Про пенсійне забезпечення наукових працівників

Пенсії науковим (науково-педагогічним) працівникам призначаються за дотримання певних умов, це насамперед досягнення пенсійного віку: для жінок – визначеного ст. 26 ЗУ »Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», для чоловіків – 62 років. Проте підвищення пенсійного віку до 62 років для чоловіків-науковців провадиться поступово.
До досягнення 62-річного віку право на пенсію за віком мають чоловіки-науковці (науково-педагогічні) працівники 1955р.н. і старші після досягнення ними такого віку: 60р. – які народилися до 31 грудня 1952р.; 60р. шести місяців- які народилися з 1 січня до 31 грудня 1953р.; 61р.- які народилися з 1 січня до 31 грудня 1954р.; 61р. шести місяців – які народилися з 1 січня до 31 грудня 1955.
Для призначення наукової пенсії потрібно мати як страховий так і науковий стаж. Чоловікам потрібно мати 35 років страхового стажу, з них не менш як 20 років має становити науковий стаж, у жінок страховий стаж має бути не менш як 30 років, а науковий – 15.
Ще однією умовою для призначення цього виду пенсії є звільнення з наукової посади або укладання строкового трудового договору (контракту) після досягнення пенсійного віку.
Для призначення пенсій згідно із ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність» подається заява. Заява є підставою для підтвердження факту звернення особи за призначенням пенсії.
Оскільки право на наукову пенсію пов’язане з наявністю наукового стажу, то головним є питання належним чином підтвердити такий стаж. Крім документів про стаж обов’язково подається Довідка про підтвердження стажу наукової роботи, яка має містити в собі таку інформацію: найменування під-ва, установи, організації, де працювала особа; інформацію про статус підприємства (державне бюджетне, державне не бюджетне, недержавне); період роботи; найменування посади, яку обіймала особа; основний напрям діяльності підприємства,; періоди його атестації; підставу видачі довідки; підписи керівника та начальника відділу кадрів, печатку.
До органів Пенсійного фонду особа також подає диплом про вищу освіту; диплом про присудження наукового ступеня; довідку про заробітну наукового (науково-педагогічного) працівника.
Для підтвердження заробітної плати наукового працівника подається довідка про заробітну плату (дохід) наукового працівника за основним місцем роботи за будь-які 60 календарних місяців наукового стажу поспіль до 1 липня 2000р. незалежно від перерв та за весь період наукового стажу починаючи з 1 липня 2000р.Довідка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працювала особа, яка звертається пенсією.
Переліком та порядком подання документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність», затвердженого постановою правління ПФУ від 06.04.2011р. № 10-3, зареєстрованого в Мін’юсті України 06.07.2011р. за №816/19554 затверджено дві форми довідки про заробітну плату наукового працівника (додатки 4,5). Довідка за формою згідно з додатком 5 видається в разі роботи наукового працівника в недержавних наукових установах, де сума заробітку підлягає обмеженню згідно ст. 24 ЗУ «Про наукову і науково-технічну діяльність». В інших випадках видається довідка за формою згідно з додатком 4.


Начальник відділу з питань
призначення,перерахунку та
виплати пенсій №1                                                                   І.В.Рябушко