Smart City – на контролі
08 лютого у Білій Церкві відбулося друге засідання робочої групи Smart City:Біла Церква, яке провів голова робочої групи, керуючий справами виконавчого комітету міської ради Сергій Постівий.
На порядок денний засідання було винесено ряд питань щодо початку впровадження передбачених заходів в рамках проекту Smart City в Білій Церкві, обговорені проблеми та визначено частину основних завдань на поточний та наступні роки.
Серед піднятих питань були такі: стан виконання проектів, ініційованих міською радою щодо впровадження систем відеоспостереження в Білій Церкві та, зокрема, початок реалізації другого етапу проекту, враховуючи пропозицій, що надійшли від органів державної влади, громадськості. Також було розглянуто хід реалізації проекту щодо впровадження Єдиної системи інформаційних ресурсів та обговорено можливе впровадження проектів - «Центр муніципальних ініціатив» , «Індекс динаміки розвитку міст» та «Тривожна кнопка» .
Відеоспостереження міста: що вже зроблено
Отож, щодо питання про стан виконання проектів, ініційованих міською радою в рамках Smart City в частині впровадження систем відеоспостереження, голова робочої групи Сергій Постівий наголосив, що на сьогодні вже виконано всі підготовчі роботи щодо впровадження першого етапу проекту. Так, виготовлено необхідну технічну документацію на будівництво моніторингового центру та будівництво системи відеофіксації на в’їздах та виїздах з Білої Церкви. Важливим моментом є те, що система матиме технічну можливість розпізнавати та фіксувати номерні заки транспортних засобів та відповідного опрацювання їх. Вже пройдені всі експертизи та зроблені всі оцінки вартості визначених робіт. На сайті Прозоро оприлюднено запити на проведення відповідних робіт. Наразі йде визначення виконавця робіт та робота над укладанням договорів на будівництво спочатку моніторингового центру (місце куди подаватиметься, опрацьовуватиметься та зберігатиметься вся інформація), а потім периметральної системи відеоспостереження.
Інтелектуальним аналізом та опрацюванням програмного забезпечення займатиметься компанія «Axxonsoft» (www. axxonsoft.com). Вона використовуватиме сертифіковане програмне забезпечення, працюватиме відповідно до проектно-кошторисної документації та враховуючи законодавство у сфері систем захисту безпеки. Таке програмне забезпечення встановлювалося в різних країнах світу і позитивно зарекомендувало себе як ефективне саме в частині захисту безпеки даних.
Досягнення компанії «Axxonsoft» у розробці пропонованого продукту полягають у тому, що це є модульна система. Тобто придбавши основу, місто матиме можливість поступово докуповувати й встановлювати різні модулі. Одним із перших модулів, які заплановано встановити у нас - це автоінтелект (розпізнання номерних знаків, звірка з базою даних, аналіз отриманих даних про автомобіль, його власника тощо - в автоматичному режимі, без залучення людини та їх зберігання для використання в майбутньому правоохоронними органами та ін.). Другим модулем планується встановити функцію розпізнання обличь. Сама система має функції захисту та видає інформацію про несправність окремих камер, збої у функціонуванні системи, має автономні системи живлення та ін.
Окремим питанням, винесеним на розгляд робочої групи стало обговорення другого етапу впровадження системи відеоспостереження в м.Біла Церква, тобто встановлення камер відео нагляду в місті. На минулому засіданні робочою групою було запропоновано правоохоронним органам та представникам громадськості надати пропозиції з визначення проблемних місць у місті, де на їхню думку потрібно встановити камери відеоспостереження.
Такі пропозиції були надані, а під час засідання детально опрацьовані.
Так, від представників правоохоронних органів надійшли пропозиції по 13 «точках» міста, які стратегічно важливі і за статистикою мають найбільшу кількість скоєних правопорушень ( всі кругові перехрестя, перетин вул.Павличенко – п-т Кн.Володимира, біля входу до дендропарку «Олександрія», перехрестя біля супермаркету Новус, ПК «Росава», пл.Воля, вул. Рибна, вул.Київська та інші проблемні перехрестя).
Від білоцерківців надійшли пропозиції встановити відеонагляд у місцях найбільшого скупчення людей, які статистично та потенційно можуть мати підвищений криміногенний стан: в парках, бульварах, біля ресторанів, навчальних закладів, автотранспортних стоянок, віддалених житлових масивів та ін.
Всі надані місця було проаналізовано та розбито на першу, другу та третю чергу впровадження. Особлива увага була наголошена на обов’язкове застосування відеокамер, які мають функцію розпізнавання обличь.
Єдина система інформаційних ресурсів: всі бази даних в одному місці
На сьогодні впроваджено перший етап даного проекту – створено Геопортал, який можна побачити в режимі реального часу ( bc.cadastre.com.ua )
«Варто зазначити, що враховуючи світові тенденції та розвиток цифрових технологій розробка на налагодження Єдиної системи інформаційних ресурсів є актуальним та вкрай необхідним. Оскільки вся інформація, яка є у наявності у різних суб’єктів не інтегрована в одне середовище, щоб нею можна було максимально якісно та швидко скористатися при потребі,- наголосив Сергій Постівий.- У зв’язку із цим й було вирішено випрацювати механізм з відповідними технічними завданнями щодо визначення всіх необхідних баз даних, які можливо використати в системі з їх пошаровим «накладанням» на платформу містобудівного кадастру, яка вже є. Тобто вивести у режим онлан існуючі бази даних, з максимально простою формулою отримання запитуваної інформації громадянами, при цьому забезпечити публічність і прозорість діяльності органів міської влади. Ця інтегрована інформація буде важливою й для влади, оскільки надаватиме відповіді як вибудовувати подальші кроки щодо стратегії розвитку міста».
Про роботу над проектом Єдиної системи інформаційних ресурсів доповів представник компанії SоftPro Андрій Черін. Він поінформував про основні етапи створення системи, окреслив те, що вже зроблено компанією та відмітив, які можливості щодо удосконалення продукту ще є.
Андрій Черін ознайомив з Геопорталом Білої Церкви та всією роботою, яку було проведено нею в минулому році. Так, було придбано сервера, переведено в цифрові зображення та завантажені документи містобудівного кадастру, розроблені онлайн карти необхідного масштабу, які містять сервіси пошуку адрес, дані щодо зонування міста, генеральний план тощо.
Всі внесені об’єкти містять інформацію щодо обмежень на забудову, дані публічної кадастрової карти тощо. Портал має функцію надання за відповідним запитом в онлайн режимі переліку існуючих документів, наприклад, на ту чи іншу земельну ділянку (хто її власник, які має обмеження на будівництво, чи яке має призначення тощо).
Система може містити безліч нашарувань: об’єкти соціальної інфраструктури, дані архітектури, розміщення реклами в місті, зони паркування, бази даних поверхових планів всіх будинків із комунікаціями, різноманітні мережі, моніторинг забудови в місті, ведення ремонтних робіт доріг міста та інші найрізноманітніші дані.
В подальшому, така зведена інформація про всі існуючі бази даних зможе надавати перелік документів, які необхідні для отримання дозволів на будівництво, дані про режими взаємодії між об’єктами та службами, відповіді на запити користувачів щодо інвестиційної привабливості того чи іншого об’єкта. Також система матиме засоби моніторингу і визначення актуальності та правильності ведення інформації та ін. Тобто Єдина система інформаційних ресурсів функціонуватиме задля вирішення будь-яких завдань у повсякденному житті, підвищить якість отримання послуг дозвільного характеру та ін.
Отож, основним завданням на сьогодні є залучення максимальної кількості суб’єктів, які є власниками інформації до системи, отримання від них документів та завантаження на портал.
Як зазначив доповідач, кожне місто самостійно визначає пріоритети даних, які в першу чергу потрібно саме йому для роботи, а потім розширює можливості Єдиної системи інформаційних ресурсів.
Присутні на засіданні були ознайомлені з досвідом впровадження аналогічних систем в інших містах України, детально обговорили функції пропонованого програмного комплексу, технічний механізм його впровадження, відповідальність за достовірність і актуальність завантаженої інформації та ін.
Підводячи підсумки щодо даного питання присутніми було вирішено продовжувати роботу з даними містобудівного кадастру та рекомендовано міському голові, з метою формування вимог щодо технічного завдання, зібрати необхідну інформацію у структурних підрозділах міської ради.
Плани та напрямки діяльності робочої групи Smart City:Біла Церква на 2018 рік
Так, було запропоновано реалізацію трьох цікавих та важливих проектів: «Центр муніципальних ініціатив» , «Індекс динаміки розвитку міст» та «Тривожна кнопка»
З проектом «Центр муніципальних ініціатив» (місця зустрічі активних громадян) присутніх ознайомили його автори - заступник директора ДЖКГ Альона Колотницька та член ГО «Зміни Білу Церкву» Віталій Нестеренко.
Так, місією Центру розробники бачать:
- отримання від громади ідей та пропозицій по розвитку міста (альтернативний спосіб обговорення, аналіз та можливість реалізації ідей, що мобілізує активне залучення громади);
- залучення населення до співпраці з органами місцевого самоврядування щодо обговорення проблем та досягнень міста;
- забезпечення відкритості та прозорості дій органів місцевого самоврядування з урахуванням громадської думки (можливість обговорити свою ідею, перевірити чи сприймає її громада, пошук шляхів та варіантів вирішення проблем та вдосконалення ідей); - інформування громадськості про здійснення діяльності міської влади (залучення не пасивних спостерігачів та слухачів, а безпосередніх учасників процесів, що відбуваються).
Завданнями та функціями Центру муніципальних ініціатив автори визначають:
-прийняття та реєстрація пропозицій і заяв від жителі міста, визначення дати проведення слухань (з метою залучення представників управлінь і відділів міської ради та зацікавлених білоцерківців);
- надання інформаційної допомоги жителям міста щодо переліку робіт та програм, які плануються виконати за кошти місцевого бюджету;
-консультації кваліфікованих спеціалістів щодо можливості впровадження наданих пропозицій;
- допомога в розробці алгоритму дії по впровадженню проектів тощо.
Присутні обговорили можливі місця створення такого Центру в Білій Церкві, наголосивши, що приміщення має мати такі критерії: доступність (враховуючи транспортне сполучення), зручність для всіх категорій населення, комфортні умови для перебування та ін. Також була розглянута можливість співпраці щодо створення Центру із Агенцією стратегічного розвитку Білої Церкви, оскільки це КП теж має на меті втілення аналогічного проекту. Тому, зусилля в цьому напрямку будуть об’єднані.
Представник ГО «Спільні зусилля» Назарій Атаманчук розповів про проект «Індекс динаміки розвитку міст» та запропонував втілити його у Білій Церкві.
Суть проекту в тому, що будь-яка Стратегія має свої показники і результати, за допомогою яких можна визначити Індекс динаміки розвитку міста.
Індекс динаміки розвитку міста є комплексною рейтинговою оцінкою зміни рівня якості життя у містах, їх інвестиційної привабливості та інституційної спроможності муніципалітетів. Він складається на основі статистичного та економетричного аналізу, а також експертних оцінок.
Назарій Атаманчук ознайомив із світовими практикам використання Індексу динаміки розвитку міст; акцентував увагу, що Індекс дає можливість очільникам міст, держави оцінити рівень спроможності місцевої влади розробляти та впроваджувати політику, виконувати взяті на себе зобов’язання. А от громадянам допомагає визначити комфортну територію для проживання та праці, відображає прогрес у кожній сфері. Є користь від Індексу й інвесторам та донорам, оскільки це є інструментом для визначення потенціалу території і пріоритетних сфер для фінансування та дозволяє визначити найбільш ефективні території для реалізації проектів та розміщення активів.
Присутніх також було поінформовано про індикатори, показники та дані, які застосовують при визначенні Індексу динаміки розвитку міст; ознайомлено із застосуванням показників Індексу в різні періоди для визначення росту чи спаду розвитку міст; обговорено можливість його застосування до вже визначених пріоритетних напрямків Стратегії розвитку м.Біла Церква до 2025 року та ін.
Про проект «Тривожна кнопка», доповів керуючий справами виконавчого комітету міської ради Сергій Постівий. Як він зауважив, у рамках програми Безпечне місто було передбачено встановлення «тривожних кнопок» у закладах освіти, спорту, культури та лікувальних установах. Проте, через відсутність фінансування в минулому році реалізацію цього проекту не було розпочато.
Враховуючи розпорядження КОДА та відповідні звернення від управлінь освіти і науки й охорони здоров’я міської ради щодо необхідності встановлення тривожної кнопки, є пропозиція повернутись до запланованої реалізації проекту в місті. Наразі дано завдання відповідним структурним підрозділам, у підпорядкуванні яких є заклади освіти, спорту, культури й лікувальні установи чітко визначити перелік таких об’єктів та розрахувати необхідне фінансування не тільки на встановлення тривожних кнопок, а й на їх обслуговування. Під час перерозподілу коштів міського бюджету буде розглянуто можливість фінансування цього проекту.
В засіданні робочої групи та обговоренні питань порядку денного взяли участь депутати міської ради, керівники ряду структурних підрозділів міської ради, представники громадськості.