У Білій Церкві відкрито «зелену кімнату» - простір для дітей, які стали жертвами чи свідками насильства

|  21. 11. 2024

20 листопада у Білій Церкві, у приміщенні Білоцерківського районного управління поліції, запрацювала перша на Київщині кімната, дружня до опитування дітей. «Зелені кімнати» створюються для того, щоб можна було спілкуватись з дитиною — дізнатись інформацію від неї. Незалежно від її статусу — свідок, учасник або дитина правопорушник.

Ця ініціатива була реалізована правоохоронцями спільно з прокуратурою та за фінансової підтримки Білоцерківської міської територіальної громади.

Як зазначила начальник відділу ювенальної превенції поліції Київської області Олена Косенко, саме за методикою «зеленої кімнати», у комфортних умовах поліцейські мають можливість опитувати дітей та вести відеозапис, який може бути використаний як процесуальний доказ у суді.

«Приміщення складається з двох кімнат: терапевтична (дитяча) зала та робочий кабінет, де працюватимуть спеціалісти. У дитячій – неофіційна обстановка, тут затишно, вона має пастельні кольори, у ній є іграшки, книги, фломастери для малювання. У сприятливих умовах дитина буде відчувати себе комфортно і саме тут з дітьми різного віку працюватиме чи-то ювенальний поліцейський, чи-то психолог (якщо мова про кримінальне впровадження).

Для роботи з дітьми, які потерпіли від сексуальних злочинів, або стали свідками цих подій є спеціальні анатомічні ляльки (повторюють геніталії людини), використовуючи які дитина, яка не може розповісти словами – зможе показати на ляльці. Також тут працюватимуть з дітьми, які потерпіли від булінгу, торгівлі людьми, щодо яких здійснюються поліцейське піклування та дітьми, які стали свідками кримінальних правопорушень, - розповіла Олена Косенко. – Дитяча кімната обладнана камерами. А відеоспостереження ведуть із сусіднього - робочого кабінету. За допомогою Bluetooth-гарнітури фахівці з робочої кімнати (слідчі, прокурори, адвокати) зможуть задавати уточнюючі запитання. Раніше ми користувалися «зеленими кімнатами» наших колег у Києві, а зараз користуватимемося нашою у Білій Церкві».

Заступник начальника відділення розслідування злочинів скоєних проти життя та здоров’я особи слідчого відділу Білоцерківського районного управління поліції, майор поліції Артем Авербух також розповів: «У робочому кабінеті буде знаходитися слідчий, який буде бачити поведінку і чути відповіді дитини на запитання психолога та, за необхідності, здійснювати коригування опитування. За допомогою спеціальної апаратури здійснюється фото- та відеофіксація. І цей відеозапис у подальшому може використовуватися як доказ у досудовому розслідуванні. Відеозапис також може бути досліджений фахівцями і при цьому вже не буде потреби контактувати знов з дитиною, і таким чином, мінімізувати її психічне травмування. Зазвичай, слідчі заздалегідь готують перелік питань для психолога. У ході розмови з дитиною, можуть бути озвучені нові факти чи відомості, які потрібують уточнення. Тоді, слідчі можуть задати запитання на процесуальній мові, а психолог перефразовує їх на мову, сприятливу для дитини».

Варто зазначити, що з місцевого бюджету було виділено кошти, з рахунок яких здійснено ремонтні роботи приміщення та закуплено необхідне обладнання.

Секретар міської ради Володимир Вовкотруб так прокоментував подію: «Беззаперечно, приємно, що цей пілотний проєкт у Київській області реалізовано саме у Білій Церкві. Дитина є в епіцентрі подій, це дуже чутлива тема для суспільства. Тому ми з радістю відгукнулися і допомогли поліції зробити кімнату, яка відповідає міжнародному і чинному законодавству України. Маємо надію, що ці, скажемо так, міські інвестиції будуть все ж таки направлені на профілактику злочинності, в центрі якої є діти».

Начальник Білоцерківського управління поліції Михайло Пелех: «Вкотре дякуємо органам місцевого самоврядування, фахівцям головного управління поліції та окружної прокуратури. Ми спільно буваємо на координаційних нарадах, де розглядаються правопорушення з дітьми. Діти наше майбутнє, тому гадаю, що це допомога не лише поліції, а для всієї нашої громади. Також ця кімната буде в поміч іншим громадам, які не мають такого приміщення».

Керівник Білоцерківської окружної прокуратури Михайло Римар: «На території Київської області з 1 червня запроваджений пілотний проєкт імплементації міжнародних стандартів правосуддя дружнього до дитини. У межах реалізації проєкту завдяки спільним зусиллям і поліції і місцевої влади було облаштовано цю «зелену кімнату». При цій методиці застосовується дитиноцентристський принцип, першочергово враховуються потреби та інтереси дитини, для того, щоб зменшити травматизацію дитини, щоб опитування було проведено один раз і його можна було використовувати у суді. Хочу подякувати всім причетним, хто долучився до облаштування цієї першої дружньої кімнати на Київщині. Впевнений, що місцева поліція забезпечить у своїй роботі всі ці стандарти на Білоцерківщині».

Фото