Як заощадити на тарифах і допомогти енергетикам вирівняти добовий графік електричних навантажень

Дата : 
2016-09-19

Добовий графік навантаження об’єднаної енергетичної системи України (далі – ОЕС України) має значну нерівномірність, що призводить до значних витрат палива на теплових електростанціях. Важливим чинником економії енергоресурсів, зокрема – газу, зменшення кількості електричної енергії, видобутої на більш коштовних маневрених потужностях електричних станцій, є вирівнювання добового графіка електричних навантажень в ОЕС України.

Посприяти забезпеченню сталого функціонування ОЕС України можуть і споживачі, раціонально регулюючи режими споживання електричної енергії. Зокрема – зменшуючи споживання електричної потужності в години максимальних навантажень ОЕС України та збільшуючи навантаження на електромережі у нічні години доби.

В Україні для розрахунків за електричну енергію діє спеціальний механізм, що дає можливість позитивно впливати на форму добового графіка навантаження. Це – тарифи, диференційовані за періодами часу.

З метою сприяння роботі енергосистеми України споживачам пропонується розглянути можливість переходу на розрахунки за тарифами, диференційованими за періодами часу. Застосування таких тарифів дозволить дієво заощадити грошові кошти в оплаті за електроенергію.

На сьогоднішній день згідно Постанови НКРЕКП від 26.02.2015 №221, за наявності окремого обліку споживання електроенергії за періодами часу розрахунки населення та споживачів, прирівняних до населення, проводяться за відповідними тарифами та такими тарифними коефіцієнтами:

     За двозонними тарифами, диференційованими за періодами часу:

-         0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);

-         повний тариф у інші години доби.

     Таким чином для населення при застосуванні двозонних тарифів діє знижка на спожиту в період з 23.00 до 07.00 години електроенергію в 50%. В інші години споживач нічого не переплачує.

     Якщо провести розрахунок економії при застосуванні такого виду тарифу для населення, отримаємо наступне. В домогосподарствах із встановленими в затвердженому порядку електроплитами частка електроспоживання в нічному періоді становить близько 30%, в домогосподарствах без електроплит – сягає 40-50%. Враховуючи існуючі на сьогодні тарифи на електроенергію та середньомісячне споживання електричної енергії населенням, отримаємо наступну приблизну економію від застосування двозонного тарифу:

-         при середньомісячному електроспоживанні 200-300 кВтг на квартиру економія складатиме: в квартирах з електроплитами - 30-40 грн, в квартирах без електроплит – 40-50 грн.

-         при середньомісячному електроспоживанні 500-600 кВтг на квартиру економія складатиме: в квартирах з електроплитами - 70-80 грн, в квартирах без електроплит – 100-120 грн.

Зазначений розрахунок є приблизним та може дещо відрізнятися в окремих випадках. Зокрема, економія від застосування двозонних тарифів для населення може бути збільшена за рахунок збільшення застосування потужних електроприладів (бойлер, пральна машина, посудомийна машина і т.д.) в нічний період доби.

Таким чином, враховуючи витрати на купівлю багатозонного лічильника (в переважній більшості нових квартир такі лічильники вже встановлені), його встановлення, параметризацію (іноді цю послугу енергопостачальні організації надають безкоштовно), термін окупності такого проекту, як правило, не перевищує 2-2,5 років.

Для інших споживачів, крім населення, розрахунок економії від застосування диференційних тарифів є більш складним та враховує більшу кількість чинників. Такий розрахунок необхідно виконувати для кожного споживача окремо.

Разом з тим слід зазначити, що тарифи на електроенергію постійно збільшуються, що робить застосування диференційних тарифів ще більш ефективним та економічно доцільним.

Самостійне впровадження споживачами зазначених заходів забезпечить зменшення нерівномірності добового графіка навантаження об’єднаної енергетичної системи України, збільшить стійкість роботи вітчизняної енергосистеми та дозволить зменшити вартість виробництва електроенергії тепловими електростанціями.

Перейти на дифтарифи нескладно – для цього слід лише звернутись до місцевої електропередавальної організації із відповідною заявою. Вам буде надано всебічне сприяння та усі необхідні роз’яснення.