Відбулося засідання виконавчого комітету
14 листопада відбулося засідання виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, яке провів міський голова Геннадій Дикий. Під час засідання було розглянуто низку питань щодо забезпечення життєдіяльності міста.
Ситуація по захворюваності на ВІЛ/СНІД в місті
Під час заходу начальник управління охорони здоров’я міської ради Денис Яблонський поінформував присутніх щодо епідемічної ситуації по захворюваності на ВІЛ/СНІД в Білій Церкві та стан медичного забезпечення даної групи хворих за 9 місяців 2017 року.
Проблема ВІЛ-інфекції залишається актуальною для світової спільноти, масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини набули глобального характеру і постають реальною загрозою для соціально - економічного розвитку більшості країн світу.
Епідемічна ситуація з ВІЛ–інфекції в м. Біла Церква залишається напруженою і характеризується поширенням ВІЛ серед різних контингентів населення, зростає кумулятивна кількість ВІЛ–інфікованих осіб і хворих на СНІД, відмічається переважне ураження осіб працездатного віку, а також зміна частки шляхів передачі інфекції з перевагою статевого шляху над парентеральним.
За період нагляду за ВІЛ-інфекцією (з 1987 року) зареєстровано 2176 випадків ВІЛ-інфекції серед жителів нашого міста (з них 31 випадок дітей до 18 років), у тому числі 1147 випадків захворювання на СНІД (з них 9 дітей до 18 років).
Станом на 01.10.2017 року під медичним наглядом Центру СНІДу комунального закладу Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня №3» перебуває 1000 хворих з ВІЛ-інфекцією, з діагнозом СНІД - 469 осіб. Показник поширеності ВІЛ-інфекції склав 490,0 на 100 тис. нас. проти 446,0 на 100 тис. нас. у попередньому році. Темп приросту становить 9,0%. Показник поширеності СНІДу склав 230,0 на 100 тис. нас. проти 209,6 на 100 тис. нас. у попередньому році. Темп приросту становить 8,9%. Якщо порівнювати міські показники з обласними та по Україні, то поширеність ВІЛ-інфекції серед жителів нашого міста перевищує обласний в 1,3 рази (обласний 387,9 на 100 тис.нас.), по України в 1,5 рази (по Україні 323,7 на 100 тис. нас.). Поширеність СНІДу перевищує обласний в 1,7 рази (обласний 132,1 на 100 тис. нас.), по Україні в 2,4 рази (показник по Україні 98,1 на 100 тис. нас.).
За весь період нагляду померло 826 осіб, в т ч. від СНІДу 489, що становить 59,2% від всіх виявлених за весь період. Відсоток померлих від СНІДу поступово знижується від 65,0% в 2013 році до 59,2% в 2017 році.
За 9 місяців поточного року в м. Біла Церква спостерігається зростання кількості зареєстрованих ВІЛ-інфікованих громадян на 35,7%. Взято на облік 114 ВІЛ-інфікованих осіб (в 2016 – 84 особи) та 70 осіб з діагнозом СНІД (в 2016 – 76 осіб).
У місті зареєстровано 246 хворих з ко-інфекцією ВІЛ+туберкульоз (у тому числі 3 дітей), що складає 25,5% від усіх хворих із встановленим діагнозом. Показник поширеності захворювання збільшився на 16,0% і становить 120,5 на 100 тис. нас. проти 103,8 на 100 тис. нас. у попередньому році. Це пов’язано із загальним зростанням захворюваності на туберкульоз. У звітному періоді зареєстровано 409 хворих з ко-інфекцією ВІЛ+гепатити, що становить 42,5% від усіх ВІЛ–інфікованих, із них 97,0% хворих з гепатитом С (398 осіб).
При розподілі зареєстрованих випадків ВІЛ за гендерною ознакою співвідношення чоловіків і жінок становить 1:0,8 (518 ч.:445 ж.), тобто 53,7% становлять чоловіки і 46,3% жінки. Необхідно відзначити, що темп інфікування чоловіків зростає, це свідчить про їх ризиковану поведінку щодо ВІЛ.
З усіх зареєстрованих випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію вікова категорія 25-49 років складає 87,8%. Це особи, які відносяться до репродуктивної групи, і в порівнянні з минулим роком у цій групі відмічається зниження на 2,5%. Вікова група 18-24 роки складає 1,8% (2016 рік – 3,0%). Серед даної вікової групи відмічається зниження випадків захворювань на ВІЛ-інфекцію на 1,2%. Це є позитивний результат, який засвідчує, що дана вікова група більш обізнана щодо здорового способу життя та шляхи передачі ВІЛ-інфекції, а також більш дотримуються правил сексуальної поведінки.
Переважний шлях передачі ВІЛ є статевий шлях – 59,3%. Це свідчить про те, що ВІЛ-інфекція поступово переходить із цільової групи ризику споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН) на загальне населення. Парентеральний шлях передачі залишається високим - 40,2%.
За весь період нагляду зареєстровано 433 дитини народжених ВІЛ– інфікованими матерями, із них у 331 знято діагноз, 7 померло.
Станом на 01.10.2017 року на обліку перебуває 55 дітей, з них у 30 дітей встановлено діагноз ВІЛ–інфекція, 25 дітей до 18 місячного віку знаходиться під лабораторним серомоніторингом. За 9 місяців 2017 року взято на облік 20 дітей, знято з обліку 14 дітей. Із усіх ВІЛ-інфікованих дітей: 7 діти-сироти, 2 під опікою держави та 4 позбавлені батьківського піклування.
Протягом року в місті проводився сероепідемічний моніторинг поширеності ВІЛ-інфекції серед населення різних контингентів. Всього проведено біля 10000 скринінгових досліджень. Виявлено 143 позитивних результатів.
Самий високий відсоток виявлених ВІЛ-інфікованих серед груп ризику споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН) – 21,0%, серед обстежених по клінічних показниках – 8,4%, серед осіб, які мають численні незахищені статеві контакти – 4,0%. Самий низький показник виявлення серед донорів 0,05% та вагітних 0,5%.
З метою попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини, всі вагітні обстежуються на носійство вірусу ВІЛ двічі. За 9 місяців 2017 року обстежено 2685 вагітних. Виявлено 18 ВІЛ-інфікованих вагітних, із них 16 народило дітей. Всі отримали антиретровірусну профілактику, під час вагітності та в пологах, що складає 100%.
Протягом 2012 - 2015 років у дітей народжених від ВІЛ-інфікованих матерів діагноз ВІЛ – інфекція не зареєстрована. Однак, в 2016 році одній дитині встановлено діагноз ВІЛ-інфекція. Мати дитини не перебувала на обліку в жіночій консультації, тому що проживала в сільській місцевості. Народжувати приїхала в Білоцерківський пологовий будинок.
Всі діти народжені ВІЛ-інфікованими матерями знаходяться під подвійним медичним наглядом (Центр СНІДу та КЗ БМР «Міський центр первинної медико-санітарної допомоги №2») до 18 місячного віку. За цей період діти обстежуються сучасними методами дослідження: полімеразно-ланцюговою реакцією (ПЛР) і методом імуноферментного аналізу (ІФА) в Республіканському Центрі, на базі Київського науково-дослідного інституту епідеміології і інфекційних хвороб.
Населення нашого міста має вільний доступ до безкоштовного добровільного консультування. У місті створено 2 кабінети «Довіра» де проводиться дотестове консультування та обстеження бажаючих на ВІЛ-інфекцію. Крім того, такі обстеження проводяться на базі всіх лікувальних закладів. Також на базі лабораторії «ІНВІТРО» за власний кошт. Централізовано забезпечуються тест-системами вагітні і донори для обстеження на ВІЛ-інфекцію методом ІФА. Групи ризику обстежуються методом швидких тестів, які на даний час надаються Глобальним фондом.
Згідно Національної Програми подолання епідемії ВІЛ/СНІДу та з метою зменшення ризику ВІЛ-інфікування серед споживачів ін’єкційних наркотиків, на базі комунального закладу Білоцерківської міської ради «Білоцерківська міська лікарня №4», впроваджена програма замісної підтримуючої терапії (ЗПТ). Всього на замісній підтримуючій терапії перебуває 90 наркозалежних пацієнтів, із них 41 хворий на ВІЛ-інфекцію. Обстеження на ВІЛ-інфекцію/СНІД серед споживачів ін’єкційних наркотиків також проводить Всеукраїнська благодійна організація «Конвіктус Україна». Тісна співпраця з Неурядовою організацією дала можливість проводити заміну використаних ін’єкційних шприців на стерильні, проведення консультацій з питань ВІЛ/СНІДу, тестування хвороб, які передаються статевим шляхом, доступність до обстежень методом швидких тестів на ВІЛ/СНІД та маркери гепатитів.
З метою захисту медичних працівників, які мають ризик інфікування ВІЛ-інфекцією при виконанні професійних обов’язків, у лікувально-профілактичних закладах впроваджені заходи щодо недопущення інфікування на робочому місці, а саме: працівники забезпечені засобами індивідуального захисту (ЗОЗ) та дезінфікуючими засобами. Робочі місця оснащені аптечками для проведення екстреної профілактики. В КЗ БМР «Білоцерківська міська лікарня №3» є достатній запас антиретровірусних препаратів на випадок екстреної профілактики. Всі працівники, які мають ризик інфікування ВІЛ-інфекцією застраховані. За 9 місяців 2017 року зареєстровано 9 аварійних ситуацій серед медичних працівників.
Протягом 9 місяців 2017 року забезпечення хворих на ВІЛ/СНІД антиретровірусною терапією здійснювалося за рахунок централізованого постачання, коштів Глобального Фонду та програми PERFAR на суму 4,5 млн. грн. На лікування опортуністичних інфекцій отримано медикаментів на суму 97,06 тис. грн. Всього отримано лікарських засобів на загальну суму 5,5 млн. грн. Станом на 01.10.2017 року антиретровірусну терапію в Центрі СНІДу отримує 809, з них 29 дітей.
З метою проведення якісної лабораторної діагностики ВІЛ-інфекції/СНІДу, своєчасного лікування хворих та моніторингу лікування необхідно укомплектовувати лабораторію КЗ БМР «Білоцерківська міська лікарня №3» сучасним технологічним обладнанням, а саме: імуноферментним фотометром, автоматичним гематологічним аналізатором.
Начальник управління охорони здоров’я міської ради зауважив, що для вирішення ряду проблем необхідно:
- забезпечення виконання плану заходів «Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки» та «Стратегії забезпечення сталої відповіді на епідемії туберкульозу, в тому числі хіміорезистентного, та ВІЛ-інфекції/СНІДу на період до 2020 року»:
-забезпечення вільного доступу до безоплатного консультування та тестування на ВІЛ-інфекцію для населення, насамперед для груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ, із застосуванням методів імуноферментного аналізу та швидких тестів;
-забезпечити проведення інформаційно-просвітницької роботи з питань профілактики ВІЛ/СНІДу з використанням інформаційних та комунікаційних технологій;
- розробити Міську цільову програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2018 рік».
Інші питання, які розглянули під час засідання:
- затверджено план діяльності виконавчого комітету Білоцерківської міської ради з підготовки проектів регуляторних актів на 2018 рік;
- прийнято рішення про повідомну реєстрацію колективних договорів;
- розглянуто скаргу Яхновського О.В. та заяву Шищенко О.В. та прийняті відповідні рішення;
- створено комісію по проведенню випробувань комплексної системи захисту інформації автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи "Державний реєстр виборців" у відділі ведення Державного реєстру виборців;
- прийняли рішення про встановлення режиму роботи об’єктів торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування населення;
- затвердили склад комісій з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості по вулицях Партизанська, 25; Олеся Гончара; 6а, Водопійна, 40; Некрасова, 46; Княгині Ольги, 3 та 3а; по вулиці Леваневського в районі перехрестя з вулицею Некрасова; б-ру Олександрійському, 135;
- затвердили Положення про міську комісію з питань захисту прав дитини та її склад в новій редакції;
- розглянули рішення про деякі питання щодо квартирного обліку; щодо захисту майнових та житлових прав дітей; ряд опікунських питань, з яких були прийняті відповідні рішення.