ПЕНСІЙНА РЕФОРМА: ЗАПРОВАДЖЕННЯ НАКОПИЧУВАЛЬНОЇ СИСТЕМИ ЗАГАЛЬНООБОВ’ЯЗКОВОГО ДЕРЖАВНОГО ПЕНСІЙНОГО СТРАХУВАННЯ ТА ЄДИНИХ ПРИНЦИПІВ НАРАХУВАННЯ ПЕНСІЙ

Діюча солідарна складова пенсійної системи, її плюси та мінуси

Солідарна система пенсійного забезпечення – це саме та система, що існувала і забезпечувала пенсією пенсіонерів ще за часів СРСР, існує і забезпечує пенсією нинішніх пенсіонерів. Її принцип базується на солідарності поколінь, коли працездатне працююче населення, відраховуючи певну частину доходу, забезпечує пенсією пенсіонерів.

Таким чином, кожне наступне покоління утримує попереднє. Особливість системи - її значна залежність від демографічної ситуації в країні. Для того, щоб солідарна система працювала ефективно, необхідно дотримання двох основних умов:

1. Працюючих повинно бути набагато більше, ніж пенсіонерів;

2. Всі працюючі повинні робити відповідні відрахування до Пенсійного фонду, а не одержувати заробітну плату «в конвертах».

Без цього система стає неефективною.

Причини, з яких необхідно реформувати пенсійну систему:

- погіршення демографічної ситуації (у Київській області 572 тисячі пенсіонерів, і 446 тисяч працюючого населення, на 100 працюючих – 128 пенсіонерів);

- відсутня належна диференціація пенсій залежно від страхового стажу та страхових внесків (у Київській області 43 тисячі пенсіонерів одержують пенсію в розмірі до 1000 грн., 106 тисяч чоловік – в розмірі від 1001 грн. до 1200 грн.);

- великий розрив між мінімальною та максимальною пенсією (мінімальна пенсія – 949 грн., середня пенсія по області – 1632 грн., максимальна пенсія - 9490 грн.);

- наявність значних переваг та пільг у пенсійному забезпеченні окремих категорій працівників («спеціальні» пенсії, пенсії за вислугу років та пенсії на пільгових умовах тощо);

- несплата чи несвоєчасна сплата роботодавцем страхових внесків до Пенсійного фонду (призводить до дефіциту коштів на виплату пенсії. Крім того, страховий стаж не буде враховуватись при призначенні пенсії).

ОСНОВНІ ПРИНЦИПИ РЕФОРМУВАННЯ
ПЕНСІЙНОЇ СИСТЕМИ, ЯКІ ПЛАНУЮТЬСЯ УРЯДОМ
(законопроект від 30.04.2015р. № 2767)

Призначення всіх пенсій за нормами єдиного закону (крім військових)

З 1 червня 2015 року пенсії державним службовцям та прирівняним до них особам (судді, прокурори, народні депутати, науковці та ін.) призначаються на загальних умовах.

Пенсії, призначені цій категорії пенсіонерів до 1 червня 2015 року будуть виплачуватися у розмірах, визначених раніше діючим законодавством. 

Удосконалення солідарної системи

Солідарна система буде звільнена від невластивих для неї виплат, зокрема, доплат до мінімального розміру пенсії, фінансування пенсій за вислугу років. Розміри всіх надбавок, підвищень та доплат до пенсій будуть визначатися по одному закону.

Як і зараз, солідарна частина пенсії буде нараховуватися в залежності від розміру заробітної плати, з якої сплачені страхові внески, та від тривалості страхового стажу. 

Запровадження накопичувальної системи пенсійного забезпечення

Запроваджується з 1 січня 2017 року. Обов’язковою буде для осіб до 35 річного віку, а для осіб віком від 35 до 55 років – добровільна.

Накопичувальна частина пенсії буде складатися із суми, яка накопичиться на особистому пенсійному рахунку працівника, на який роботодавці будуть щомісяця перераховувати відсоток від його заробітної плати. Розмір обов’язкових страхових внесків становитиме 2 % у 2017 році. Кожного року він збільшуватиметься на 1 %, і буде доведений до 7 % (у 2022 році).

По мірі того, як буде збільшуватися розмір обов’язкових страхових внесків, починаючи з 2018 року розмір єдиного внеску буде зменшуватися. Тобто, буде відбуватися перерозподіл коштів: до  Пенсійного фонду їх перераховуватиметься менше, а на персональні пенсійні рахунки більше.

Накопичені на персональних пенсійних рахунках кошти будуть власністю конкретної людини і можуть передаватися у спадщину.

Запровадження професійної пенсійної системи для окремих категорій професій

Визначено категорії учасників професійної пенсійної програми:

1.         Особи, які працюють за Списком №1;

2.         Особи, які працюють за Списком №2, робітники локомотивних бригад та окремі категорії працівників та ін.;

3.         Особи, які мають право на пенсію за вислугу років (освіта, охорона здоров’я, та ін.);

4.         Жінки трактористи-машиністи та ін. (пільгові умови та за вислугу років);

5.         Державні службовці та прирівняні до них особи (за рахунок коштів обов’язкової пенсійної системи здійснюватимуться професійні пенсійні виплати).

Розвиток недержавного пенсійного забезпечення

Базується на засадах добровільної участі. Людина сама визначає, чи захоче вона користуватися послугами недержавних пенсійних фондів.

Введення трьохрівневої системи пенсійного забезпечення дозволить виплачувати пенсію з трьох різних джерел:

- солідарної;

- накопичувальної;

- системи недержавного пенсійного забезпечення.