Прокуратура на захисті конституційних засад підприємницької діяльності

Дата : 
2013-09-11

Генеральним прокурором України у 2013 році визначено одним із пріоритетних напрямків прокурорської діяльності забезпечення конституційних засад підприємницької діяльності.

 Програмою Президента України «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава», затвердженої Указом Президента України від 12.03.2012 №187/2012, передбачено формування режиму максимального сприяння бізнесу шляхом зменшення втручання держави в економіку, зниження адміністративних бар’єрів для його здійснення.

Незважаючи на те, що зазначена Програма набула обов’язкового для виконання характеру, у роботі контролюючих органів міста продовжують траплятися випадки безпідставного втручання в підприємницьку діяльність.

Згідно вимог ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», підставами для здійснення позапланових заходів є:

подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;

виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;

перевірка виконання суб'єктом   господарювання   приписів, розпоряджень або інших  розпорядчих  документів  щодо   усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);

звернення фізичних та юридичних осіб про порушення  суб'єктом господарювання вимог законодавства. Позаплановий  захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди  центрального органу виконавчої влади на його проведення;

неподання у встановлений  термін  суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а  також  письмових  пояснень  про  причини, які перешкоджали поданню таких документів;

настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку  або  професійного  захворювання,  що  було  пов'язано з діяльністю  суб'єкта  господарювання.

Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у посвідченні (направленні) на проведення державного нагляду (контролю).

Проведення позапланових  заходів  з  інших  підстав,  крім передбачених   цією   статтею,   забороняється,   якщо   інше   не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Суб'єкт  господарювання  повинен  ознайомитися з підставою проведення позапланового заходу з наданням йому копії відповідного документа.

Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.

Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.

Однак, як засвідчили проведені прокуратурою міста, з метою усунення перешкод у розвитку бізнесу, недопущення фактів порушення прав суб’єктів господарювання, незаконного втручання в їх господарську діяльність та тиску з боку контролюючих органів, перевірки додержання вимог Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ці вимоги деякими посадовими особами ряду контролюючих органів міста не завжди дотримуюся, як наслідок грубо порушуються права суб’єктів господарювання.

Так, за результатом проведених прокуратурою міста впродовж вересня 2012 та поточного періоду 2013 року перевірок, до дисциплінарної відповідальності притягнуто 24 посадові особи контролюючих органів, а саме : Київської обласної Державної інспекції промислової безпеки та охорони праці – 8, Білоцерківського міськрайонного центру зайнятості - 6, Білоцерківської ОДПІ -2, Міської СЕС – 3, Управління ветеринарної медицини – 2, Білоцерківського районного відділу ГУ Держтехногенбезпеки у Київській області – 2 та Управління ПФУ – 2.

Прокуратурою міста й надалі будуть проводитись аналогічні перевірки, направлені на захист конституційних засад підприємницької діяльності.

Нагадую, що повідомлення про факти незаконного втручання правоохоронними та контролюючими органами у господарську діяльність суб’єктів господарювання міста прийматимуться у прокуратурі міста, за адресою м. Біла Церква, вул. Ш.Алейхема, 38-а, з 09.00 до 18.00 год. або по телефону «гарячої лінії» 5-31-50 та 5-92-22. 

              Прокурор м. Біла Церква
              старший радник юстиції                                                              Г. І. Мельник