Відбувся «круглий стіл» з питань захисту прав споживачів та контролю якості харчових продуктів
25 квітня відбулося засідання «круглого столу» з наданням консультацій фахівцями Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області спільно з представниками Білоцерківської міської ради, присвячене розгляду змін у законодавстві стосовно захисту прав споживачів та контролю якості харчових продуктів.
Під час засідання начальник управління захисту споживачів Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області Віталій Караулов зупинився на правових нормах, пов’язаних із захистом прав споживачів, заходах, які вживаються з метою упорядкування споживчого ринку Київщини для захисту споживачів від неякісної продукції, забезпечення повного, актуального та доступного інформування громадськості щодо якості продукції як на вітчизняному, так іноземному просторах. Також наголосив, що найпоширенішими порушеннями у сфері захисту прав споживачів залишаються обмеження права споживача на доступну, достовірну та своєчасну інформацію; реалізація продукції з терміном придатності, що минув; відсутність належного маркування продукції різних товарів тощо.
Начальник відділу контролю за рекламою та дотримання антитютюнового законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області Анна Матвієнко акцентувала увагу присутніх на змінах у низці нормативно-правових актів, здійснення відповідно до них планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання. Зокрема наголосила, що відповідно до ст.2 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду та контролю у сфері господарської діяльності», починаючи з 23 лютого 2018 року органи Держпродспоживслужби, у т.ч. Управління захисту прав споживачів, мають право здійснювати позапланові перевірки. У разі проведення планових перевірок суб’єкти господарювання вносяться до річного плану перевірок, який розміщений на сайті Управління захисту прав споживачів, Держпродспоживслужби та Державного регуляторної служби.
Також була розглянута організаційна структура, функції та повноваження головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, у тому числі у сфері розміщення реклами. Зокрема, це контроль за змістом реклами та контроль її за розміщенням, що здійснюється спільно з органами самоврядування.
Заступник начальник управління – начальник відділу ринкового нагляду головного управління Держпродспоживслужби в Київській області Артем Чеботарьов наголосив, що метою роботи його відділу є організація безпечності продукції, і відділом ринкового нагляду, відповідно до чинного законодавства, здійснюються перевірки саме характеристик продукції, а не суб’єкта господарювання. До того ж, перевіряються не тільки місця продажу товарів, але й пункти розмитнення, виставки, ярмарки тощо. Також окреслив напрямки роботи з продукцією, яка не відповідає вимогам безпеки, основних категоріях таких товарів тощо.
Начальник Білоцерківського міського управління Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області Володимир Вовкотруб зосередив увагу на Законі України «Про державний контроль за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин», який набув чинності 04 квітня 2018 року. Він наголосив, що цей закон є значним кроком для реформування системи державного контролю безпечності харчових продуктів, наближення до європейських принципів здійснення такого контролю. Це виражається тим, що у разі надходження звернення від громадянина щодо порушення у сфері безпечності харчових продуктів Держпродспоживслужба має право здійснювати позапланові перевірки без отримання погодження органу державної влади, який здійснює формування політики у цій сфері.
Також були озвучені принципи проведення планових та позапланових перевірок уповноваженими органами, їх періодичність, названі випадки застосування та принципи нарахування штрафних санкцій у разі виявлення різних видів порушень суб’єктами господарювання, розглянуто механізми контролю якості харчових продуктів тощо. Зокрема, як було зазначено, за якість харчових продуктів, відповідно до чинних нормативно-правових актів, нині несе відповідальність виробник, а не контролюючі структури, як це було раніше.
Начальник відділу з питань торгово-побутового обслуговування населення та громадського харчування Білоцерківської міської ради Марія Беркут зупинилася на напрямках роботи відділу, зауваживши, що вони спрямовані на вирішення питань щодо забезпечення контролю за якістю продукції у торговельній мережі міста, дотримання вимог щодо організації процесу торгівлі, належного обслуговування споживачів тощо.
Заступник міського голови, голова адміністративної комісії Інна Новогребельська наголосила, що дотримання норм чинного законодавства, встановлених правил і вимог є необхідною умовою не лише для належного здійснення процесу торгівлі – вони також вказують на рівень поваги суб’єкта господарювання як до себе, так і споживача, якого він обслуговує. У цьому контексті були розглянуті питання наявності необхідної документації (санітарні книжки, куточок споживача) у суб’єктів господарювання, приведення у відповідність роботи операторів ринку в цілому тощо.
Під час зустрічі присутні звернулися до фахівців із низкою запитань, на які отримали вичерпні відповіді.
У заході взяли участь приватні підприємці, представники громадськості, журналісти місцевих ЗМІ.
Фотографії до новини: тут