Прес-конференція заступника начальника Головного управління у Київській області Наконечної Галини Анатоліївни

10 вересня 2015 року в приміщенні управління Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві була проведена прес-конференція заступника начальника Головного управління у Київській області Наконечної Галини Анатоліївни на тему «Пенсійна реформа: запровадження накопичувальної системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування та єдиних принципів нарахування пенсій». На численні запитання кореспондентів газет «Гриф» та «Громадська думка» були надані змістовні відповіді :

Питання :
Чому вирішили в черговий раз реформувати пенсійну систему, чим не влаштовує існуюча?
Відповідь:
Існуюча солідарна система залежить від демографічної ситуації в країні. Таким чином, кожне наступне покоління утримує попереднє. Особливість системи - її значна залежність від демографічної ситуації в країні. Для того, щоб солідарна система працювала ефективно, необхідно дотримання двох основних умов:
1. Працюючих повинно бути набагато більше, ніж пенсіонерів;
2. Всі працюючі повинні робити відповідні відрахування до Пенсійного фонду, а не одержувати заробітну плату «в конвертах».
Без цього система стає неефективною.
Причини, з яких необхідно реформувати пенсійну систему:
- погіршення демографічної ситуації (у Київській області 572 тисячі пенсіонерів, і 446 тисяч працюючого населення, на 100 працюючих – 128 пенсіонерів);
- відсутня належна диференціація пенсій залежно від страхового стажу та страхових внесків (у Київській області 43 тисячі пенсіонерів одержують пенсію в розмірі до 1000 грн., 106 тисяч чоловік – в розмірі від 1001 грн. до 1200 грн.);
- великий розрив між мінімальною та максимальною пенсією (мінімальна пенсія – 949 грн., середня пенсія по області – 1632 грн., максимальна пенсія - 9490 грн.);
- наявність значних переваг та пільг у пенсійному забезпеченні окремих категорій працівників («спеціальні» пенсії, пенсії за вислугу років та пенсії на пільгових умовах тощо);
- несплата чи несвоєчасна сплата роботодавцем страхових внесків до Пенсійного фонду (призводить до дефіциту коштів на виплату пенсії. Крім того, страховий стаж не буде враховуватись при призначенні пенсії).

Питання :
Яка мета реформування пенсійної системи?
Відповідь:
Основна мета – впровадження трьохрівневої пенсійної системи.

Питання :
Що це дасть людям?
Відповідь:
Це дасть можливість виплачувати пенсію одночасно з трьох різних джерел :
- солідарної;
- накопичувальної системи;
- системи недержавного пенсійного забезпечення.

Питання:
Хто буде учасником накопичувальної системи?
Відповідь:
Обов’язково буде для осіб молодше 35 років, добровільно для людей від 35 до 55 років.

Питання:
Який же буде розмір внесків?
Відповідь:
Розмір внесків становитиме 2% у 2017 році. Кожного року він збільшуватиметься на 1 %, і буде доведений до 7 % (у 2022 році).

Питання:
А якщо людина помре, накопичені кошти пропадуть?
Відповідь:
Ні, Накопичені на персональних пенсійних рахунках кошти будуть власністю конкретної людини і можуть передаватися у спадщину.

Питання:
Чи будуть і далі призначатися ВІП-пенсії суддям, прокурорам та іншим?
Відповідь:
Ні, З 1 червня 2015 року пенсії державним службовцям та прирівняним до них особам (судді, прокурори, народні депутати, науковці та ін.),призначаються на загальних умовах.
Пенсії, призначені цій категорії пенсіонерів до 1 червня 2015 року будуть виплачуватися у розмірах, визначених раніше діючим законодавством.

Питання:
Що буде із солідарною системою, як вона буде удосконалена?
Відповідь:
Солідарна система буде звільнена від невластивих для неї виплат, зокрема, доплат до мінімального розміру пенсії, фінансування пенсій за вислугу років. Розміри всіх надбавок, підвищень та доплат до пенсій будуть визначатися по одному закону.
Як і зараз, солідарна частина пенсії буде нараховуватися в залежності від розміру заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, та від тривалості страхового стажу.


Основні принципи законопроекту : впровадження трьохрівневої системи пенсійного забезпечення : солідарна, накопичувальна та недержавний рівень пенсійного страхування.
з 01.01.2017р. учасниками системи обов’язкового накопичувального рівня – люди молодше 35 років, добровільно – від 35 років до 55 років. Внески – від 2% до 7% з 2022р.
 Буде персональна зацікавленість кожної людини за своє майбутнє.
 Держава гарантує контроль та безпеку збережень коштів накопичувальної системи.
 Друге – єдині принципи нарахування пенсій в солідарній системі для всіх без привілеїв.