Звітуємо

Відповідно до Закону України від 04.07.2013р. №406-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв’язку з проведенням адміністративної реформи», з 1 жовтня 2013 року органи Пенсійного фонду України завершили виконання функцій з адміністрування єдиного  внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, які здійснили з січня 2011 року, та передали їх до органів державної фіскальної служби України.

Основним із основних завдань Пенсійного фонду стає формування та ведення реєстру застрахованих осіб, надання консультацій із питань відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру, в тому числі, включаючи питання заповнення таблиць 5-9 додатку 4, всіх таблиць додатку 5, додатку 6 та додатку 7 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску  на    загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне  соціальне страхування (далі – Порядок № 435),  що набрав чинності з 30 квітня 2015р., затверджено нові форми звітності, у яких суттєвих змін зазнали таблиці 5 та 6.

У Порядку № 435 викладено особливості щодо заповнення таблиці 5 форми № Д4, призначеної для реєстрації застрахованих осіб у Реєстрі застрахованих осіб. Так, якщо протягом звітного періоду страхувальник спочатку розірвав, а потім знову уклав трудовий договір із застрахованою особою, для такої особи роблять два записи в таблиці 5 форми №Д4:

у першому рядку вказують дату припинення трудових відносин;

другому – дату початку трудових відносин.

Заповнення таблиці 6 форми № Д4 .

Для відображення коду типу нарахувань призначено реквізит 10 таблиці 6 форми № Д4. Цей показник зазнав змін, зокрема:

вилучено типи кодів нарахувань «4» і «5»,  які застосовувалися для донарахування (зменшення) при перевірках органами ПФУ сум ЄСВ;

уведено код типу нарахувань «13» для відображення суми різниці між мінімальною заробітною платою та фактично нарахованою заробітною платою за звітний місяць.

Оскільки з приводу заповнення реквізиту 15 «Кількість календарних днів перебування в трудових/ цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця» виникає багато запитань,  деякі норми, які стосуються його заповнення,  закріпили в п. 9 розділу IV Порядку № 435. Так, кількість календарних днів перебування в трудових/ цивільно-правових відносинах протягом звітного місяця, що наводиться в реквізиті 15, не може зазначатися у звітному місяці за майбутні та минулі звітні періоди, за винятком днів перебування у відпустці ( у т. ч. відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами) та випадків поновлення працівника на роботі за рішенням суду.

У зв’язку із введенням із 1 січня 2015р. норми щодо визначення бази нарахування ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальну заробітну плату, таблицю 6 доповнено новими реквізитами:

реквізит 19 «Сума різниці між розміром мінімальної заробітної плати та фактично нарахованою заробітною платою за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)», який відображає додаткову базу нарахування ЄСВ, що визначається в разі, коли фактично нарахована зарплата менше її мінімального розміру;

реквізит 20 «Сума утриманого ЄСВ за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)», у який заносять суму утриманого ЄСВ. У старій формі таблиці 6 був аналогічний реквізит 19 «Сума ЄСВ за звітний місяць (із заробітної плати/доходу)»;

реквізит 21 «Сума нарахованого ЄСВ за звітний місяць  (на заробітну плату/дохід)» уведено на виконання норми ч. 1 ст.7 Закону №2464 щодо нарахування ЄСВ для кожної застрахованої особи;

реквізит 24 «Ознака неповного робочого часу ( «1» - так, «0»- ні)» передбачено для контролю за дотриманням норми щодо визначення бази нарахування ЄСВ у розмірі не меншому за мінімальну заробітну плату.

Ознака «неповний робочий час» вказується, якщо працівник трудиться :

неповний робочий день ( тобто зменшення тривалості щоденної роботи на обумовлену кількість годин);

неповний робочий тиждень (зберігається нормальна тривалість робочого дня, але зменшується кількість робочих днів на тиждень);

неповний робочий день і неповний робочий тиждень одночасно ( наприклад, тривалість робочого дня 5 годин при 4 робочих днях на тиждень). 

Заступник начальника відділу
надходження, прогнозування платежів
та обліку застрахованих осіб
УПФУ у м.Білій Церкві                                                                                       О.В.Касьянова