Командний фінал ерудитів

|  19. 05. 2017

Кожен загальноосвітній навчальний заклад міста має команду ерудитів, яка протягом майже повного навчального року бере участь у різноманітних турнірах молодих інтелектуалів. Найбільш тривале із усіх змагань –
це чемпіонат з інтелектуальних ігор, який проводиться з середини вересня до середини травня.

Стартувало в XVII-му чемпіонаті, на початку цього навчального року,
22 команди загальноосвітніх навчальних закладів, команда Білоцерківського гуманітарно-педагогічного коледжу та ерудити Білоцерківського коледжу сервісу та дизайну.

Відбірковий груповий турнір в чотирьох групах продовжувався до середини грудня, де визначились і вибули 6 найслабших команд. У другому, півфінальному відбірковому етапі, 18 команд змагалися за 12 місць у третьому колі змагань. У березні визначились 12 найсильніших, котрі виборювали право виступати в півфіналі шести команд-лідерів.

В інтелектуальних півфінальних двобоях змагалися команди БЗШ №3, БЗШ №5, БСШ №12, БНВО «Перша Білоцерківська гімназія», БНВО «Ліцей – МАН» та Білоцерківський колегіум. Під час напруженої боротьби з дистанції зійшли команди БЗШ №5 та БНВО «Ліцей – МАН». До фінальних змагань (18 травня) пробились чотири найсильніші команди чемпіонату: БЗШ №3, БСШ №12, БНВО «Перша Білоцерківська гімназія» та Білоцерківський колегіум.

Слід відзначити, що команди-фіналісти протягом дев’ятимісячного марафону в рамках чемпіонату провели по 35 ігор, у яких знаходили відповіді майже на 1000 запитань та завдань різноманітних тематик.

Під час чемпіонату використовувались різноманітні інтелектуальні ігри клубу «Ерудит» ЦТДЮ «Соняшник», яких в арсеналі клубу сьогодні більше п’ятдесяти. У фіналі використовувалася авторська гра «Веселковий млин», котра дає можливість показати не тільки командну гру, але й індивідуальні знання та ерудицію кожного члена команди. Молоді інтелектуали шукали відповіді на каверзні запитання загально-пізнавального характеру, в галузях історії, мистецтва, спорту, географії, літератури, техніки  тощо.

Вже не вперше фінал чемпіонату з інтелектуальних ігор відбувається в актовому залі БСШ №12, адміністрація якої люб’язно надала приміщення для проведення заходу. Талановиті учні цієї школи знімали напругу серйозних змагань цікавими мистецькими паузами.

Фінальні змагання проходили за сприяння та підтримки Благодійного фонду Костянтина Єфименка. Вже традиційно фонд виступає спонсором міського чемпіонату інтелектуалів, підтримуючи обдаровану молодь міста. Завдяки фонду команди-фіналісти та окремі ерудити нагороджуються цінними призами.

У перервах інтелектуальної баталії найрезультативніші гравці чемпіонату кожної команди були нагороджені грамотами управління освіти і науки. За І місце в індивідуальному заліку грамоту та цінний приз отримала Миколюк Анастасія (БЗШ №5), за ІІ місце – Алтухов Дмитро (БНВО «Перша Білоцерківська гімназія») і за ІІІ місце – Харченко Павло (БЗШ №3).

Цінними призами також були нагороджені найактивніші ерудити із глядачів за правильні відповіді на запитання ведучого фіналу Михайла Обухівського.          

Нагороди переможцям вручала директор Благодійного фонду Костянтина Єфименка Олена Дмитрівна Ткач.

Отож, у напруженій фінальній грі звання чемпіона 2017 року місця переможців здобули:

І місце – Білоцерківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів  № 3 ім. Т.Г.Шевченка Білоцерківської міської ради Київської області;

ІІ місце – Білоцерківське навчально-виховне  об’єднання «Перша Білоцерківська гімназія – школа І ступеня» Білоцерківської міської ради Київської області;

ІІІ місце – Білоцерківський колегіум Білоцерківської міської ради Київської області;

ІV місце – Білоцерківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №12 з поглибленим вивченням інформаційних технологій Білоцерківської міської ради Київської області. 

Всі команди теж були нагороджені цінними призами та грамотами управління освіти і науки Білоцерківської міської ради. 

Підбиваючи підсумки, начальник управління освіти і науки міської ради  Юрій Петрик зазначив: «Для розбудови європейської України не­обхідні особистості, які здатні адекватно оцінювати ситуацію в країні, намічати перспективи розвитку май­бутнього держави, бути провідниками нації. З метою виховання сучасного молодого покоління як майбутньої інтелектуальної еліти пропонуються різноманітні реформи в галузі освіти. На цих теренах ламаються списи: хтось захищає дисертації, хтось власні амбіції, а хтось дійсно вірить у необхідність змін в освіті країни, яка тільки виборює своє «місце під сонцем» у світовій спільноті. Проте, інколи в гонитві за реформами керманичі від освіти забувають про особистість дитини, яку ці реформи намагаються змінити.

Разом із тим, є форми і методи навчання й виховання, які пройшли перевірку часом і довели свою ефективність у формуванні в молодого покоління духовних якостей, почуття власної гідності та вміння діяти самостійно, беручи на себе відповідальність за кінцевий результат справи. Саме інтелектуальні змагання, на мою думку, є своєрідною формою ранньої «селекції» та підготовки майбутніх ерудитів, адже сутність інтелектуальних ігор полягає в переборюванні розумових труднощів. Кожна інтелектуальна гра має свої особливості, але всі вони привчають до відчуття відповідальності, підвищують допитливість, виховують самостійність думок, розвивають мислення дитини.  У процесі таких інтелектуальних змагань формуються кмітливість, винахідливість, ерудованість, стійкість характеру, дух суперництва, яскраву емоційність, що приносить дитині радість і насолоду.

Сьогодні наші діти «граються», а з часом вони – майбутня духовна (інтелектуальна) еліта нації – будуть здатні самі генерувати ідеї, передавати знаннєві ресурси, створювати інноваційні технології, що, безсумнівно, забезпечить молоді професійний успіх і визнання».

Завершився черговий XVII чемпіонат з інтелектуальних ігор, і для більшості ерудитів просто настає перепочинок перед новим сезоном інтелектуальних баталій…