1 грудня – Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІДом

|  29. 11. 2019

Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) є ретровірусом (повільним вірусом), який, проникаючи в організм людини, поступово руйнує імунну систему і призводить до розвитку захворювання  на СНІД (синдром набутого імунодефіциту) - завершальну стадію ВІЛ-інфекції. На цьому етапі в організмі людини відбувається остаточне руйнування імунної системи і втрата здатності чинити опір будь-яким інфекціям, в тому числі і викликаними умовно патогенними мікробами, які не призводять до захворювань у людей з нормально функціонуючою імунною системою. Таким чином, хворі помирають від СНІДу - комплексу захворювань, що проявляються у ВІЛ-позитивних людей на тлі дискредитації імунної системи.

Вірус імунодефіциту міститься в достатній для розвитку захворювання концентрації в біологічних рідинах людини: крові, спермі, вагінальних виділеннях, а також в материнському молоці.

Таким чином, основними шляхами передачі ВІЛ є:

1. Незахищений секс (тобто секс без презерватива).

2. Спільне використання інструментів для ін'єкцій наркотиків або обладнання для пірсингу і татуювань.

3. Від матері до дитини під час вагітності, пологів або грудного вигодовування.

Клінічна картина ВІЛ-інфекції розвивається стадійно:

1. Безсимптомна стадія (тривалість від 3 до 15 років): людина клінічно здорова, але в зв'язку з наявністю в організмі ВІЛ здатна інфікувати інших.

2. Стадія генералізованої лімфаденопатії : спостерігається стійке на протязі не менше 3 місяців збільшення різних груп лімфатичних вузлів в організмі людини.

3. Стадія СНІД-асоційованого комплексу : знижується маса тіла, з'являються хронічна втома, сонливість, нічне потовиділення, лихоманка, свербіж шкіри та слизових оболонок, в тому числі в області очей, збільшення селезінки.

4. Стадія власне СНІДу : при поступовому зниженні імунітету відбувається ураження життєво важливих систем організму людини супутніми захворюваннями.

В Україні найчастіше на стадії власне СНІДу люди вмирають від туберкульозу, пневмонії та злоякісних новоутворень. Навіть якщо ВІЛ-позитивна людина почувається добре, наявність в її організмі ВІЛ означає, що з часом виникне підвищена вразливість до інфекцій, з якими неушкоджена імунна система може легко справлятися. Тому для ВІЛ-позитивних людей життєво необхідно піклуватися про власне здоров'я: відмовитися від вживання речовин, що пригнічують імунну систему (тютюну, алкоголю/наркотиків), уникати стресів, займатися фізкультурою та спортом, правильно харчуватися, регулярно спостерігатися у лікаря в місцевому центрі СНІДу, а при необхідності - вчасно розпочинати спеціальне лікування.

Щороку фармацевтична  промисловість пропонує все нові, більш ефективні та менш токсичні препарати для пригнічення  ВІЛ-інфекції та запобігання розвитку СНІДу.

На сьогодні в Україні з метою лікування ВІЛ-позитивних людей застосовується сучасна високоактивна антиретровірусна терапія (ВААРТ), всі компоненти якої, а також інші необхідні препарати надаються пацієнтам безкоштовно.

Основа профілактики ВІЛ/СНІДу – це здоровий засіб життя, дотримання правил особистої гігієни, захищеність сексуальних стосунків, чому сприяє інформованість населення щодо особливостей ВІЛ-інфекції та механізмів її передачі.

Згідно законодавства України, кожен бажаючий громадянин може пройти добровільне тестування на ВІЛ. Перед обстеженням і після нього проводиться консультування спеціаліста.

У м. Біла Церква для отримання консультативної допомоги з питань профілактики та обстеження на ВІЛ-інфекцію можна звертатись до кабінету «Довіра», який знаходиться при Центрі СНІДу в міській лікарні №3 (вул. Карбишева, 12).

Інформація від управління охорони здоров’я БМР