«Україна – свята мати Героїв»: спільний захід до Дня рідної мови за участю трьох громад

|  21. 02. 2025

Мова – одна з найважливіших цеглинок у фундаменті кожної нації, творець культури, ключ до вивчення історії, традицій, звичаїв.

Саме у рідній мові відображено найглибші витоки свідомості народу та його ментальність, закодовано народну мудрість і споконвічні знання. Вона репрезентує народ у світі, є ореолом нації й етнічним кордоном.

Сьогодні ми як ніколи розуміємо виняткову значущість рідної української мови, адже вона – не просто засіб спілкування, а надійний оберіг, символ боротьби, культури та єдності. Усі ми пам’ятаємо, як з перших днів повномасштабного вторгнення саме українська мова та вимова її унікальних слів: «паляниця», «полуниця», «крамниця» та багатьох інших – не гірше, ніж військові спецзасоби, дозволяли знешкоджувати ворожі ДРГ та ідентифікувати «своїх», підіймали бойовий дух та об’єднували.

День рідної мови, який щороку відзначається 21 лютого, був заснований ЮНЕСКО у 1999 році, аби підтримати мовне та культурне різноманіття та сприяти збереженню мов у світі. Він нагадує про важливість рідної мови як носія культурної ідентичності та традицій.

Тож 20 лютого, напередодні Дня рідної мови, в Білоцерківській школі мистецтв №1 ім. Юрія Павленка відбувся мистецький захід «Україна – свята мати Героїв» – у співпраці з КЗСМО «Школа мистецтв Бахмутської міської територіальної громади» (Донецька область) та КЗ «Павлоградська школа мистецтв» (Дніпропетровська область).

Зазначимо, що в рамках національного проєкту «Пліч-о-пліч», метою якого є об’єднання громад-партнерів для підтримки та відновлення громад, які розташовані вздовж кордону та на лінії бойового зіткнення, був підписаний Меморандум між Білоцерківською та Павлоградською громадами (детальніше – тут: https://bc-rada.gov.ua/node/15818), відповідно до якого наша громада підтримуватиме Павлоградську громаду-форпост у різних напрямках. Тож захід до Дня рідної мови не тільки доповнив низку таких заходів, але й долучив до участі представників інших громад, які перебувають на лінії бойового зіткнення.

Під час заходу виступила директор Білоцерківської школи мистецтв №1 ім.Юрія Павленка, заслужений працівник культури України, депутат Білоцерківської міської ради Леся Крижешевська. Вона наголосила, що сьогодні в нашій державі триває жорстока війна, й українська мова виборюється нашими Захисниками, адже росія нищить українців не лише фізично, вона має на меті знищити нашу мову, культуру, духовність.

«Збереження та розвиток української мови в цей складний період – це наш внесок у майбутнє країни та вшанування пам’яті тих, хто бореться за її свободу, – наголосила Леся Крижешевська. – Дякуємо нашим школам-партнерам за підтримку цієї ініціативи – спільного відзначення такого важливого у житті українців Дня рідної мови».

Леся Крижешевська вручила подяки колективам шкіл мистецтв Бахмутської та Павлоградської територіальних громад – за активну участь у мистецькому заході, присвяченому Дню рідної мови.

Окрема слова вдячності були адресовані представникам іноземних ЗМІ – журналістам-документалістам з Італії, які знімають фільм про війну в Україні, про громадське та мистецьке життя в Білій Церкві зокрема.

З вітальним словом під час заходу також виступила присутня на заході директор Школи мистецтв Бахмутської міської територіальної громади Донецької області Євгенія Гринь. Вона зазначила, що мова – це душа і серце нації, а українська мова – особлива тим, що займає 2 місце у світі за співучістю, 4 - за складністю та 44 зі 100 мов за популярністю. Уперше українська мова була вжита в літописах у 1448 році.

«Рідною мовою співають, рідною мовою пишуть, складають вірші. А ми, учні, викладачі музичних шкіл використовуємо свою мову у співах. Ми плекаємо її, впроваджуємо в життя, розповідаємо мовою мистецтва про те, як вона звучить і стає ще красивішою у поєднані з музикою. Ми будемо любити та плекати свою мову, адже мова – це наша нація, це ми з вами», – відмітила Євгенія Гринь. Також розповіла, що попри нинішні умовах учні та викладачі Школи мистецтв Бахмутської міської територіальної громади продовжують наполегливо працювати, і в дистанційному режимі виступають у хорі та ансамблях.

Під час заходу були представлені виступи вокальних ансамблів Школи мистецтв Бахмутської міської територіальної громади – пісні про Україну.

Вітання у форматі онлайн також були адресовані і від Павлоградської школи мистецтв. Учні школи представили свої таланти: пісні, а також виставку робіт образотворчого мистецтва.

З концертною програмою виступили юні таланти Білоцерківської школи мистецтв №1 ім.Юрія Павленка, у виконанні яких пролунали вірші та пісні про українську мову.

Тож шануймо та плекаймо нашу рідну мову. Вивчаймо її, любімо та вдосконалюймо – через щоденне спілкування – вдома та на роботі, в цивільному житті й на службі. Вона, як і рідна мати, – неповторна, наймиліша та найчарівніша!

Фото