Здолати національне лихо! (До Всесвітнього та Всеукраїнського дня боротьби з туберкульозом)
У 1993 році Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила 24 березня Всесвітнім днем боротьби з туберкульозом і офіційно рекомендувала стратегію DOTS як нову стратегію боротьби з хворобою. Основними принципами DOTS є:
- політична підтримка;
- діагностика методом мікроскопії;
- надійна поставка ліків;
- контроль за лікуванням;
- регулярна оцінка результатів.
В Україні, згідно із Указом Президента України № 290 від 22 березня 2002 року, також встановлений Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на туберкульоз, який теж відзначається щорічно 24 березня.
Як показали проведені дослідження, сьогодні має місце недостатня інформованість населення України з питань профілактики, лікування та боротьби з туберкульозом. Щоб зупинити та перемогти туберкульоз усі мають зрозуміти, що без обізнаності населення про туберкульоз боротьба з ним приречена на невдачу.
Туберкульоз — це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, яка передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз, у більшості випадків, вражає легені, але захворювання може пошкодити будь-який орган, наприклад: нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишковик, шкірні покриви, статеві органи тощо.
Джерела інфекції: людина, хвора на відкриту бактеріальну форму туберкульозу, 55 видів птахів, а також заражені продукти тваринного і рослинного походження, ґрунт, органічні й неорганічні речовини, в яких живе, розмножується та зберігається збудник туберкульозу. Туберкульозна паличка вражає всі органи і системи людського організму.
Найчастіше зараження туберкульозом відбувається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим, рідше харчовим та контактно-побутовим шляхом. Бактерії туберкульозу можуть виділятися під час кашлю з мокротинням, слиною, а також під час розмови. Зараження може відбуватися також шляхом безпосереднього контакту з хворим і опосередковано (через забруднені предмети вжитку – книги, рушники, посуд, продукти, особливо молочні). За добу хворий з легеневою формою туберкульозу виділяє 15-20 млн. бактерій туберкульозу. Одна хвора людина може інфікувати за рік 10-15 осіб.
Збудник туберкульозу дуже стійкий до впливу навколишнього середовища: у ґрунті зберігається до 1-2 років, вуличному пилу – до 10 діб, річковій воді – до 5 міс.; в умовах кімнатної температури (темному місці) залишається життєздатним протягом 4 міс., при розсіяному світлі – до 1,5 міс. Ультрафіолетове проміння вбиває його за 2-3 хв., кип’ятіння – протягом декількох хвилин.
ОСНОВНІ СИМПТОМИ ЗАХВОРЮВАННЯ:
- кашель понад 2 тижні;
- підвищена температура тіла (до 37-37 °с);
- утруднене дихання;
- біль у грудній клітині;
- знижений апетит;
- слабкість;
- безпричинна втрата ваги;
- підвищена пітливість, особливо вночі;
- кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі).
На ранніх стадіях хвороби кашель може бути відсутній. Усі ці симптоми можуть бути проявами інших захворювань, але перш за все треба думати про туберкульоз.
Коли туберкульозні бактерії потрапляють в організм людини з нормальним станом імунітету, активне захворювання найчастіше не розвивається. Найбільшу вірогідність захворіти має людина, у якої під час «зустрічі» з туберкульозною паличкою знижений, слабкий імунітет.
На стан імунітету впливають: нераціональне харчування, зловживання алкоголем, тютюном, наркотична залежність, ВІД/СНІД, важкі фізичні та психічні навантаження, стрес, наявність хронічних захворювань, погані умови життя.
Високий ризик захворіти мають діти, особливо раннього віку (їх імунна система ще не сформована) та люди похилого віку (через вікове ослаблення імунітету).
Для профілактики туберкульозу обов’язково необхідна вакцинація дітей (на 3-5 день у пологовому будинку) і їх ревакцинація у 7 і 14 років.
Обстеження та лікування туберкульозу в Україні безкоштовне!
На весь період лікування хворого на туберкульоз за ним зберігається місце роботи (Закон України «Про боротьбу із захворюванням на туберкульоз» від 05.07.01 р. №2586-ІІІ ст.20).
Туберкульоз виліковний насамперед при умові раннього виявлення, ефективного лікування та дотримання рекомендацій лікаря.
Туберкульоз не виліковується, якщо перервати лікування, вживати протитуберкульозні препарати хаотично, зловживати алкоголем, наркотичними засобами, внаслідок чого розвивається хіміорезистентна форма туберкульозу, яка не піддається лікуванню протитуберкульозними препаратами.
Не займайтесь самолікуванням!
Жодні відомі народні засоби не можуть вилікувати туберкульоз. Їх можна використовувати лише як доповнення до основного лікування (після консультацій з лікарем!).
ЩОБ ВБЕРЕГТИСЬ ВІД ТУБЕРКУЛЬОЗУ, НЕОБХІДНО ЗВЕРТАТИ УВАГУ НА НАСТУПНЕ:
1. Якщо Ви більше 2 тижнів почуваєтеся погано, Вас турбує кашель, знижений апетит, підвищена температура тіла, пітливість, особливо вночі, задуха, кровохаркання НЕГАЙНО зверніться до свого дільничного лікаря-терапевта.
2. Чим раніше виявлений туберкульоз, тим більше шансів у хворого на повне вилікування.
3. Своєчасно виявлений хворий на туберкульоз, що одержує повноцінне лікування, через 6-8 тижнів вже не є джерелом інфекції.
4. При порушенні режиму лікування хвороба переходить у хронічну форму, яку вилікувати дуже важко.
5. Навіть коли людина почуває себе добре, варто один раз на два роки пройти флюорографічне обстеження.
6. Один раз на рік флюорографічно обстежуються особи з так званої «групи ризику» щодо туберкульозу (хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунку та 12-палої кишки, ВІЛ-інфіковані та інші).
7. Щоб не захворіти на туберкульоз, необхідно повноцінно харчуватись, не мати шкідливих звичок, займатись спортом і загартовуватись, проводити більше часу на свіжому повітрі, утримувати житло в чистоті, частіше провітрювати.
8. Провокують захворювання надмірне захоплення вегетаріанством, зловживання різними дієтами.
9. Уникайте покупок продуктів тваринництва, які не пройшли ветеринарного обстеження (особливо на стихійних ринках). При вживанні молока і м’яса піддавайте їх термічній обробці. Не купуйте молочні продукти, фасовані у нестерильний, раніше вживаний пластиковий посуд.
Хворий на туберкульоз стає джерелом захворювання своїх рідних, особливо дітей.
Негайно слід госпіталізувати хворого з відкритою формою туберкульозу.
Особам, що проживають разом з хворим, необхідно терміново звернутись до лікаря.
Якщо хворий не госпіталізований:
- виділити окрему кімнату або окремий куток і відгородити ширмою;
- обов’язково ізолювати дітей від хворого;
- хворому обов’язково виділити: окреме ліжко, постіль, білизну, посуд, засоби особистої гігієни, які після забруднення знезаражують, а постіль і носильний одяг прасують;
- хворий вдома повинен мати дві індивідуальні плювальниці;
- хворий на туберкульоз під час кашлю повинен прикривати рот і ніс серветкою, що значно зменшить кількість інфекційних краплин, які потрапляють у повітря.
Інформація від управління охорони здоров'я міської ради