Про застосування пестицидів та агрохімікатів

Дата : 
2025-05-14

У зв’язку з початком весняно - польових робіт та з метою безпечного використання пестицидів і агрохімікатів для жителів населених пунктів, тваринницьких і птахівничих ферм, рибогосподарських водойм, місць випасу домашніх тварин, місць перебування медоносних пасік, посівів с/г культур, які вживаються в їжу без термічної обробки (томати, огірки тощо), садів, виноградників та довкілля повідомляємо про те, що захист сільськогосподарських рослин від шкідників, хвороб, бур’янів хоч і посідає важливе місце в заходах щодо збереження виробництва сільськогосподарської продукції в країні але повинен проводитись лише при дотриманні правил безпеки під час використання пестицидів та агрохімікатів.

Чисельність шкідників рослин перевищує 400 видів, збудників небезпечних хвороб рослин - понад 200, а поля засмічують близько 300 видів бур’янів, всі вони характеризуються своїми особливостями життєвого циклу, а втрати від них сягають понад 33% потенційного врожаю. Хімічні обробітки дають швидку віддачу, але застосовувати їх варто коли інші методи не дають позитивного ефекту. Такий підхід обумовлений тим, що хімічні речовини, котрі застосовують для захисту рослин, особливо при нерозумному їх використанні несуть шкоду здоров’ю людини, забруднюють харчові продукти і навколишнє середовище, призводять до загибелі бджолосімей пасічників.

Хімічний метод захисту рослин передбачає використання природно та штучно синтезованих хімічних речовин, які проявляють токсичну дію на організми шкідливі по відношенню до культурних рослин, шкідників, збудників хвороб, бур’янів тощо. У світовій практиці хімічні засоби отримали узагальнену назву - пестициди (“пест”- шкода,“цидо”- вбивати). Пестициди відзначаться своєю універсальністю, асортимент їх безперервно змінюється та вдосконалюється.

Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні (далі - Перелік) на поточний рік, щорічно переглядається та затверджується Міністерством екології та природних ресурсів, погоджується з Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

В Переліку передбачаються об’єкти обробітку, норми витрат препаратів та гігієнічні регламенти їх застосування. Усі пестициди, рекомендовані до застосування, наводяться об’єднаними в групи згідно з їх виробничим використанням.

Пестициди та агрохімікати мають застосовуватись за умов обов’язкового дотримання нормативно-правових актів:

Законів України «Про пестициди і агрохімікати», «Про захист рослин», «Про бджільництво»;

Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСП 8.8.1.2.001-98), затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України 03.08.1998 №1;

Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України, затверджених наказом Міністерства охорони здоров’я України 18.12.1996 № 382;

Інструкції щодо попередження та ліквідації хвороб і отруєнь бджіл, затвердженої наказом Головного державного інспектора ветеринарної медицини від 30.01.2001 №9;

Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, затверджена Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 19.02. 2021 № 338, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04 березня 2021 р. за № 283/35905 та ін.

 

Обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватися з обов’язковим врахуванням економічної межі шкідливості (ЕПШ), степені розвитку бур’янів, хвороб рослин а також прогнозу погоди. Відповідальність з охорони праці і техніки безпеки при роботі з пестицидами покладається на керівників господарств та організацій, що їх застосовують.

До всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів, допускаються особи, котрі пройшли щорічний медичний огляд з відміткою про відсутність протипоказань щодо роботи з пестицидами, при наявності посвідчення (допуску) про спеціальну підготовку на право роботи із пестицидами та наряду для роботи.

Роботи з пестицидами слід проводити в ранкові - до 10 і вечірні - 18-22 години при мінімальних висхідних повітряних потоках.

Як виняток, допускається проведення обробітків у денні години у прохолодні і похмурі дні з температурою навколишнього повітря ненижче +10°С.

Згідно з Державними санітарними правилами «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (ДСП 8.8.1.2.001-98), завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки суб’єкти підприємницької діяльності повинні сповіщати голів сільських, селищних, міських рад, об’єднання територіальних громад, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об'єктів про застосування пестицидів та агрохімікатів.

Завчасне повідомлення повинно містити наступну інформацію:

Дата та час початку робіт із застосування засобів захисту рослин;

Територія майбутнього застосування засобів захисту рослин (площа (га));

Кадастровий номер (за наявності), місце знаходження ділянки тощо;

Назва препарату, діючі речовини та клас небезпеки запланованих до застосування засобів захисту рослин;

Спосіб (метод) застосування засобів захисту рослин;

Терміни ізоляції бджолиних сімей відповідно до класу небезпеки засобів захисту рослин;

Прізвище, ім’я та по батькові для фізичних осіб або повне найменування для суб’єктів господарювання;

Дані для зв’язку з фізичними особами та суб’єктами господарювання (номер телефону та адреса електронної пошти);

Відомості про сільськогосподарську культуру, що обробляється засобами захисту рослин.

 

Відповідно до пункту 7 розділу 2 Інструкції з профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин доведення змісту завчасного повідомлення до відома власників пасік здійснюється шляхом його опублікування на офіційній інтернет-сторінці органів місцевого самоврядування або в засобах масової інформації місцевого рівня або оголошення завчасного повідомлення по радіо та/або телебаченню місцевого рівня, а також шляхом його надсилання особистим повідомленням на телефон чи на електронну адресу, зазначені під час реєстрації або кочівлі пасіки.

У період проведення робіт у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, мають бути встановленні попереджувальні написи.

Обприскування вентиляторними і штанговими обприскувачами допускається при швидкості вітру до 3 м/с (дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне), застосування гербіцидів із поливною водою шляхом дощування (гербігація) допускається при швидкості вітру до 4 м/с.

Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за с/г культурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше - 500 м, при штанговому і дощуванням - 300 м.

При застосуванні аерозольних генераторів регульованої дисперсності санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів та інших об’єктів, що підлягають санітарному захисту.

Проведення сільськогосподарських робіт на ділянках, де були застосовані пестициди, і допуск на них людей дозволяється тільки після закінчення строків, що гарантують їх безпеку згідно інструкції по застосуванню. При цьому враховується (для кожного конкретного препарату) можливе надходження в зону дихання працюючих, парів пестицидів або їх метаболітів, ґрунтового пилу, який містить токсичні речовини, резорбцію хімічних речовин крізь шкіру при контакті з рослинами, а також подразнюючу дію пестицидів;

В кабінах автотранспорту, якими транспортуються пестицидами, отрутохімікатами чи обприскуються поля, повинна зберігатись документація з назвою препарату, діючою речовиною, аптечкою першої долікарської допомоги, викопіровку з генерального плану з місцем розташування земельної ділянки яка обробляється та допуск на право роботи з пестицидами;

Не допускається випас худоби та птиці, а також сінокіс на оброблених пестицидами ділянках на протязі періоду, зазначеному «Переліком пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні»;

На склади для зберігання пестицидів і мінеральних добрив (базисні, витратні) необхідно оформляти санітарний паспорт який погоджується з органами Держпродспоживслужби.

Повідомляємо, що недотримання суб’єктом господарювання регламентів зберігання, застосування, транспортування пестицидів веде до дисциплінарної, адміністративної та кримінальної відповідальності згідно із Законом України «Про пестициди і агрохімікати», ДПС 8.8.1.2.001-98 «Державні санітарні правила транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» інших нормативно - правових актів за нанесення шкоди здоров’ю населення і довкілля.

Цей лист має інформаційний характер та не встановлює правових норм.

Враховуючи викладене просимо Вас розмістити надану інформацію Про застосування пестицидів та агрохімікатів та Пам’ятку для фізичних осіб та суб’єктів господарювання, які застосовують засоби захисту рослинна офіційному веб - сайті громади та на офіційних сторінках громади у соціальних мережах.

Інформація головного управління
Держпродспоживслужби в Київській області