Управління ПФУ у м.Білій Церкві надає роз'яснення щодо умов призначення пенсій в районах Крайньої Півночі
15 січня 1993 року між урядом України і урядом Російської Федерації було укладено Тимчасову угоду про гарантії прав громадян, які працювали в районах Крайньої Півночі та місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, в галузі пенсійного забезпечення, яка діє і до цього дня.
Відповідно до умов цієї Угоди громадяни обох держав, які пропрацювали не менше 15 календарних років в районах Крайньої Півночі або не менше 20 календарних років в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, незалежно від місця їх постійного проживання на території обох держав мають право на пенсію за віком:
· чоловіки – після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років,
· жінки – після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років.
Громадянам, які працювали як у районах Крайньої Півночі, так і в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, один рік роботи в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, зараховується за дев’ять місяців роботи в районах Крайньої Півночі.( Наприклад, людина пропрацювала 10 років в районах крайньої Півночі і 7 років в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі. З урахуванням того, що рік роботи в місцевості, прирівняній до районів Крайньої Півночі, зараховується за 9 місяців роботи на Крайній Півночі, його стаж роботи в районах Крайньої Півночі складе: 7 * 9/12 = 15 років, що досить для більш раннього виходу на пенсію) .
При визначенні права на пенсію відповідно до Угоди застосовується Перелік районів Крайньої Півночі і місцевостей, прирівняних до районів Крайньої Півночі, який діяв до 1 січня 1992 року.
При призначенні пенсії відповідно до Тимчасової угоди на території Україні, Російська Федерація відшкодовує витрати на виплату цієї пенсії у тій її частині, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого в районах Крайньої Півночі або в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, починаючи з 1 січня 1991 року. У цьому випадку частина пенсії, яка відповідає тривалості трудового стажу, виробленого в районах Крайньої Півночі або в місцевостях, прирівняних до районів Крайньої Півночі, обчислюється за нормами законодавства Російської Федерації.
Пенсіонер, який працював у районах Крайньої Півночі і прирівняних до них місцевостях після 1 січня 1991 року подає до управління Пенсійного фонду заяву та документи, що підтверджують його постійне проживання на території Україні. Співробітники Пенсійного фонду самі заповнюють формуляр і пересилають його в Росію. Російська сторона здійснює переказ пенсій, після чого гроші виплачуються пенсіонеру по курсу НБУ, що діяв на день їх надходження, через уповноважений банк України. Усі витрати, пов’язані з переведенням і виплатою пенсій несе Пенсійний фонд України.
Такий порядок виплати пенсії здійснюється до виникнення права на пенсійне забезпечення відповідно до законодавства України. Після цього вся пенсія виплачується українською стороною відповідно до законодавства України.
Пунктом 5 Прикінцевих положень Закону передбачено, що період роботи до 1 січня 1991 року в районах Крайньої Півночі або прирівняних до них районах зараховується на умовах законодавства, що діяло до 1 січня 1991 року. За законодавством, що діяло раніше період роботи в районах Крайньої Півночі чи місцевостях до них прирівняних обчислювався в наступному порядку:
період роботи з 1 серпня 1945 р. до 1 березня 1960 р. - 1 рік роботи зараховувався за 2 роки, а з 1 березня 1960 р.до 1 січня 1991 р. –
1 рік роботи за 1 рік і 6 місяців;
Необхідною умовою для застосування кратності є укладення строкового трудового договору.
Стаж роботи в районах Крайньої Півночі після 1 січня 1991 року зараховується в загальному порядку як в будь-якій іншій місцевості.
Якщо пенсіонер не може надати трудовий договір, то документами, які будуть служити підставою для застосування кратного обчислення стажу роботи в районах Крайньої Півночі можуть бути:
· трудова книжка, в якій є існуючий штамп підприємства про поширення пільг щодо обчислення стажу роботи (тільки запису в трудовій книжці про факт роботи в районах Крайньої Півночі не достатньо для обчислення стажу з урахуванням кратності);
· довідка підприємства, установи, організації, де працювала особа, в якій зазначено про факт роботи за строковим трудовим договором, період на який його було укладено і розповсюдження на особу пільг щодо обчислення стажу за цей період.
Якщо людина пропрацювала в районах Крайньої Півночі менше 15 календарних років, то питання призначення пенсії такій особі буде вирішуватися на загальних підставах відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, тобто при досягненні пенсійного віку. Варто зауважити, що пропорційне зниження пенсійного віку не передбачено.
Начальник відділу
з призначення пенсій І.В.Рябушко