Роз’яснення щодо змін умов призначення субсидій

|  15. 05. 2018

Вже звичним стало, що зміни у системі житлових субсидій беруть свій початок з 1 травня.


Цього року з 1 травня Урядом розпочато чергову реформу житлових субсидій. Зрозуміло, що загальноприйняті правила надання житлових субсидій залишаються незмінними, як то призначення субсидій домогосподарству, проте, віднині система житлових субсидій має зреалізувати 3-ти основних акценти:

- приділяється підвищена увага доходам членів домогосподарства;

- враховується майно, набуте членами домогосподарства згідно визначеного законодавством України  порядку;

- враховується спосіб життя членів домогосподарства

Аби  детально донести до  білоцерківців інформацію про нові умови призначення житлових субсидій начальник управління соціального захисту населення міської ради Тетяна Велігорська провела прес-конференцію.

Тетяна Велігорська відмітила, що на жаль система соціального захисту населення останнім часом зазнала певного викривлення. Було втрачено поняття, що кошти для надання субсидій – це є кошти платників податків. З метою виправлення ситуації і підготовки до змін, свого часу Урядом був запроваджений єдиний реєстр отримувачів субсидій.  Аналіз інформації цього реєстру, а також процедура верифікації доходів громадян України стали основою для запровадження нової системи житлових субсидій.

Відтепер буде мати значення чи сплатив громадянин єдиний соціальний внесок. З цього приводу будується роботи по обміну даними з органами Пенсійного фонду України.

Новітнім є те, що постановою Кабінету Міністрів України № 329 від 27 квітня 2018 р. визначені категорії домогосподарств, на яких не поширюється автоматичне перепризначення субсидії на наступний період.


Для цих домогосподарств призначення житлових субсидій здійснюватиметься лише після подання нових заяви та декларації. Ці вимоги розповсюджуються за умови, якщо у складі домогосподарства є особи, у яких:

- взагалі відсутні доходи;

- середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати;

- вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування у розмірі, не меншому, ніж мінімальний, сумарно протягом 3-х місяців періоді, за який враховуються доходи для призначення субсидії.


Надалі нову заяву і декларацію також подаватимуть домогосподарств, у складі яких є:

- внутрішньо переміщені особи;

- особи, члени сім'ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства;

- особи, які є орендарями житлових приміщень або будинків;

- особи, які зареєстровані у житловому приміщенні чи будинку, але фактично в ньому не проживають.


Особливої уваги заслуговує той факт, що у разі коли працездатна особа працездатного віку не працює – субсидія призначатиметься не буде.

Позитивне рішення про призначення субсидії може бути прийнято комісією з питань надання житлових субсидій і пільг лише у разі перебування сім'ї у складних життєвих обставинах, і тільки у тому разі, коли ці обставини підтверджені документально.

Житлова субсидія не буде призначатися ні в якому разі, якщо площа житлового приміщення перевищує 120 м2  для квартири і 200 м2 для індивідуального будинку (крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, а також сімей, в яких не менше року проживають 3-є і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування).

Також змінений підхід у призначення субсидії за наявності заборгованості.

Так, при первинному зверненні субсидія не призначатиметься у разі наявності простроченої понад 2 місяці заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів громадян на день звернення за субсидією. На даний час це 340,00 грн.

Якщо домогосподарство отримувало субсидію у минулому сезоні (чи то опалювальному, чи то не опалювальному) у разі наявності простроченої понад 2 місяці заборгованості з оплати обов’язкового платежу за житлово-комунальні послуги, обов’язкової частки внеску/платежу на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів громадян на день  призначення субсидії на наступний опалювальний чи неопалювальний сезон. На даний час це також 340,00 грн.

З 1 травня повертається призначення субсидії двічі на рік.


При цьому процедура призначення субсидії однакова, крім періоду врахування доходів:

-якщо субсидія призначається з початку неопалювального сезону – це ІІІ та ІV квартали попереднього календарного року;

-якщо субсидія призначається з початку опалювального сезону – це І та ІІ квартали поточного календарного року;

-в інші місці звернення – за 2 квартали, що передують місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням житлової субсидії (2+1).

У разі звернення за житловою субсидією на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива доходи враховуються за попередній календарний рік.

Доходи у вигляді пенсій при призначення субсидії з початку опалювального/неопалювального сезону враховуються у розмірі нарахованої пенсії за останній місяць попереднього опалювального (квітень) або неопалювального (вересень) сезону. У разі призначення  субсидії після початку опалювального або неопалювального сезону, враховується розмір нарахованої пенсії за місяць, що передує місяцю, з якого призначається субсидія.

Знову повертається вимога щодо безумовної сплати обов’язкового платежу.


Несплата обов’язкової частки плати тягне за собою:

- не призначення субсидії на наступний термін;

- за рішенням комісії надання призначеної субсидії припиняється коли домогосподарству припинено надання житлово-комунальних послуг, внаслідок того, що громадянин має заборгованість із сплати обов’язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, внеск/платежу ОСББ, ЖБК тощо на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, встановленої йому на час призначення субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподаткованих мінімумів доходів громадян на день припинення такої послуг або на день вчення відповідного подання ОСББ чи ЖБК.

З цього приводу Тетяна Велігорська звернула увагу представників ОСББ, організацій - надавачів житлово-комунальних послуг на те, що управління соціального захисту населення міської ради не має контролюючих функцій щодо оплати громадянами обов’язкової частки плати. Питання надання послуг, як і їх оплата це відомості, якими володіють зазначені установи та організації.

Також була акцентована особлива увага тих членів домогосподарств, у складі яких були тимчасово відсутні особи і яким була призначена субсидія.

З 1 травня 2018 року перепризначення субсидії на новий період в автоматичному режимі не буде. Ці громадяни мають подати нові заяву та декларацію. При цьому документально підтвердити де проживає тимчасово відсутня особа та факт сплати такою особою житлово-комунальних послуг.

Ні за яких умов не призначатиметься субсидія, якщо у члена домогосподарства, або у члена особи із складу домогосподарства не було доходів, або їх сукупний дохід менший від мінімальної заробітної плати або не сплачений єдиний внесок і ці особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів протягом періоду, за які враховуються доходи (крім днів службового відрядження, лікування або навчання, що підтверджується відповідними документами).

Також відмінено норму щодо призначення субсидії домогосподарствам, які складаються з 1 та  2  непрацездатних осіб на загальну площу до 75 м2    

Відтепер, комісія матиме право призначати житлову субсидію на загальну площу житла з урахуванням понаднормової площі, яка не може перевищувати більш як на 30 % соціальної норми житла (48,87 - 14,66; 62,52 - 18,76)

Тобто автоматичний перерахунок домогосподарствам, які мають на нього право, з 1 травня ц.р. буде здійснено на загальних підставах на соціальну норму житла, бо надання права на призначення субсидії на понаднормову площу - це прерогатива комісії.

Також при призначення субсидії буде враховуватися майновий стан членів домогосподарств. За наявності транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації з дати випуску якого минуло менше 5-ти років (крім мопеда) субсидія на загальних підставах не призначатиметься.


Посилюється відповідальність членів домогосподарства за неповідомлення управління соціального захисту населення протягом 30-ти календарних днів про зміни: 

- у складі зареєстрованих у житлі;

- зміни складу сім'ї;

- зміни переліку житлово-комунальних послуг, умов їх надання;

- зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком;

- зміну управителя, виконавця комунальних послуг;

- придбання або набуття права власності на земельну діяльну, квартиру, будинок, транспортний засобів, будівельні матеріали на суму, яка на дату купівлі, оплати, набуття права власності перевищує 50 тис. грн.

Начальник управління соціального захисту населення міської ради наголосила на  дуже важливому значенні ДЕКЛАРУВАННЯ доходів і свого майнового стану. Порадила всім  отримувачам субсидій ознайомитися із формою декларації, і у разі наявності певних обставин, що можуть вплинути на право надання субсидії подати нові заяву та декларацію -таким чином убезпечивши себе від повернення державі сум неправомірно наданих субсидій, внаслідок приховування інформації, що впливає на визначення права надання житлової субсидії.

Варто зауважити, що в управлінні соціального захисту населення міської ради належним чином організована робота щодо надання субсидій за новою програмою.

З бланками заяв і декларацій жителі міста можуть ознайомитися на сайті управління соціального захисту населення, в єдиній приймальні громадян, за адресою пров. Ковальський, 14, приймально-консультаційних пунктах, розташованих у ЖЕКах міста № 1  (вул. Підвальна, 28) та № 7 ( вул. Східна, 34), а також отримати там необхідні консультації.

Прийом громадян здійснюється щоденно, з понеділка по п’ятницю, кваліфікованими спеціалістами управління соціального захисту населення.