Любов до музики та вдячність за науку: відбувся творчий вечір Тамари Павленко

|  25. 03. 2025

24 березня в Білій Церкві відбувся творчий вечір з нагоди 85-річчя Заслуженого діяча мистецтв України, композитора, хормейстера, диригента, видатного педагога, викладача Білоцерківської школи мистецтв №1 Тамари Павленко. Тамара Павлівна – Почесна громадянка Білої Церкви, лауреат міської літературно-мистецької премії ім. Нечуя-Левицького та обласної музичної премії, її ім’я занесене до біографічного словника «Жінки України».

У Білоцерківській школі мистецтв №1 зібралися представники місцевої влади, друзі, рідні, колеги, учні й випускники Тамари Павлівни, які продовжили справу свого педагога.

Зі словами вітань до Тамари Павленко звернулася начальник управління культури і туризму Білоцерківської міської ради, її випускниця Юлія Ковальська. Вона наголосила, що завжди захоплювалася Тамарою Павлівною як справжньою українською жінкою, якій вдалося поряд із родинними справами здобути величезних успіхів у творчості та отримати найвище звання Заслуженої діячки мистецтв України:

«Ви – і композитор, і хоровий диригент, і авторка багатьох пісенних збірок, методичних розробок, якими користуються всі мистецькі школи. Дуже пишаюся тим, що доля подарувала мені можливість бути вашою ученицею. Ви не лише навчали нас музичних дисциплін, але й виховували своїх учнів, вчили любити свою рідну Україну, пишатися своїм рідним містом, поважати думку одне одного й думку суспільства. Ви – любляча мати і бабуся, і ваші діти та онуки сьогодні виборюють право України бути незалежною та самостійною державою – не лише на культурному фронті, а й у військовій справі. Здоров’я, вам, енергії та сил продовжувати вашу справу, і поруч нехай будуть однодумці та вірні друзі!».

Від імені секретаря Білоцерківської міської ради Володимир Вовкотруба Тамарі Павленко була вручена Грамота Білоцерківської міської ради та її виконавчого комітету – за багаторічну сумлінну працю, високу професійність, вагомий внесок у розвиток музичного мистецтва, невичерпну енергію і вагомий внесок у культурний розвиток Київщини та з нагоди творчого вечора.

Багато добрих побажань на честь Тамари Павленко прозвучало від колег. Директор школи, донька ювілярки Леся Крижешевська у своєму виступі зазначила, що Тамара Павлівна є прикладом самовідданого служіння педагогічній справі та мистецтву, вона все життя вчиться, вдосконалюється, і це приносить високі результати. Також відмітила, що бути донькою Тамари Павленко – почесна місія, яка вимагає постійно відповідати заданому високому рівню.

Тамара Павлівна пишається здобутками своїх дітей. Донька ювілярки, Леся Крижешевська – Заслужений працівник культури України, депутат Білоцерківської міської ради, син Павло Павленко – доктор філософських наук, працює в Інституті філософії ім. Григорія Сковороди Національної академії наук України.

На адресу ювілярки лунали слова вітань та найкращих побажань від її колег та учнів, які нині продовжують навчання у вищих навчальних закладах України та світу, своїм талантом і творчістю прославляючи рідну Білу Церкву далеко за межами нашої держави. Вони під час заходу привітали свого педагога у форматі відеозвернення.

Слова вітань лунали і від представників різних відділів Білоцерківської школи мистецтв №1, де працюють учні ювілярки, – сольного співу, музично-теоретичних дисциплін, фортепіано, духових та ударних інструментів, струнно-смичкових інструментів, образотворчого мистецтва та комп’ютерної графіки.

Наприкінці заходу зі словами вдячності до присутніх звернулася Тамара Павленко. Вона знайшла тепле слово для кожного, хто прийшов її привітати, поділилася цікавими історіями із дитинства своїх випускників, які в цей день вітали піснями, квітами та вдячними словами свою музичну «маму» Тамару Павлівну Павленко.

Тож вітаємо Тамару Павлівну із ювілеєм! Бажаємо ще багато років бути такою ж красивою, мудрою жінкою і під мирним Українським небом насолоджуватися плодами своєї наполегливої праці, які щедро дарують її талановиті діти та учні.

Для довідки

Тамара Павлівна Павленко (дівоче – Пасічник) народилася 7 січня 1940 року в с. Обухів, нині місто Київської області. Хоровий диригент, композитор, педагог, музично-громадська діячка. Заслужена діячка мистецтв України (1999). Закінчила Львівське музичне училище (1962; кл. Н. Колосової), диригентсько-хоровий факультет Київського інституту культури (1976; кл. Л. Поривай). Від 1962 року працює в Білоцерківській школі мистецтв №1, з 1980 року була завідувачем вокального відділу, нині викладач сольного співу. Серед учнів – А. Попова, І. Персанова, Л. Анісімова, Т. Гусарчук, Л. Крижешевська.

Авторка підручників, програм і методик з музично-теоретичних дисциплін у мистецьких школах, низки навчальних програм, зокрема з музичної літератури, хорового класу, сольфеджіо, сольного співу. Видала низку пісенних збірок: «Материнка» (1995), «За Україну, за її волю, за народ» (1998; співавт.), «Білоцвіт» (2000), «Веселковий дощ» (2001), «У місті нашім древньому» (2003), «Україна – калиновий край» (2019; усі – Біла Церква) та ін.

Серед основних праць – «Цикл лекцій з української музичної літератури» (Біла Церква, 1994); «Сольфеджіо на основі українських народних пісень» (2002); «Теорія музики на уроках сольфеджіо» (Біла Церква, 2004); «Аспекти фізіології та медицини у постановці голосу» (Біла Церква, 2006).

Багато пісень створила композиторка Тамара Павленко у співпраці з білоцерківськими поетами: Володимиром Іванцівим, Андрієм Гудимою, Вірою Гутник, Людмилою Сєкач, Майєю Бондар.

Свого часу Тамарою Павленко та Володимиром Іванцівим був створений шедевр української пісенності – «Журавлиний романс». Народна артистка України, солістка Національної філармонії Ганна Захарченко говорила: «Якби Тамара Павленко нічого не створила, окрім «Журавлиного романсу», вже її творчість варта уваги».

Творчість Тамари Павленко є надбанням усієї України. За роки незалежності вийшло з друку п’ять пісенних збірок авторки та кілька збірок, створених у співавторстві з заслуженим працівником культури України Юрієм Павленком.

«Творчою лабораторією» композиторки є народний вокальний ансамбль «Материнка», і Білій Церкві та Білоцерківській школі мистецтв №1 дуже з цим пощастило.

Фото