Найкраща профілактика проти інфекційних хвороб — це вакцинація

Дата : 
2024-10-02

Найкраща профілактика грипу — це щорічна вакцинація

     Грип — це високоінфекційне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень (таких як пневмонія та серцева недостатність) та ризиком смерті.

     Клінічні ознаки грипу включають: раптовий початок, головний біль, ломота у м’язах і суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше, кашель, в окремих випадках — блювота і пронос.

     Вірус грипу передається повітряно-краплинним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), внаслідок тісного контакту (перебування на відстані близько 2 м).

     Щорічна вакцинація від грипу — це найкращий спосіб:

  • зменшити ризик захворіти на грип;
  • зменшити ризик серйозних ускладнень, госпіталізації та смерті.

     Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.

     Найкращий час для щеплення — напередодні грипозного сезону (у вересні, жовтні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.

     Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику (медичні працівники, вагітні, люди 65 років і старше, онкохворі та люди з хронічними захворюваннями), оскільки вона значно збільшує шанси запобігти смертельним наслідкам хвороби.

Профілактика небезпечних інфекцій

     Інфекційні хвороби небезпечні своїми ускладненнями, що можуть призвести до інвалідності, або смерті. Деякі інфекції можна запобігти завдяки вакцинації.

     Вакцинація (щеплення) – це спосіб масової профілактики вірусних та бактеріальних захворювань. Імунізація виконує два завдання: «захист людини» та «захист суспільства». Імунітет формується саме шляхом вакцинації. За допомогою набутої внаслідок імунізації опірності організму можна запобігти початку інфекційного захворювання та його тяжкого перебігу. Якщо рівень охоплення населення щепленнями становить 95–98%, то хвороба не буде поширюватися. Вакцинація формує  колективний імунітет, який запобігає епідемії та захищає тих громадян, які мають протипоказання до вакцинації.

     Згідно Національного календаря профілактичних щеплень, вакцинації для профілактики:

  •  гепатиту В підлягають усі новонароджені у перший день від народження, у 2 та 6 місяців. Гепатит В невиліковне захворювання, що може призвести до цирозу, раку печінки та інших небезпечних хвороб;
  • туберкульозу (БЦЖ) щеплюють на 3-5 добу від народження у пологовому будинку або в поліклініці до 2 місяців включно без проби Манту, дітей старше 2 місяців щеплюють за умови негативної проби Манту. Дана вакцина захищає дітей раннього віку від генералізованих форм туберкульозу (множинні ураження декількох органів) ;
  •  кору, паротиту та краснухи проводиться комбінованою вакциною (КПК) у віці 12 місяців, потім ревакцинація у віці 6 років;
  • дифтерії, кашлюку, правця проводять за схемою 2-4-6-18 місяців, далі від дифтерії і правця в 6 та 16 років. Імунізація від дифтерії і правця призначена не лише дітям, а і дорослим. Імунітет проти цих хвороб зберігається близько 10 років, тому необхідна постійна ревакцинація.
  • поліомієліту здійснюють за схемою 2-4-6-18 місяців та ревакцинація в 6, 14 років. Дане захворювання призводить до розвитку в’ялого паралічу, часто невиліковного.
  • Hib-інфекції, яка вводиться у 2, 4 та 12 місяців. Ця вакцина захищає від групи інфекцій, що викликає гемофільна паличка типу b. Збудник цієї інфекції може викликати серйозні ускладнення: менінгіт, отит, пневмонію, артрит та ін.

     Якщо з певних причин  людина не отримала всі щеплення проти вищевказаних  захворювань, то їх можна здійснити за індивідуальним графіком складеним Вашим сімейним лікарем.

      Бережіть себе і будьте здорові!

Додаткова вакцинація проти дифтерії, правця та кашлюку

     В Україні з липня розпочалися  додаткові заходи (наздоганяюча кампанія) з імунізації проти кашлюку, дифтерії та правцю серед груп населення, які пропустили планові щеплення в попередні роки, та яким необхідно їх надолужити.

     Кашлюк — це гостра бактеріальна інфекційна хвороба дихальних шляхів. Характеризується важкими нападами кашлю, які можуть тривати кілька тижнів або навіть місяців. Поширюється повітряно-крапельним шляхом при кашлі або чханні інфікованої людини. Хворіють здебільшого діти та підлітки, проте захворіти можуть і дорослі. Найнебезпечніший кашлюк — для немовлят, у яких він може викликати тимчасову зупинку дихання (апное), і загалом у новонароджених і немовлят хвороба має високий ризик ускладнень та смерті. У 2024 році в Україні від кашлюку померло двоє дітей віком до 1 року.

     Дифтерія — гостра інфекційна хвороба, яка вражає переважно слизові оболонки верхніх дихальних шляхів та шкіру, утворюючи характерні плівки, які можуть викликати серйозні ускладнення. Бактерія потрапляє в організм людини в дихальні шляхи, де починає виділяти токсин, який потрапляє у кров і вражає різні органи, найчастіше — серце, нервову систему та нирки. Навіть попри своєчасне лікування близько 20 % невакцинованих хворих помирають.

     Правець — гостра інфекційна хвороба, спричинена бактерією, яка виділяє потужний токсин, вражає нервову систему і призводить до сильних болючих м’язових спазмів (судом). Захворіти на правець можна, якщо збудник потрапить через пошкодження шкіри: рани, порізи, опіки, укуси тварин, травмування гострими предметами, уламками деревини. Наприклад, дитина може інфікуватися, поранившись цвяхом, який забруднений грунтом. Смертність від правцю досягає 25–80 %.

     Якщо Ви або Ваша дитина пропустила вищевказані щеплення, то зверніться якнайшвидше до сімейного лікаря!

Детальніше про кампанію на сайті МОЗ за посиланням:

https://moz.gov.ua/uk/dodatkovij-raund-z-imunizaciyi-proti-difteriyi-ta-pravcya-yak-pereviriti-svij-vakcinalnij-status-i-otrimati-sheplennya-bezoplatno