Увага! Гарячка Західного Нілу: як захистити себе та своїх рідних

Дата : 
2025-07-08

Гарячка Західного Нілу – це інфекційне захворювання, яке викликається вірусом Західного Нілу. Є одним із трансмісивних варіантів комариних лихоманок, належить до сімейства флавівірусів, куди також входять збудники жовтої лихоманки та денге. Вперше виявлено 1937 року в регіоні Західний Ніл в Уганді. Спочатку спалахи були локалізовані в Африці та протікали у відносно м’яких формах. Але згодом лихоманка почала активно поширюватися, викликаючи епідемії в інших регіонах світу, з більш тяжкою симптоматикою.

На жаль, захворювання реєструється і в Київській області. Так, за минулий рік зареєстровано значне зростання – 43 випадки, із них 9 летальних, в т.ч. в Білоцерківському районі – 1 випадок, який летальний.

Головним джерелом та резервуаром гарячки Західного Нілу в природі є 17 видів переважно перелітних птахів, які у крові мають високі концентрації вірусу, а він циркулює в них до 2 тижнів. Резервуаром також можуть бути деякі дрібні ссавці, гризуни, кажани, але в них концентрація вірусу значно менша і зберігається він в них нетривало.

Переносники захворювання — численні види комарів, які інфікуються під час харчування кров'ю інфікованих птахів. Під час укусів комарів вірус може потрапляти в організм людей і тварин, де він здатний розмножуватися і призводити до хвороби.

У тяжких випадках супроводжується гарячкою, запаленням мозкових оболонок і речовини головного мозку, лімфаденопатією, ураженням слизових оболонок, екзантемою.

Має літньо-осінню сезонність, частіше нею хворіють сільські жителі, а також любителі полювання, звідки ще одна назва - «качина лихоманка».

 

Профілактика гарячки Західного Нілу

Щоб уберегтися від гарячки Західного Нілу, в ендемічних регіонах проводять комплексні заходи, направлені на зниження чисельності комарів (осушення боліт, устаткування прибережних територій ставків, річок, тощо).

Для індивідуальної профілактики рекомендують вживати таких заходів:

  • Захищайтеся від укусів комарів:

- використовуйте репеленти на відкриті ділянки шкіри та одяг;

- вдягайте світлий одяг з довгими рукавами, особливо у вечірній і нічний час;

- уникайте прогулянок у місцях скупчення комарів (біля водойм, у лісосмугах) у сутінках і вночі.

  • Контролюйте середовище навколо оселі:

- регулярно очищуйте та осушуйте ємності, де може застоюватися вода (відра, миски, квіткові піддони, жолоби);

- закривайте або видаляйте відкриті ємності з водою на подвір’ї;

- уникайте скупчення сміття, де можуть розмножуватися комарі.

  • Захищайте приміщення:

- використовуйте сітки на вікнах і дверях;

- встановлюйте електрофумігатори, лампи або інші засоби проти комарів у будинку.

  • Дбайте про тварин і птахів:

- своєчасно очищуйте місця їхнього утримання, не допускайте застою води у поїлках.

 

Пам’ятайте!

Особливо вразливі до ускладнень люди старшого віку, особи з хронічними захворюваннями та ослабленим імунітетом. При появі симптомів — підвищення температури, головного болю, м’язової слабкості, розладів зору чи свідомості — негайно зверніться до лікаря!

Захист від комарів — це не лише комфорт, а й ваша безпека. Будьте уважними до себе та своїх близьких!

 

Лікар-епідеміолог  Білоцерківської районної філії
ДУ «Київський ОЦКПХ МОЗ»                                Валентина Калініна