Врахувати свої та чужі помилки – випрацювати оптимальну модель громадського бюджету
Біла Церква у цьому році зробила ще один крок до європейської інтеграції не залишившись осторонь, а взявшись реалізувати широко популярний на теренах Євросоюзу проект – громадський бюджет (бюджет участі).
Бути учасником такого проекту – це показник ще більшого усвідомлення суспільства необхідності співпраці, налагодження діалогу та взаєморозуміння між владою та громадою, аби рідне місто розвивалося та було успішним.
Починаючи з весни, м.Біла Церква пройшла великий та стрімкий шлях від підписання Меморандуму між головою Геннадієм Диким та заступником директора Фундації українсько-польської співпраці ПАУСІ Костянтином Плоским про співпрацю щодо запровадження громадського бюджету у 2017 році, навчання, проведення організаційних заходів щодо початку процесу, прийому та експертного опрацювання проектів, до затвердження переліку проектів, які будуть винесені на голосування.
Ми маємо пройти ще не менш важливі етапи – голосування, підрахунок голосів, визначення переможців (за рейтинговою системо) та, безпосередньо, реалізацію проектів-переможців у 2018 році.
Варто зазначити, що Фундацією ПАУСІ, у рамках Проекту «Публічні бюджети від А до Я: Інформування, активізація та залучення громадянського суспільства», здійснюється підтримка українських міст, громад у запровадженні бюджетів участі, що передбачає: проведення семінарів, тренінгів, надання консультацій із запровадження громадського бюджету, проведення навчальних візитів, фінансову підтримку інформаційної кампанії та організації етапів громадського бюджету, надання програмного забезпечення для здійснення голосування мешканців.
Ідея реалізації проекту публічних бюджетів виникла у зв’язку з необхідністю активізації громади, доведення до неї інформації про її змогу брати участь у розподілені визначеної частини міського бюджету на реалізацію власних проектів, залучатися до обговорення пріоритетів розвитку територіальної громади та її окремих територій, готувати та обговорювати проекти громадського бюджету, презентувати їх на громадських заходах, брати участь у проведенні голосування за проекти, контролювати процес підрахунку голосів та безпосередньо брати участь у реалізації виконавчими органами проектів, які отримають фінансування на відповідний період.
Проект «Публічні бюджети від А до Я» реалізується Фондом Східна Європа та Фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу та Проекту міжнародної технічної допомоги «Партнерство для розвитку міст» (Проект ПРОМІС), який впроваджується Федерацією канадських муніципалітетів та фінансується Міністерством міжнародних справ Канади.
До Фундації на участь у проекті та подальшої співпраці в 2017 році подало заявки 80 міст та об’єднаних громад, проте, обрано лише 9 міст та 2 громади, серед яких і Біла Церква. Наше місто отримало інтенсивну допомогу: проведення циклу семінарів за участю експертів із тих міст Польщі та України, де розпочато процес впровадження партиципаторних бюджетів; консультаційну підтримку експертів; фінансову підтримку для організації інформаційної кампанії – друку інформаційних буклетів, оформлення інформаційних стендів тощо.
І ось 17 серпня в Білій Церкві розпочався ще один семінар на тему: «Партиципаторний бюджет: шлях до налагодження діалогу у громаді». До участі у семінарі були запрошені члени робочої групи з питань громадського бюджету, автори проектів, депутати міської ради, представники громадських організацій, посадові особи місцевого самоврядування, громадські активісти, журналісти та інші зацікавлені особи. Семінар відбуватиметься протягом трьох днів.
Відкриваючи семінар, заступник міського голови Інна Новогребельська наголосила: «Біла Церква в дуже стислі терміни зробила багато, аби громадський бюджет запрацював у місті. Проміжний результат ми вже маємо. Виконавчим комітетом затверджено переліки великих і малих проектів, які будуть винесені на голосування. Зараз готується інформаційна кампанія стосовно проведення процедури голосування. З даного процесу у нас може виникнути багато питань, тому ми вдячні Фундації за допомогу, роз’яснення та готовність сприяти в організації цього важливого етапу впровадження громадського бюджету. Ми готові удосконалювати процес, вчитися на помилках інших, отримати максимальний об’єм інформації про позитивний досвід міст, які вже не один рік реалізовують бюджет участі. Сподіваюся, що громадський бюджет стане для Білої Церкви традиційним, і завдяки проектам білоцерківців наше місто стане комфортнішим, красивішим та затишнішим».
Семінар проводитимуть: менеджер проекту «Громадський бюджет» Фундації Українсько-польської співпраці ПАУСІ Леонід Донос, депутат Чернігівської міської ради 6-го скликання, учасник робочої групи по впровадженню партиципаторного бюджету у м.Чернігів Андрій Вареник, секретар Бердичівської міської ради Юлія Лефтер та експерт в галузі партиципації, член координаційної ради з питань партиципаторного бюджету м.Варшава (Польща)Даріуш Крашевський.
Учасники семінару матимуть змогу ознайомитися з досвідом польських та українських громад щодо активізації участі громадян у прийнятті рішень, методологією реалізації громадського бюджету. Будуть розглянуті теми щодо розвитку громадського бюджету: інструменти заохочення мешканців до участі у даному процесі через проведення інформаційної кампанії, яка застосовувалися в Польщі, Грузії та ін. Детально зупиняться на адмініструванні громадського бюджету – всіх етапах його проходження, їх часових строках,визначать шляхи досягнення консенсусу між учасниками процесу, доцільність створення центрів локальної активності тощо.
Особливу увагу буде зосереджено на голосуванні за проекти, яке має відбуватися за принципами відкритості, прозорості та доступності, а також на механізмі підрахунку голосів. Обговорюючи дане питання, присутні відмітили необхідність передбачення можливості запровадити в подальшому й онлайн-голосування.
Присутні на семінарі під час практичних завдань також дізнаються про досвід інших міст у налагодженні комунікацій,випрацюють шляхи досягнення консенсусу між учасниками процесу бюджету участі, які можуть бути притаманними саме Білій Церкві та ін.
Спікери також наголосили, що наявність громадського бюджету в місті – це не тільки крок до відкритості влади, співпраця між владою та громадою, а й можливість залучити інвестиційні кошти, адже європейська комісія, яка надає гранти зважує на наявність цієї перспективи в містах. Отож, він є важливим як для влади, так і для громади.
Відмітили, що кожне місто є унікальним, тому при загальних підходах до проведення процесу реалізації громадського бюджету необхідно враховувати специфіку міста, а по завершенні циклу обов’язково підводити підсумки, робити аналіз помилок та враховувати їх у наступних роках.
Приємним фактом, який відмітили всі спікери, стало те, що Біла Церква, аби запровадити громадський бюджет, рухалася надшвидкими темпами, депутати міської ради проявили неабияку згуртованість у вирішенні необхідних питань, а всі учасники організаційного процесу доклали максимум зусиль, аби процес запустився.
Бажаємо учасникам семінару плідної праці та врахувати свої й чужі помилки – випрацювати оптимальну модель громадського бюджету для Білої Церкви.