізнесу.
Для довідки: Штрафні санкції !
Відповідно до ст.265 КЗпП України юридичні та фізичні особи–підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в таких розмірах:
- 30 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 111 690 грн. за наступні порушення: фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору; оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час; виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску;
- 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 37 230 грн. за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);
- 3 мінімальні зарплати, – це 11 169 грн. за такі види порушень: порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі. - 10 мінімальних зарплат за кожного працівника, це 37 230 грн.; за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- 1 мінімальна зарплата за порушення інших вимог трудового законодавства;
- керівникам підприємств необхідно приділити увагу щодо правильного оформлення наказів про прийняття працівників на роботу, оскільки за можливе визнання недійсного наказу, підприємству загрожує штраф у розмірі 111 690 грн.
Фотографії до новини: тут