386-та річниця від дня народження Івана Мазепи

|  20. 03. 2025

20 березня у с. Мазепинці відбулося урочисте покладання квітів з нагоди 386-ї річниці з дня народження гетьмана Івана Мазепи.

Біля погруддя Івана Мазепи зібралися представники білоцерківської місцевої влади та громадськості, аби вшанувати світлу пам’ять славетного земляка, який умів стратегічно мислити і стратегічно передбачати, – Гетьмана Війська Запорозького, мудрого правителя Івана Мазепи.

Його руками й розумом творилася українська культура, зміцнювалася наша державність. Він залишив нам у спадок головне – ідею незалежної, сильної України. Сьогодні, як і за часів Мазепи, наші воїни знову виборюють свободу на полі бою. Вони продовжують справу, розпочату сотні років тому – захищають право українців бути господарями на своїй землі. Ми пишаємося ними так само, як пишаємося нашим славетним земляком.

Настоятель Храму Святого Миколая Чудотворця – протоієрей Андрій Банах, звертаючись до присутніх, зазначив, що цього ж дня у храмі відбувся молебень, учасники якого помолилися за душу Гетьмана Івана Мазепи:

«Є такий український вислів: доки правда взуває чоботи, брехня вже обійшла світ. Це стосується нашого Гетьмана Івана Мазепи, ім’я якого протягом 300 років незаслужено паплюжили, говорили про нього неправду. Але зі здобуттям незалежності України його чесне ім’я почали відновлювати. У 1994 році тут, у селі Мазепинці, встановили перше в Україні погруддя Гетьману Івану Мазепі, яке було єдиним протягом тривалого часу. У 2007 році було збудовано храм та встановлено хрест. Ім’я Мазепи прославлялося ще нашими козаками, а тепер іменем нашого Гетьмана названо майбутній флагман українського флоту – корвет, який будується в Туреччині. Його ім’я також носить 54 окрема механізована бригада. Щоб відновити правдиву історію, пов’язану з Іваном Мазепою, знадобиться немало часу. Проте це вдасться зробити, хоч і невеликими кроками. Тож нехай Господь благословить нас, аби ми несли його чесне ім’я. Слава нашому Гетьману і слава Україні!»

Під час заходу хвилиною мовчання вшанували пам’ять всіх, хто віддав життя за Україну. А на знак шани до нашого славетного земляка Івана Мазепи учасники заходу поклали квіти до його погруддя.

У заході взяли участь: депутат Білоцерківської міської ради Олександр Балановський, заступник міського голови Катерина Возненко, староста сіл Дрозди, Мазепинці, Сидори Олександр Литвин та ін.

Для довідки

Іван Мазепа – голова козацької держави на Лівобережній і всій Наддніпрянській Україні. Представник шляхетського роду Мазеп – Колединських герба Курч із Київщини.

Народився 20 березня 1639 року на хуторі Мазепинці Київського воєводства, поблизу Білої Церкви. Початкову освіту отримав у школі Київського братства, згодом закінчив Києво-Могилянську академію та Єзуїтську колегію у Варшаві. Протягом трьох років навчався у Німеччині, Італії, Франції та Голландії, де здобув блискучу європейську освіту. Добре володів польською, латинською, італійською, французькою та кримськотатарською мовами. У 1687 році, ставши Гетьманом України, він майже 22 роки незмінно тримав в своїх руках гетьманську булаву. За часи його правління культурна політика козацько-гетьманської держави набула свого апогею і стала своєрідним символом «Золотого віку України».

Творячи історію України, Іван Мазепа як державний діяч плекав велику ідею про незалежну, самостійну, державу європейського зразка. Робив усе можливе, щоб відірвати неньку Україну від московії. Це був європеєць до мозку кісток з Україною в серці, він востав за волю України, став Європейським символом волелюбного духу.

Фото