Відтепер комунальне майно міста продаватиметься через систему «ProZorro.Продажі»
21 березня в м.Біла Церква відбулося підписання Декларації про співпрацю Білоцерківської міської ради з системою «ProZorro.Продажі».
Електронна система «ProZorro.Продажі» – це спільний проект Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, Фонду гарантування вкладів України та ГО Transparency International Україна. Система забезпечує прозорий, швидкий та ефективний продаж державних активів (активи неплатоспроможних банків, а також майно державних і комунальних підприємств).
У ході заходу міський голова Геннадій Дикий висловив слова вдячності Transparency International Україна та наголосив: «Я радий підписати Декларацію про співпрацю та долучитися до Меморандуму Міністерства економічного розвитку і торгівлі України та Transparency International Україна щодо приєднання до системи онлайн-аукціонів «ProZorro.Продажі». На моє глибоке переконання, ця система дасть можливість нам більш ефективно реалізовувати комунальне майно, доносити інформацію про визначені продажі до потенційних покупців не тільки з України, а й закордонних. Крім того, це гарантія організації справедливих і чесних аукціонів та додаткових надходжень до міського бюджету».
Міський голова також висловив сподівання що система «ProZorro.Продажі» функціонуватиме так само ефективно, як і «ProZorro. Закупівлі». Наголосив, що за минулий рік Білоцерківська міська рада завдяки ProZorro змогла заощадити близько 15 млн грн, що є суттєво для громади й тільки при визначенні виконавців робіт по реконструкції «гобатого мосту» місто зекономило 4 млн грн. Відтепер також матиме можливість отримувати додаткові кошти через продажі комунального майна.
Під час заходу команда проекту «ProZorro.Продажі» провела презентацію електронної системи з продажу державних та комунальних активів. Розказала про саму систему, про успішні аукціони з продажу і оренди державного майна та про вигоди від її використання.
«ProZorro.Продажі» - це єдина в Україні платформа державних аукціонів. Вона працює вже рік як пілотний проект, втім довела свою ефективність - завдяки прозорим аукціонам вже продано майна, і державного в тому числі, більш ніж на 7 мільярдів гривень,- прокоментував керівник проекту Олексій Соболев. - Прозорі аукціони привабливі для покупців, а отже всі державні підприємств та більше 20 міст та обласних центрів, що вже встигли до нас приєднатися, успішно продають свої активи».
Олексій Соболев також відмітив, що згідно із новим Законом про приватизацію, який набрав чинності,«ProZorro.Продажі» стала обов'язковим інструментом для продажу комунального майна по всій країні, тому вже цього року дана система стане єдиною платформою, через яку відбуватиметься мала приватизація.
Із презентацією можна ознайомитися тут.
Отож, почавши працювати у даній системі, місто зможе реалізовувати майно, яке роками не мало попиту й отримувати за нього не найменшу, а ринкову ціну. Наприклад, через систему також є можливість шляхом аукціону: здавати в оренду комунальну власність; визначати кому надати право на розміщення реклами на громадському транспорті; продавати металобрухт, макулатуру; виставляти в оренду торгівельні місця тощо.
Важливо те, що при використанні «ProZorro.Продажі» відсутня корупційна складова, оскільки процедури відбуваються в онлайн-режимі й повністю прозоро; до платформи приєднано майже 50 майданчиків, які займаються електронними торгами й це дає можливість ефективного поширення лоту серед зацікавлених осіб.
У ході заходу представники ГО розповіли як зареєструватися у системі, як працювати у ній та запросили до співпраці в плані проведення навчальних тренінгів, семінарів, створення онлайн сервісів та ін.
Присутні на заході мали змогу отримати відповіді на запитання, які їх цікавили. Зокрема, керуючий справами виконавчого комітету міської ради Сергій Постівий запропонував у пілотному режимі відпрацювати механізм розміщення у Білій Церкві на конкурсній основі МАФів та рекламних об’єктів і надання оренди землі під них, а також механізм продажу з аукціону вільних земельних ділянок. Такої практики в Україні ще не було.
Депутат міської ради Андрій Король запропонував розглянути можливість продажу цілісних майнових комплексів: об’єктів та земельних ділянок під ними, оскільки такий варіант є більш привабливим для інвесторів.
Також присутніми були обговорені питання щодо законодавчого врегулювання функціонування платформи«ProZorro.Продажі»; можливих блокувань торгів шахраями; сплати гарантійних внесків за участь у аукціонах; дій при відсутності покупців й понижені стартової ціни лоту; розв’язання можливих конфліктних ситуацій через судові спори та ін.
У заході взяли участь секретар міської ради Вадим Кошель, заступник міського голови Інна Новогребельська, депутати міської ради, представники структурних підрозділів міської ради, журналісти міських ЗМІ.
Для довідки:
Варто зазначити, що нещодавно проект отримав міжнародне визнання - антикорупційну нагороду від C5Accelerate та USA Institute of Peace в рамках конкурсу “The Shield in the Cloud Innovation Challenge” https://goo.gl/hGZUwj.
До ProZorro.Продажі вже приєдналися: Донецька військово-цивільна адміністрація, Чернігівська міська рада, Чернівецька міська рада, Маріупольська міська рада, Тернопільська міська рада, Вінницька міська рада, Львівська міська рада, Дніпровська міська рада, Хмельницька міська рада, Ужгородська міська рада, Рівненська міська рада, Кременчуцька міська рада, Житомирська міська рада, міська рада міста Нова Каховка, Полтавська та Тернопільська обласні ради та інші міста, а також державні та комунальні компанії: Укргазвидобування, Укренерго, Енергоатом, ПриватБанк, Аеропорт Бориспіль, Нафтогаз, Укрпошта, Укравтодор, КП «Київський метрополітен», Автомобільні дороги України, Корпоративний недержавний пенсійний фонд НБУ, Інститут проблем безпеки атомних електростанцій НАН України, Запорізький титаномагнієвий комбінат, КПМА «Київ» (Жуляни), УКРНАФТА, НАК «Надра України» та інші.
Проект ProZorro.Продажі реалізується за фінансової підтримки Western NIS Enterprise Fund (WNISEF) – першого в Україні та Молдові регіонального фонду прямих інвестицій з капіталом $150 млн, заснованого за фінансування уряду США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та громадської організації Transparency International Україна – українського відділення всесвітньо відомої антикорупційної організації Transparency International, заснованої 1993 року в Берліні колишнім директором Світового банку Пітером Айґеном.