Міні ГЕС: альтернативна енергетика чи екологічна загроза?
26 вересня 2013 року Білоцерківська міська рада прийняла рішення «Про погодження використання ТОВ “ГІДРО-ІНВЕСТ” донного водовипуску греблі Білоцерківського верхнього водосховища», що започаткувало проектування міні-гідроелектростанції (міні-ГЕС) на річці Рось. Дана новина швидко поширилася по місту, обросла чутками і викликала розподіл думок на «за» і «проти» такої побудови. Основним побоюванням та аргументом супротивників таких нововведень є негативні наслідки для природного середовища, на що прибічники спорудження міні-ГЕС відповідають, що такі побоювання необґрунтовані і жодних екологічних змін не відбудеться. Хто ж правий, і хто помиляється?
Що таке міні-ГЕС?
Щоб розібратися, на чиєму боці правда, перш за все потрібно чітко розуміти поняття, які застосовуються, і розрізняти їх між собою.
Міні-ГЕС (гідроелектростанції потужністю до 10 мВт) належать до відновлюваної енергетики. В їх основу закладені технології видобутку енергії з процесів, які у природі відбуваються постійно і не призводять до поступового вичерпування запасів природних ресурсів. У всьому світі їх відносять до екологічно чистих (зелених, поновлюваних, нетрадиційних) джерел енергії. Із цього можна зробити висновок, що негативних наслідків для природного середовища вони не несуть. Основними перевагами міні-ГЕС перед її аналогами (наприклад, теплоелектроцентралями, які здійснюють значні викиди в повітря забруднюючих речовин) є мінімальні викиди CO2 та інших шкідливих речовин в атмосферу та значно менша вартість виробленої електроенергії відносно традиційних джерел виробництва. Крім того, міні-ГЕС захищають прилеглі населені пункти від повеней, сприяють їх нормальному водопостачанню та розвитку рибного господарства.
Єдиний вид міні-ГЕС, який за певних умов може призвести до негативних екологічних наслідків – дериваційний (вода на ГЕС подається трубами). Спорудження такої станції дійсно могло б викликати зміну русла річки, загибелі фауни, пересихання тощо. Але, на щастя, про спорудження такої міні-ГЕС на річці Рось не йде мова.
Отже, після спорудження міні-ГЕС русло нашої річки залишиться незмінним, якість води не погіршиться, а натомість отримаємо додатково джерело виготовлення електроенергії.
Світовий досвід використання міні-ГЕС
Міні-ГЕС можна віднести до альтернативної енергетики, і перехід на неї – головний шлях до поліпшення екологічного стану планети. Саме тому уряди розвинених країн активно підтримують програми розвитку «зеленої енергетики» і витрачають мільярдні бюджети на їх реалізацію. Для залучення інвестицій у галузь впроваджуються спеціальні тарифи («зелені сертифікати»), що дозволяють постачальникам і споживачам такої енергії отримувати бонуси і додаткові вигоди.
Мала гідроелектрогенерація набула широкого розвитку у багатьох розвинутих країнах як Європи, так і світу:
Міні-ГЕС в Україні
На початку 20 століття в Україні спостерігалася активна тенденція побудови міні-ГЕС. Однак, у зв’язку із розвитком централізованого електропостачання і появою ТЕС (ТЕЦ), ГЕС та АЕС, всі будови були призупинені та в подальшому демонтовані чи зруйновані часом. Сьогодні ж спостерігається повернення до старих ідей. Відповідно до Енергетичної стратегії України до 2030 року – освоєння альтернативних джерел енергії розглядається як важливий фактор підвищення рівня енергетичної безпеки та зниження антропогенного впливу енергетики на довкілля.
Тому розвиток «зеленої енергетики» на теренах України – це, насамперед, стратегічне питання самостійності та суверенності. Хотілося б, щоб розуміння важливості даної проблеми і відповідальне ставлення до її вирішення – спільне, незалежно від політичної приналежності чи економічної зацікавленості – відрізняли вітчизняну українську спільноту як в цілому, так і в окремих адміністративно-територіальних одиницях нашої держави.
Інновації в Білоцерківському районі
У рамках підтримки розвитку «зеленої енергетики» в Україні було започатковано проект будівництва міні-ГЕС на річці Рось в адміністративних межах Пилипчанської сільської ради Білоцерківського району Київської області. Потужність міні-ГЕС становитиме до 1 МВт. Вона буде працювати на надлишках води в межах притоку з верхнього каскаду водосховища для виробництва додаткової електроенергії. Головною перевагою міні-ГЕС є те, що вона здатна виробляти електроенергію при існуючому рівні наповненості водосховища, не тягне зміни рівня наповненості водойми та використовує обладнання, придатне до експлуатації в умовах мінімального напору у водовипусках. Оснащена вона буде європейським обладнанням, яке має найвищі сертифікати екологічної безпеки. Саме його використовують для будівництва міні-ГЕС у 21 країнах світу. Важливим є те, що будівництво гідроелектростанції в Білоцерківському районі планується на вже існуючій греблі. Таке будівництво не завдасть шкоди довкіллю та не втрутиться в живий світ річки Рось. Крім того, одним з пунктів технічних умов водоканал зобов’язує компанію-забудовника встановити рибовідлякуючі прилади для запобігання попадання риби в водоводи міні-ГЕС. Не дивлячись на те, що з 2013 року міні-ГЕС звільнені від сплати пайової частки в розвиток інфраструктури села, ТОВ «ГІДРО-ІНВЕСТ» взяло на себе зобов’язання щодо будівництва асфальтної дороги в с. Глибічка.
Яка користь для жителів міста?
Побудова такої міні-ГЕС стане запорукою стабільного водопостачання та водовідведення у межах міста Біла Церква. На сьогоднішній день водоканали в найбільшій мірі залежні від виробника енергетики. Для того, щоб споживач отримав воду, необхідно спочатку забрати її з річки, для цього використовується велика кількість потужних насосів, потім вода очищається, транспортується по водопровідних мережах та піднімається на необхідну висоту в підвищувальних насосних станціях. Те саме відбувається і зі стоками, які по мережах за допомогою насосних каналізаційних станцій надходять на очисні споруди, де проходять багатоступінчасте очищення і знезараження. Процес підйому та перекачки дуже енерговитратний, а чимало об’єктів оснащені застарілим обладнанням. І при цьому установки працюють цілодобово без перерв! Такий режим роботи, з однієї сторони, повністю виправданий необхідністю безперебійного забезпечення мешканців міста водою та послугами з водовідведення, а, з іншої сторони, зважаючи на колосальну енергоємність, призводить до споживання близько 1 700 000 кВт/год. електроенергії на місяць. У структурі витрат на послуги водопостачання та водовідведення витрати на електроенергію складають 40%, а це майже 2 млн. грн. в місяць! Зараз ці кошти витрачаються на оплату рахунків з електроенергії, а могли б бути використані для введення нових технологій очищення води. Такі неекономні витрати впливають на потенційну здатність здійснювати безперебійне надання послуг. Підтвердження цьому – постійна загроза відключення водоканалів від електроенергії по всій Україні. У цій ситуації звичайні споживачі все частіше ризикують залишитися без води. Побудова міні-ГЕС стане своєрідною запорукою економічної самостійності ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА», яке нині забезпечує послуги водопостачання та водовідведення в місті та районі, і гарантом безперервного процесу подачі води. Тому ствердження, що начебто після будівництва гідроелектростанції білоцерківці будуть отримувати воду за графіком та погодинно – безпідставні! Для звичайних споживачів енергетична незалежність постачальника послуг водопостачання та водовідведення означає стабільність у тарифній політиці. Тобто, якщо зараз тарифи на воду залежать від цін на електроенергію, які постійно ростуть, то спорудивши власну міні-ГЕС, ТОВ «БІЛОЦЕРКІВВОДА» буде обслуговуватися по «зеленому тарифу», що дозволить забути про підвищення цін на воду для населення.
На чиєму боці правда?
З даної інформації стає зрозуміло, що міні-ГЕС екологічно безпечна. У процесі її спорудження й наступної експлуатації шкідливих впливів на властивості і якість води немає. Водоймища можна використовувати і для рибогосподарської діяльності, і як джерела водопостачання населення. Крім того, станції прості в конструкції й повністю автоматизовані, тобто, не вимагають присутності людини при експлуатації. Вироблюваний ними електричний струм відповідає вимогам ДСТУ по частоті й напрузі. Міні-ГЕС буде використовуватись водний потік, який проходить через донні вікна водовипуску греблі, що є цілком обґрунтованим технологічно та не вплине на рівень води у водосховищі. На компанію-забудовника буде покладено ряд зобов’язань з дотримання існуючого режиму експлуатації греблі, з будівництва споруд та облаштування дамби новим обладнанням по контролю за рівнем води у водосховищі.
Дослідивши всі нюанси спорудження міні-ГЕС та порівнявши всі плюси та мінуси, можна з впевненістю сказати, що депутати міської ради прийняли стратегічно важливе рішення для майбутнього процвітання нашого міста та району.