Стан додержання законодавства про охорону праці в місті

Дата : 
2013-03-27

У Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про затвердження Загальнодержавної соціальної  програми поліпшення стану безпеки, гігієни праці та виробничого середовища на 2014-2018 року», підготовлений Кабінетом Міністрів.

Тим часом працівники продовжують травмуватися на виробництвах, а стан охорони праці на підприємствах часто не відповідає вимогам чинних нормативно-правових актів із вказаних питань.

Так, протягом 2011 року на території м. Біла Церква сталося 24 нещасних випадки на виробництві, з них 4 мали тяжкі наслідки, а 4 – смертельні. В 2012 році смертельний травматизм у місті зменшився на 100 %, тобто жодна виробнича травма в минулому році не була смертельною. Однак, незважаючи на цю позитивну тенденцію, у 2012 році на 16,7 % збільшився загальний травматизм на підприємствах міста, так в минулому році сталося 28 нещасних випадків проти 24 в 2011 році. Найбільш травмонебезпечними залишаються меблеві виробництва, столярні цехи та будівельні майданчики.

Такий стан речей викликав занепокоєння у прокуратури міста та поставив питання про ефективність діяльності контролюючих органів у міста сфері охорони праці.

Тому у вересні-жовтні 2012 року прокуратурою міста була проведена перевірка додержання вимог чинного законодавства з питань охорони праці посадовими особами  Київської обласної державної інспекції з нагляду з промислової безпеки територіального управління Держгірпромнагляду у м. Києві та Київській області, що знаходиться на території м. Біла Церква. Під час перевірки були виявлені численні порушення вимог законів України «Про охорону праці» та «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», які допустили інспектори Держгірпромнагляду  та які не могли залишитись без жорсткого та принципового реагування прокуратури міста.

У зв’язку з вищевикладеним прокуратурою м.  Біла Церква було внесено подання начальнику територіального управління Держгірпромнагляду у м. Києві та Київській області про усунення виявлених порушень закону причин та умов, що їм сприяли, а також з вимогою про притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб, які допустили найбільшу кількість порушень. За результатами розгляду вказаного подання до дисциплінарної відповідальності було притягнуто 8 головних державних інспекторів з охорони праці Київської обласної державної інспекції з нагляду з промислової безпеки територіального управління Держгірпромнагляду у м. Києві та Київській області.

Крім того, за результатами проведеної прокуратурою міста перевіркою та розгляду внесеного подання до дисциплінарної відповідальності притягнуто страхового експерта відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Біла Церква у зв’язку з неналежним здійсненням ним роботи по проведенню перевірок умов охорони праці та здійснення профілактики виробничого травматизму на підприємствах міста.

Вищенаведені заходи сприяли покращенню ситуації в сфері охорони праці на підприємствах міста, так у поточному році травми на виробництвах отримали лише 6    працівників, з них жодної смертельної.

Однак, проведеною прокуратурою міста у січні-лютому 2013 року перевіркою Білоцерківської міської ради встановлено, що відділом охорони праці Білоцерківської міської ради, на який законом покладено обов’язки щодо здійснення контролю за охороною праці, забезпеченням заходів направлених на покращення стану охорони та гігієни праці, профілактика виробничого травматизму на підприємствах міста практично не здійснювалась. Спеціалісти відділу впродовж 2012 року не взяли участі у розслідуванні жодного нещасного випадку на виробництвах міста, не провели обстеження умов праці на жодному підприємстві як це передбачено вимогами чинного законодавства. У зв’язку із вищевикладеним прокуратурою міста внесено подання Білоцерківському міському голові про усунення виявлених порушень закону причин та умов, що їм сприяли, а також з вимогою про притягнення до дисциплінарної відповідальності посадових осіб, що їх допустили. За результатами розгляду вказаного подання до дисциплінарної відповідальності притягнуто начальника відділу охорони праці управління економіки Білоцерківської міської ради.

Прокуратурою міста і надалі будуть вживатися заходи та проводитися перевірки з метою створення умов для  досягнення мети державної політики у галузі охорони праці, передбаченої ст. 4 Закону України «Про охорону праці», а саме: створення належних, безпечних і здорових умов праці та запобіганню нещасним випадкам та професійним захворюванням працівників на виробництвах  Білої Церква. 

Прокурор міста Біла Церква
старший радник юстиції                                                            
Г. Мельник