Подбайте про пільгову пенсію завчасно

Чимало громадян України (і не лише України) працювали на виробництвах зі шкідливими умовами праці. Та коли приходить час виходу на пенсію, з’ясовується, що того підприємства, на якому працювали, вже немає, а для зарахування даного періоду роботи до трудового стажу необхідна довідка про пільговий характер роботи.

Вихід на пенсію за віком на пільгових умовах передбачено ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Пільговий стаж – період трудової діяльності в шкідливих, небезпечних або специфічних умовах праці протягом повного робочого дня.

Повний робочий день – виконання робіт в умовах, передбачених  Списками №1 та №2, не менше, як упродовж 80 % робочого часу, встановленого для працівників цього виробництва, цієї професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов’язаних з виконанням певних трудових обов’язків.

Перелік виробництв, робіт, професій, посад і показників, за якими період трудової діяльності може бути віднесений до пільгового стажу, затверджений постановами Кабінету Міністрів України.

Для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці згідно з пунктом 10 Порядку застосування Списків подаються:

- трудова книжка із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи;

- виписка із наказу по підприємству про проведення атестації відповідного робочого місця;

- уточнююча довідка яка передбачена пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (далі – постанова №637).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до пільгового стажу; професія; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких відноситься цей період роботи; відомості про атестацію робочих місць; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; зайнятість основною роботою протягом повного робочого дня.

Підтвердження права на пільгове пенсійне забезпечення здійснюється в суворій відповідності зі Списками.

Підтвердження пільгового стажу на підставі показання свідків чинним законодавством не передбачено.

У разі ліквідації підприємства і відсутності правонаступника підтвердження періодів пільгової роботи здійснюється Комісіями з підтвердження стажу роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, які діють при головних (обласних) управліннях Пенсійного фонду України . Комісія приймає рішення про підтвердження чи відмову в підтвердженні пільгового стажу та повідомляє заявника про прийняте рішення (засідання Комісії проводиться в міру потреби, але не рідше двох разів на місяць).

Порядок, який визначає механізм підтвердження періодів пільгової роботи у разі ліквідації підприємства без визначення правонаступника, затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 від 10.11.2006р., яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 24.11.2006р. за № 1231/ 13105.

Пунктом 11 цього Порядку визначено перелік необхідних документів, які подаються заявником на розгляд Комісії. Для підтвердження пільгового стажу роботи заявник повинен подати до управління Пенсійного фонду України за своїм місцем проживання такі документи:

- заяву про підтвердження стажу роботи;

- довідку (виписку) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про ліквідацію підприємства без правонаступника;

- трудову книжку (оригінал);

- документи, що видані архівними установами, а саме:

а) довідку про заробітну плату за весь період роботи із зазначенням найменування професії, яка вказана в розрахункових відомостях (за наявності);

б) копії документів про проведення атестації робочих місць;

в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем​​, про надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі їх відсутності – довідку про відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати і інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на пільгову пенсію.

Таким чином, навіть у разу ліквідації підприємства громадяни можуть скористатися своїм правом виходу на пенсію на пільгових умовах. Але, у випадках коли в архівах немає жодних первинних документів про роботу, на жаль, особа втрачає можливість реалізації свого права на пільгове пенсійне забезпечення.

Начальник відділу з обслуговування
та розгляду звернень громадян
О.П.Бурімська