ЮРИДИЧНА ДОПОМОГА
Враховуючи те, що досить часто зустрічаються випадки розповсюдження у ЗМІ недостовірної інформації з питань, що стосуються законодавчого регулювання проведення антитерористичної операції, правового статусу осіб, які беруть у ній участь, їх прав та обов'язків, вважаю доцільним роз’яснити регулювання правового статусу учасників АТО відповідно до нормативно-правових актів, що закріплюють основні аспекти даного питання. Також щодо правового статусу та соціального захисту правоохоронців, що беруть участь в АТО.
1. Законодавче регулювання правового статусу осіб, що беруть участь в антитерористичній операції на сході України, особливостей її проведення, надання пільг тощо.
Перелік нормативно-правових актів:
Закони України:
- “Про військовий обов’язок і військову службу”;
- “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”;
- “Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються із служби у зв'язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їх сімей”;
- “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”;
- “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення проведення мобілізації”;
- “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації”;
-“ Про поховання та похоронну справу”;
- “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
- “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Постанови Верховної Ради України:
- від 06 травня 2014 року № 1238-VII “Про додаткові заходи щодо зміцнення обороноздатності та безпеки держави”;
- від 29 травня 2014 року № 1286-VII “Про забезпечення належним медичним обслуговуванням військовослужбовців та осіб рядового і начальницького складу, які зазнали поранення, контузії чи іншого ушкодження здоров’я під час проведення антитерористичної операції на сході України”.
Указ Президента України від 19 травня 2014 року № 480 «Про заохочення військовослужбовців — учасників антитерористичної операції”.
Постанови Кабінету Міністрів України (далі – КМУ):
- від 22 травня 2000 року № 829 “Про грошове забезпечення військовослужбовців”;
- від 7 листопада 2007 р. № 1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”;
- від 21 лютого 2007 року № 284 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби, що сталися у 2006 році”;
- від 28 травня 2008 року № 499 “Про затвердження Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), поранення (контузії, травми або каліцтва) чи інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та інвалідності звільнених з військової служби (зборів) осіб”;
- від 25 грудня 2013 року № 975 “Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов’язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві”;
- від 09 квітня 2014 року № 111 “Питання грошового забезпечення військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період”;
- від 20 серпня 2014 року № 413 “Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення”.
2. Питання правового статусу та соціального захисту правоохоронців, що беруть участь у проведенні антитерористичної операції на сході України.
Разом з військовими, в антитерористичній операції беруть участь і працівники органів внутрішніх справ України та інших правоохоронних органів, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність держави.
19 червня 2014 року Президентом України підписано Закон України «Про внесення змін до статті 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який визначає коло осіб, на яких поширюється його дія.
Згідно ст. 6 цього Закону, учасниками бойових дій, серед інших суб'єктів, визнаються військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані) та працівники Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці, працівники Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення у порядку, встановленому законодавством.
Змінами від 19 червня 2014 року доповнено перелік сімей на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Так, статтю 10 цього Закону доповнено новим абзацом такого змісту: «Сім’ї осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України, які загинули або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції, захищаючи незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України». До членів сімей загиблих (тих які пропали безвісти) військовослужбовців, партизанів та інших осіб, зазначених у статті 10 зазначеного Закону, належать: утриманці загиблого або того хто пропав безвісти, яким у зв’язку з цим виплачується пенсія; один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні; діти, які не мають (і не мали) своїх сімей; діти, які мають свої сім’ї, але стали інвалідами до досягнення повноліття; діти, обоє з батьків яких загинули або пропали безвісти.
Крім того, cлід звернути увагу на те, що Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, який встановив ряд пільг для учасників АТО, серед яких – виплату одноразової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, поширюється, серед інших суб'єктів, на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей.
Таким чином, держава врегулювала питання соціального захисту сімей правоохоронців, загиблих чи померлих від поранень отриманих в зоні АТО, прирівнявши їх статус до статусу ветеранів війни, а самих правоохоронців - до інших суб'єктів участі антитерористичної операції на сході України.
Законодавча база: Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
Закон України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Для отримання додаткової інформації звертайтеся за тел.: (063) 730 84 39.