Оформлення довідок про заробітну плату для призначення ( перерахунку ) пенсії
Відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»( зі змінами ) для обчислення пенсії враховується заробітна плата ( дохід ) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера, та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 р. становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата ( дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж зазначено вище, заробітна плата (дохід) враховується за фактичний страховий стаж.
Згідно п.38 Порядку подання та оформлення документів для призначення ( перерахунку ) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» при прийманні документів орган, що призначає пенсію:
а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документи про стаж;
б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;
в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Метою проведення зустрічних перевірок є попередження можливого нецільового використання коштів Пенсійного фонду України на виплату пенсій внаслідок подання недостовірних документів або документів, що містять недостовірну інформацію про стаж роботи та заробітну плату, шляхом своєчасного виявлення та виправлення чи усунення порушень в документах, що подаються для призначення ( перерахунку ) пенсій.
Станом на 01.08.2014 управлінням Пенсійного фонду України у м. Білій Церкві проведено 573 зустрічні перевірки.
При оформленні довідок про заробітну плату для призначення ( перерахунку ) пенсії виникає багато питань, зокрема:
які суми заробітної плати необхідно зазначити у довідці?
чи потрібно включати суми щомісячних премій, матеріальну допомогу та оздоровчі?
Нажаль, не завжди можна швидко знайти відповідь на усі запитання. Тому ми вирішили допомогти розібратися, як правильно оформляти довідки.
При оформленні довідок, з метою уникнення помилок, необхідно звернути увагу на такі моменти:
довідка видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та виплачену заробітну плату підприємством , установою чи організацією, де працювала особа, яка звернулася за пенсією.
якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то необхідні довідки видаються правонаступниками цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
У довідках, які містять відомості про заробітну плату за період до 1 вересня 1996 року і після цієї дати, розміри заробітку до 1 вересня 1996 року перераховуються в гривні у співвідношенні 1: 100000. Перерахування заробітку в гривні здійснюється в такому порядку його заокруглення: цифра в шостому розряді після коми до 5 відкидається, а більше 5 – збільшується в попередньому розряді на одиницю. При цьому перераховується в гривні загальна сума заробітку за кожний рік в цілому, а якщо в календарному році береться заробіток менше року – сума заробітку за відповідний період. В довідках обов’язково зазначається про перерахунок заробітку з інших грошових одиниць в гривні.
При визначенні видів виплат, якщо включаються до довідок,необхідно керуватися наступними законодавчими актами:
статтею 66 ЗУ від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ « Про пенсійне забезпечення», якою визначено, що у заробіток для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які, за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці ( компенсації за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України. Також включається за відповідні періоди допомога по тимчасовій непрацездатності чи середній заробіток, що зберігається за працівником.
Види оплати праці, на які за діючими правилами перераховуються страхові внески визначені:
-з 1 січня 1992 року – Інструкцією про порядок сплати і обліку страхових та інших внесків підприємств, установ, організацій і громадян до Пенсійного фонду України затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 26 березня 1992 року № 2-1;
- з вересня 1994 року – Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхових внесків підприємствами, установами, організаціями та громадянами до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10 червня 1994 року № 5-5;
- з вересня 1996 року Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами страхових внесків до Пенсійного фонду України, а також обліку надходження і витрачання його коштів затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 6 вересня 1996 року № 11-1;
- з липня 1999 року Інструкцією про порядок обчислення і сплати підприємствами, установами, організаціями та громадянами збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, інших платежів, а також обліку їх надходжень до Пенсійного фонд України, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 03 червня 1996 року №4-6.
Обов’язково слід пам’ятати про виплати одноразового характеру, які не враховуються для призначення (перерахунку) пенсії і тому не зазначаються у довідках. З жовтня 1992 року такі виплати визначені Переліком видів оплати праці, та інших виплат, на які не нараховуються страхові внески та які не враховуються при визначенні середньомісячного заробітку для обчислення пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 1992 року № 583; з травня 1998 року Переліком видів оплати праці та інших виплат, на які не нараховується збір на обов’язкове державне пенсійне страхування та які не враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для призначення пенсії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18 травня 1998 року № 697.
Одночасно звертаємо увагу, що суми коштів, нараховані за щорічні та додаткові відпустки, а також за дні тимчасової непрацездатності, включаються до фонду оплати праці місяця, за який вони нараховані.
Начальник відділу
контрольно-перевірочної роботи
управління ПФУ у м. Білій Церкві О.В.Дрогайцева