ПРОКУРАТУРА ІНФОРМУЄ: «Штраф – як один із видів основного покарання за вчинення кримінального правопорушення»

Дата : 
2015-09-01

Чинним законодавством України покарання, як захід примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні злочину, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого, - є невід’ємною складовою кримінально-правових відносин.
В той же час, покарання має на меті не тільки кару, а й виправлення засуджених, а також запобігання вчиненню нових злочинів як засудженими, так і іншими особами.
Одним із видів кримінального покарання є штраф.
 Так, відповідно до ст. 53 Кримінального кодексу України, штраф - це грошове стягнення, що накладається судом у випадках і розмірі, встановлених в Особливій частині Кримінального кодексу України.
Розмір штрафу визначається судом залежно від тяжкості вчиненого злочину та з урахуванням майнового стану винного в межах від тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо статтями Особливої частини цього Кодексу не передбачено вищого розміру штрафу. За вчинення злочину, за який передбачене основне покарання у виді штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, розмір штрафу, що призначається судом, не може бути меншим за розмір майнової шкоди, завданої злочином, або отриманого внаслідок вчинення злочину доходу, незалежно від граничного розміру штрафу, передбаченого санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини цього Кодексу.
Штраф є дуже ефективним і гуманним видом покарання, оскільки він має разовий характер, не продовжується в часі, не відриває засудженого від сім'ї і звичного для нього оточення. Каральний елемент штрафу обмежено лише примусовим, за вироком суду, позбавленням винного певних матеріальних цінностей, що спричиняє йому матеріальні і духовні переживання.
Статтею 26 Кримінально-виконавчого кодексу України виконання кримінального покарання у виді штрафу покладено на суди загальної юрисдикції.
Водночас, згідно ст. 22 вказаного Кодексу, прокурор відповідно до Закону України "Про прокуратуру" здійснює нагляд за додержанням законів в органах і установах виконання покарань при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян.
Прокурорський нагляд за додержанням законів при виконанні кримінальних покарань, в тому числі штрафу, - є пріоритетним напрямом діяльності прокуратури м. Біла Церква.
За результатами проведених у поточному році перевірок на зазначеному напрямку діяльності, прокуратурою м. Біла Церква до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості щодо 25 осіб, які ухиляються від відбування покарання у виді штрафу, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 389 КК України.
Крім цього, ініційовано, в порядку ст.ст. 537-539 КПК України, питання про заміну 24 засудженим покарання у виді штрафу на інше, у зв’язку з його невиконанням.
Прокуратурою міста і надалі вживатимуться заходи, спрямовані на забезпечення невідворотності покарання та належного виконання мети і цілей Кримінального законодавства України.


В.о прокурора м. Біла Церква
радник юстиції                                                               В. Мітлицький