ПРОТОКОЛ засідання «круглого столу» з обговорення проєкту регуляторного акта - рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади»
м. Біла Церква 11.04.2025 року
Білоцерківська міська рада
Великий зал 11:00
Присутні:
Кравець |
|
Усенко |
|
Беркут |
|
Борман |
|
Возненко |
|
Геращенко |
|
Дідик |
|
Житовоз |
|
Закрасняна |
|
Іванова |
|
Ілляшенко |
|
Колотницька |
|
Костина |
|
Литвин |
|
Майборода |
|
Малиневська |
|
Муковоз |
|
Мялук |
|
Орел |
|
Осіпенко |
|
Пархоменко |
|
Романчук |
|
Ротаєнко |
|
Ротаєнко |
|
Самборук |
|
Сирота |
|
Такуєв |
|
Ткаченко |
|
Хрумало |
|
Цикерда |
|
Шаповал |
|
Ящук |
|
Запрошені: Управління комунікації, інформаційної та цифрової політики Білоцерківської міської ради (представники засобів масової інформації).
Головуючий на засіданні «Круглого столу»: Анатолій КРАВЕЦЬ
За секретаря: Юлія ЗАКРАСНЯНА
Порядок денний:
Обговорення проєкту регуляторного акта – рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади».
Слухали:
Кравець Анатолій Васильович: з інформацією про проєкт регуляторного акта - рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади».
Повідомив, що проєкт регуляторного акта – рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади» пройшов регуляторну процедуру, а саме:
- проєкт рішення внесено в план регуляторної діяльності Білоцерківської міської ради на 2025 рік;
- повідомлення про оприлюднення проєкту регуляторного акта - проєкту рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади», проєкт рішення та аналіз регуляторного впливу зазначеного регуляторного акту оприлюднені в мережі інтернет на офіційному веб-сайті Білоцерківської міської ради та її виконавчих органів за електронною адресою: https://bc-rada.gov.ua » 10 березня 2025 року, а також в газеті «Громадська думка» № 21-22 (14330-14331) від 14 березня 2025 року.
Зазначив, за час, який пройшов з моменту оприлюднення, до моменту засідання «круглого столу», зауважень, пропозицій, доповнень до цього проєкту регуляторного акта на адресу розробників не надходило.
Наголосив, що на даний час в місті діють Правила благоустрою міста Біла Церква, затверджені рішенням 34 сесії міської ради V скликання від 11 липня 2008 р. №800.
У зв’язку із змінами правового статусу міста Біла Церква на Білоцерківську міську територіальну громаду, а також з урахуванням змін у законодавстві України, виникла необхідність перегляду діючого рішення Білоцерківської міської ради № 800 від 11.07.2008 року «Про затвердження Правил благоустрою міста Біла Церква» та затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади.
Звернув увагу, що проєкт рішення міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади» підготовлений спільними зусиллями Департаменту житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради, Управління містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради, Комунальної установи Білоцерківської міської ради «Інспекція з благоустрою міста Біла Церква», Комунального підприємства Білоцерківської міської ради «Муніципальна варта» при сприянні та співпраці з Юридичним управлінням Білоцерківської міської ради та іншими структурними підрозділами міської ради.
Повідомив, статтею 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що Правила благоустрою населених пунктів розробляються на підставі Типових правил благоустрою населених пунктів для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Тому відповідно до статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» та на підставі Типових Правил благоустрою територій населених пунктів, затверджених наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.11.2017 року № 310, розроблений проєкт регуляторного акта - рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської територіальної громади».
Проінформував, що новий документ змінився та враховує сучасні норми, деталізує ключові питання благоустрою та посилює регуляторні механізми. Зокрема, в нових Правилах конкретизовано користування територіями загального користування, оновлено вимоги щодо розміщення тимчасових споруд, малих архітектурних форм, гаражів, зовнішньої реклами, прибирання територій, озеленення тощо.
Зазначив про новий розділ «Доступність», який зобов’язує усіх суб’єктів господарювання забезпечувати умови доступу до об’єктів обслуговування для осіб з обмеженими можливостями відповідно до норм ДБН В.2.2-40:2018 «Інклюзивність будівель і споруд» зі зміною».
Документ покликаний врегулювати правові відносини у таких сферах як благоустрій, містобудування та архітектура, створити комфортне, безпечне та чисте середовище для всіх мешканців громади.
Надав слово присутнім засідання «круглого столу» з обговорення проєкту регуляторного акта - рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади».
Виступили:
Беркут Марія Василівна: запропонувала внести зміни до нових Правил, а саме пункт 4 розділу І. «Загальні положення» доповнити словосполученням «фізичні особи-підприємці», виклавши його в новій редакції.
Пропозиція: викласти пункт 4 розділу І. «Загальні положення» в наступній редакції: «Громадяни, фізичні особи-підприємці та юридичні особи є відповідальними за порушення цих Правил згідно з вимогами законодавства України».
Закрасняна Юлія Петрівна: повідомила, що Правила благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади розроблялися на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту, від змісту яких не можна відступати. Тому пункт 4 розділу І. «Загальні положення» викладено в такій редакції.
Ротаєнко Нінель Валентинівна: наголосила, що дійсно Правила благоустрою населених пунктів Типові, а не примірні, тому від їх змісту відступати не можна. Зазначила, що така зміна до нових Правил може бути порушенням Типового документу.
Пропозиція: внести правку в пункт 4 розділу І. «Загальні положення» доповнивши його словосполученням «фізичні особи-підприємці» та передати нові Правила на розгляд Державної регуляторної служби.
Водночас проінформувала, у зв’язку з тим, що на сьогодні діє Закон України «Про адміністративну процедуру» виникла необхідність внести зміни в мотивувальну частину проєкту регуляторного акта - рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади» та в розділ І. «Загальні положення» нових Правил.
Пропозиція:
1) мотивувальну частину проєкту регуляторного акта - рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади» доповнити Законом України «Про адміністративну процедуру»;
2) розділ І. «Загальні положення» Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади доповнити пунктом 5, а саме: «Адміністративні акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування приймаються, набирають чинності, виконуються, припиняють дію та оскаржуються відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про адміністративну процедуру» з урахуванням передбачених законом особливостей визначених нормативно-правовими актами щодо відповідного об’єкта елемента благоустрою. Якщо вирішення питань порушених у заявах, клопотаннях і скаргах громадян належать до предмету врегулювання Закону України «Про адміністративну процедуру» вони розглядаються в порядку зазначеному законом України».
Беркут Марія Василівна: процитувала пункт 11 розділу ХІ «Порядок демонтажу (переміщення) об’єктів сезонної дрібнороздрібної торгівельної мережі, засобів пересувної дрібнороздрібної торгівельної мережі, елементів (частин) об’єктів благоустрою»:
«11. У разі якщо власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, не здійснює демонтаж (переміщення) цього засобу в строки, зазначені в приписі, відділ з питань торгово-побутового обслуговування населення та громадського харчування Білоцерківської міської ради вживає заходи щодо організації демонтажу (переміщення) такого засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішення виконавчого комітету Білоцерківської міської ради, за кошти місцевого бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат».
Зазначила, що відділ з питань торгово - побутового обслуговування населення і громадського харчування Білоцерківської міської ради не має повноважень здійснювати демонтаж засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, так як відділ не є розпорядником коштів місцевого бюджету.
Повідомила, що відділ з питань торгово - побутового обслуговування населення і громадського харчування Білоцерківської міської ради може лише взаємодіяти з Управлінням благоустрою та екології департаменту житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради, Управлінням містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради, Комунальною установою Білоцерківської міської ради «Інспекція з благоустрою міста Біла Церква», Комунальним підприємством Білоцерківської міської ради «Муніципальна варта» щодо демонтажу таких засобів. Відповідно скласти акт та/або протокол.
Поряд з тим повідомила, що відділ не має повноважень щодо підготовки рішень про демонтаж засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та безпосередньо проведення такого демонтажу.
Кравець Анатолій Васильович: звернув увагу, що відділ з питань торгово - побутового обслуговування населення і громадського харчування Білоцерківської міської ради має повноваження подати подання на ім’я секретаря міської ради про демонтаж засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, оскільки відповідальною особою не виконано припис. В результаті відділом з питань торгово - побутового обслуговування населення і громадського харчування Білоцерківської міської ради готується проєкт рішення щодо демонтажу таких засобів.
Заходи щодо демонтажу здійснюються у межах чинного законодавства Комунальною установою Білоцерківської міської ради «Інспекція з благоустрою міста Біла Церква». В свою чергу Департамент житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради, як розпорядник коштів, здійснює оплату за виконані роботи з демонтажу вищевказаного об’єкта.
Пархоменко Вікторія Миколаївна: привела приклад щодо демонтажу зовнішньої реклами, а саме Управлінням містобудування та архітектури Білоцерківської міської ради готує подання та проект рішення щодо демонтажу об’єкта, а Комунальна установа Білоцерківської міської ради «Інспекція з благоустрою міста Біла Церква» здійснює його демонтаж.
Кравець Анатолій Васильович: зауважив, що демонтаж тимчасових споруд, малих архітектурних форм, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, зовнішньої реклами, гаражів , парканів, тощо здійснюється відповідно до порядку передбаченого новими Правилами благоустрою.
Усенко Олег Петрович: зазначив, що у нових Правилах благоустрою висвітлено питання щодо велосипедного руху та звернув увагу чи врегульовано Правилами благоустрою питання використання електросамокатів на велосипедних доріжках та тротуарах громади.
Кравець Анатолій Васильович: повідомив, що питання в частині використання електросамокатів не врегульовано на державному рівні, а тому і не передбачено Правилами благоустрою.
Геращенко Альона Петрівна: зауважила, що Правилами дорожнього руху поки що не врегульовано питання щодо використання електросамокатів, тому не можна передбачати в Правилах благоустрою норму, яка неврегульована законодавством України. Повідомила, в разі прийняття вказаної норми в Правилах благоустрою, будуть зауваження Державної регуляторної служби та в подальшому не виключено скасування Правил благоустрою в судовому порядку. Доповнила, що в органів місцевого самоврядування відсутні повноваження забороняти, те що не врегульовано державою.
Усенко Олег Петрович: зауважив, що Правила благоустрою приймаються для Білоцерківської міської територіальної громади, тому запропонував передбачити в нових Правилах благоустрою механізм використання електросамокатів.
Возненко Сергій Григорович: повідомив, що на сьогодні електросамокати офіційно визнаються транспортними засобами. Тому використання електросамокатів на велосипедних доріжках та тротуарах заборонено.
Ротаєнко Володимир Федорович: звернув увагу присутніх, згідно судової практики Верховного Суду України визначено пунктом 1.10 Правил дорожнього руху термін «транспортний засіб». До транспортних засобів відносяться транспортні засоби з електричними двигунами потужністю 3 кВт.
Борман Олена Ігорівна: проінформувала, що у зв’язку з необхідністю впорядкування використання легких електричних транспортних засобів на території Білоцерківської міської територіальної громади розроблялися Правила користування легкими електричними транспортними засобами на території Білоцерківської міської територіальної громади. Правилами врегульовувалося питання визначення місць, де заборонено рух електричного транспорту.
Романчук Вікторія Михайлівна: повідомила, що Правила користування легкими електричними транспортними засобами на території Білоцерківської міської територіальної громади виносилися на розгляд сесії міської ради та не були підтримані депутатами. Тому вказані Правила не прийняті.
Борман Олена Ігорівна: прокоментувала Закон України «Про деякі питання використання транспортних засобів, оснащених електричними двигунами, та внесення змін до деяких законів України щодо подолання паливної залежності і розвитку електрозарядної інфраструктури та електричних транспортних засобів». Закон визначає декілька термінів, зокрема такі терміни:
- «легкий персональний електричний транспортний засіб - колісний транспортний засіб, який оснащений та приводиться в рух виключно електричними тяговими двигунами (одним чи декількома) із потужністю у діапазоні до 1000 Вт, системою акумулювання електричної енергії (акумуляторною батареєю), яка здатна заряджатися шляхом підключення до зовнішнього джерела електричної енергії, з одним, двома, трьома або чотирма колесами, який має максимальну конструктивну швидкість у діапазоні до 25 кілометрів на годину»;
- «електричний колісний транспортний засіб - дво- і більше колісний транспортний засіб, оснащений виключно електричними тяговими двигунами (одним чи декількома) та системою акумулювання електричної енергії (акумуляторною батареєю), яка має технічні можливості заряджатися від зовнішнього джерела електричної енергії».
Розповіла, що цим Законом також внесено зміни до Правил дорожнього руху та інших законів. В цілому Закон не визначає механізм щодо визначення місць, в яких повинен рухатися електричний транспорт.
Поряд з тим цим Законом внесено зміни до Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме частину третю статті 21 викладено в такій редакції:
- «Органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень за погодженням з відповідним підрозділом Національної поліції приймають рішення про організацію місць зберігання транспортних засобів на відповідній території (з урахуванням забезпечення їх станціями зарядки електромобілів) та здійснюють контроль за діяльністю таких місць зберігання транспортних засобів відповідно до законодавства».
Повідомила, що на сьогодні це єдині норми, що врегульовані по використанню транспортних засобів, оснащених електричними двигунами.
Колотницька Альона Володимирівна: звернула увагу, що правила, порядок та механізм по використанню транспортних засобів, оснащених електричними двигунами мають бути врегульовані іншими нормативно - правовими актами.
Пропозиція: не врегульовувати новими Правилами благоустрою порядок дорожнього руху, зокрема норми щодо механізму використання та зберігання електросамокатів.
Малиневська Ольга Миколаївна: підняла питання щодо норм застосованих в розділі 10 «Вимоги до здійснення благоустрою та утримання прибудинкової території» Правил благоустрою, а саме в частині:
- складання опалого листя на прибудинкових територіях, а також поряд з контейнерними майданчиками та у контейнери для збирання побутових відходів;
- викидання трупів собак, котів та інших тварин або захоронювати їх у не відведених для цього місцях (контейнерах для сміття, газонах тощо);
- розміщування автомобільних покришок на прибудинкових територіях;
- заборон висадки зелених насаджень близько до будинків;
Наголосила, що такі питання турбують мешканців ОСББ та їх вирішення, зокрема до яких органів необхідно звернутися щодо порушення зазначених питань.
Кравець Анатолій Васильович та Колотницька Альона Володимирівна : повідомили, що на території Білоцерківської міської територіальної громади у цілодобовому режимі працює відділу - центр оперативного реагування управління телекомунікацій департаменту житлово-комунального господарства Білоцерківської міської ради (далі - ЦОР), оператори якого приймуть звернення громадян й зв’яжуться з компетентною установою, яка вирішить проблему, зокрема:
- щодо померлих безпритульних тварин – ветеринарна служба, яка здійснює виїзд та захоронення безпритульних тварин;
- щодо розміщення автомобільних покришок, незаконної забудови, тощо - Комунальна установа Білоцерківської міської ради «Інспекція з благоустрою міста Біла Церква»;
- щодо складання опалого листя на прибудинкових територіях – встановлюються великогабаритні контейнери для такого сміття;
- рекомендація та заборона висадки зелених насаджень біля будинків передбачено новими Правилами благоустрою, які є нормативно-правовим актом, що встановлює вимоги до утримання територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади.
Колотницька Альона Володимирівна: звернула увагу присутніх, зокрема ЖЕКів, ОСББ та інших щодо пункту 1 розділу XVІ. «Межі утримання прилеглих територій підприємств, установ, організацій» Правил благоустрою, що двори, тротуари, покриття проїзної частини проїздів, прибудинкової території житлового фонду ЖК, ЖБК і ОСББ утримуються суб’єктами господарювання, на яких покладається утримання прилеглої території. Межі утримання прилеглої території підприємства, установи, організації (не менше) 20 м від межі відведеної земельної ділянки та до проїжджої частини вулиці .
Кравець Анатолій Васильович: рекомендував винести на розгляд Білоцерківської міської ради проєкт регуляторного акта - рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади» з правками та пропозиціями присутніх».
Вирішили:
- Винести на розгляд Білоцерківської міської ради проєкт регуляторного акта - рішення Білоцерківської міської ради «Про затвердження Правил благоустрою територій населених пунктів Білоцерківської міської територіальної громади» з правками та пропозиціями присутніх.
Головуючий
Заступник міського голови Анатолій КРАВЕЦЬ
За секретаря Юлія ЗАКРАСНЯНА