У Білій Церкві відбулося чергове засідання робочої групи з розробки Місцевого плану управління відходами

|  09. 05. 2025

8 травня в Білій Церкві відбулося чергове засідання робочої групи з розроблення Місцевого плану управління відходами на території громади до 2035 року. Цей стратегічний документ має стати ключовим елементом у формуванні нової екологічної політики Білоцерківської громади у сфері поводження з відходами.

Робоча група створена в серпні 2024 року відповідно до положень Національної стратегії управління відходами в Україні, затвердженої Кабінетом Міністрів. Її основна мета — імплементація новітнього екологічного законодавства, гармонізованого з європейськими стандартами.

Серед цілей Національної стратегії:

  • Зменшення обсягів захоронення побутових відходів з 95% до 30%;

  • Створення сучасних потужностей із переробки вторинної сировини, утилізації та компостування біовідходів;

  • Розбудова мережі регіональних полігонів, які відповідатимуть європейським вимогам.

Окрема увага в новому законодавстві приділяється таким принципам, як розширена відповідальність виробника, а також впровадження системи роздільного збирання відходів.

Згідно із законодавством, усі територіальні громади мають розробити та затвердити місцеві плани управління відходами, що мають бути узгодженими з регіональними та включеними до національного плану. Для цього необхідно створити сучасну інфраструктуру — від системи роздільного збору до об’єктів сортування та переробки.

Одним із важливих елементів Національної стратегії є кластерний підхід. Йдеться про об’єднання кількох громад задля координації зусиль у сфері управління відходами. Саме тому на засідання робочої групи 8 травня були запрошені представники з 12 громад, які є потенційними учасниками кластеру. Серед присутніх - представники Ставищенської, Узинської, Тетіївської, Маловільшанської, Володарської та Гребінківської громад.

Представники громад мали змогу ознайомитися з напрацюваннями нашої робочої групи, а також поділитися власним досвідом та теперішнім станом збирання та захоронення відходів. Кластерний підхід може дозволити у майбутньому оптимізувати ресурси, скоротити витрати та забезпечити ефективну роботу інфраструктури з управління відходами.

Серед питань порядку денного обговорювалися зміни у складі робочої групи, зокрема долучення нових фахівців до її складу. Зауважимо, у разі бажання долучитися до роботи цієї групи – кожен охочий може подати свою кандидатуру. Присутні також мали можливість познайомитися з представниками компанії «Вейст Інфосистемс», яка займатиметься розробкою місцевого плану управління відходами для Білоцерківської громади.

Чому це важливо?

Тому, що питання управління відходами знаходиться в п’ятірці пріоритетних завдань щодо інтеграції з ЄС. В Україні налічується близько 5,7 тисяч сміттєзвалищ і полігонів загальною площею близько 8 тисяч гектарів. Ці показники свідчать про необхідність негайних змін у сфері управління відходами, зменшення кількості сміттєзвалищ і впровадження сучасних методів переробки.

Біла Церква впевнено рухається в напрямку сталого управління відходами — з відповідальністю, стратегічним баченням і відкритістю до співпраці.

Фото