Центр ментального здоров’я у Білій Церкві - на варті психологічного здоров’я наших дітей

|  31. 01. 2025

На жаль, зараз, під час війни, дорослі і діти не завжди можуть якісно дбати про себе, про свій емоційний і психологічний стан, і, як наслідок, не можуть з мінімальними втратами для себе, свого життя і нервової системи впоратися з наслідками жахливих подій навколо.

Особливу увагу у цьому напрямку необхідно приділяти дітям, оскільки у дитинстві формується особистість, і сприятливе середовище сприятиме всебічному розвитку дитини та допоможе їй стати здоровою та збалансованою особистістю в майбутньому.

Відтак, на початку цього навчального року на базі Білоцерківського опорного ліцею-гімназії №20 розпочав роботу Центр ментального здоров’я як творча група практичних психологів. Вже півроку чотири фахівці Центру працюють згідно із Програмою збереження ментального здоров’я та психосоціальної підтримки населення Білоцерківської МТГ у сфері освіти на 2024-2026 рр. Вони мають на меті забезпечити збереження ментального здоров’я всіх учасників освітнього процесу в громаді і психосоціальну підтримку населення.

Які заходи вже встигли провести психологи та які напрацювання ще планують втілити, нам розповіла Наталія Корнієнко, методист Навчально-методичного центру психологічної служби Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради. Даний Центр ментального здоров’я працює у його складі як комунікаційна та тренінгова платформа для всіх комунальних закладів, установ та ін.

«Дослідження, які були проведені нашими фахівцями у листопаді 2023 р. та повторно у листопаді 2024 р. показують, що серед підлітків понижується рівень стресостійкості, і нас це дуже турбує. Такі показники підтверджують необхідність функціонування Центру ментального здоров’я та відповідної Програми за якою ми працюємо,- зазначила Наталія Корнієнко. - Програму ініціював та є її автором начальник управління освіти і науки міської ради Юрій Петрик, співавтором є кандидат педагогічних наук, доктор психологічних наук Алла Клочко. Ми фокусуємося на тому, що навчання та підтримка дітей це завдання дорослих: педагогів та батьків і, відповідно, працюємо у цьому напрямку.

Цього року ми працюємо з учнями десятих класів. З ними ми реалізуємо програму, яка спрямована на допомогу і підтримку, а також на напрацювання вмінь, які дозволяють їм взаємодіяти, спілкуватися одне з одним на безконфліктному рівні, без насилля. Це допомагає учням підтримувати психологічний клімат у своїх колективах та ділитися своїми знаннями з друзями та батьками.

Великою нашою роботою є і робота з педагогічними працівниками закладів середньої загальної та дошкільної освіти, оскільки навчений дорослий у закладі освіти є запорукою безпечності та комфортності перебування дитини у навчальному закладі. Адже, якщо у дитини підвищений рівень тривоги і їй незрозуміло, що з нею буде далі, знання не будуть засвоюватися на належному рівні. Саме тому ми навчаємо дорослих емоційній компентності, методам роботи з дітьми для забезпечення комфортності дітей у закладах освіти, у т.ч. під час перебування в укриттях.

На виконання одного із завдань Програми ментального здоров’я було створено команди підтримки у кожному навчальному закладі середньої освіти. До них увійшли практичні психологи, соціальні педагоги, заступники з виховної роботи, класні керівники, педагоги-організатори та медики - у залежності від того, яку потребу ми маємо. Задачею команд підтримки є виокремлювання дітей, що мають ознаки емоційних проблем та соціальні негаразди, також це можуть бути діти з категорій ВПО чи із сімей військовослужбовців. Тож фахівці у закладах, побачивши певні ознаки в учнів чи дошкільнят, мають почати працювати з ними, здійснювати їх психологічний супровід. Безпосередньо наш Центр ментального здоров’я працює з цими фахівцями. Ми передаємо їм наші знання, досвід та техніки, які дозволятимуть командам підтримки реалізовувати свої завдання у закладах освіти. З вересня 2024 року ми вже двічі навчали шкільні команди підтримки, а це – робота з понад сотнею фахівців. Крім того, фахівці у школах та дитячих садочках при виявленні дитини, яка потребує додаткової уваги, можуть звернутися і до нашого Центру, для того, щоб можна було отримати допомогу чи супровід, пройти експертну оцінку, аби дати можливість дитині реалізувати свій розвиток у найкращому варіанті.

Про нашу роботу ви можете дізнатися на Фейсбук-сторінці https://www.facebook.com/profile.php?id=61566362461743 ), на сайті управління освіти і науки БМР ( https://sites.google.com/view/nmcpcbc?usp=sharing )».

Ми всі маємо чітко усвідомлювати, що застарілий міф про те, що психологічна допомога – лише для хворих - базується на помилковому судженні, що до психологів звертаються лише «ненормальні». Психолог -це фахівець, який спеціалізується на вивченні поведінкових процесів і на тому, як люди взаємодіють з навколишнім середовищем і з іншими людьми. І іноді вчасна допомога такого фахівця є вкрай важливою. Тож батьки, якщо ви відчуваєте потребу у психологічній допомозі вашій дитині та дбаєте про її ментальне здоров’я – звертайтеся до фахівців у навчальних закладах, або ж у Центр ментального здоров’я.

Фото