Реалізація в регіонах завдань Президента України щодо належної підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка

1. Суть завдання Президента України: підготовка та відзначення у 2014 році 200-річчя Т.Г.Шевченка.

З метою гідного відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка 11 квітня 2012 року Президент України видав Указ за № 257, згідно з яким 2014 рік оголошено Роком Тараса Шевченка.

Згідно із зазначеним актом перед Кабінетом Міністрів України, Радою Міністрів АР Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями Глава держави поставив низку завдань, метою яких є реалізація ювілейних заходів, спрямованих на увічнення пам'яті Великого Кобзаря, вивчення та популяризацію його спадщини тощо.

При цьому Президент України В.Ф.Янукович наголошує, що гідне відзначення 200-річчя Тараса Шевченка має консолідувати українське суспільство, зміцнювати імідж Української держави.

2. Що зроблено з реалізації цього завдання (доручення, ініціативи) Президента України:

2.2. Нормативно-правові засади:

- Указ Президента України від 11 червня 2010 року № 683 "Про Координаційну раду з питань підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка" (із змінами, внесеними згідно з Указами Президента від 07.09.2011 № 900, від 26.12.2011 № 1182, від 16.05.2012 № 316, від 25.03.2013 № 157);

- Указ Президента України від 11 квітня 2012 року № 257 "Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка";

- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 27 січня 2010 року № 134 "Про підготовку до відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання" (із змінами внесеними згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.06.2010 № 1282);

- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 2 березня 2011 року № 167 "Про затвердження плану заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка та 150-річчя від дня його перепоховання";

- Розпорядження Кабінету Міністрів України від 4 березня 2013 року № 136 "Деякі питання підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка";

- протокольні рішення за результатами засідання Громадської гуманітарної ради під головуванням Президента України В.Ф.Януковича від 5 квітня 2012 року, від 6 березня 2013 року та від 31 жовтня 2013 року.

2.3. Фінансове забезпечення: у межах, передбачених Державним бюджетом України.

2.4. Конкретні результати:

На генеральній конференції 37-ї сесії ЮНЕСКО (Париж, 4 – 20 листопада 2013 року) 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка було включено до Календаря пам'ятних дат, до відзначення яких ЮНЕСКО приєднуватиметься протягом 2014 – 2015 років.

Серед основних ювілейних заходів, що проходитимуть в Україні – відкриття оновленого Національного музею Тараса Шевченка, проведення Урочистої академії у Національному палаці мистецтв "Україна", Шевченківського міжнародного літературного конгресу у приміщенні Національного центру ділового та культурного співробітництва "Український дім" (із залученням фахівців Київського національного університету імені Тараса Шевченка та Національного музею Тараса Шевченка), Всеукраїнського Шевченківського форуму "Свою Україну любіть" (за сприяння Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, Національної спілки письменників України, Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького).

У 20-х числах травня наступного року на Черкащині відбудеться традиційне Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято "В сім'ї вольній, новій…", у Черкаському обласному художньому музеї буде організовано Всеукраїнську художню виставку "Мальовнича Україна".

На пропозицію Президентів України Л.М.Кравчука, Л.Д.Кучми та В.А.Ющенка та за дорученням Прем'єр-міністра України М.Я.Азарова, з метою широкого висвітлення літературного і мистецького спадку Великого Кобзаря міністерствами і відомствами опрацьовується питання організації у 2014 році в залах Національного культурно-мистецького та музейного комплексу "Мистецький арсенал" великої тематичної експозиції, присвяченої 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка.

За ініціативою громадськості в Адміністрації Президента України розглядається пропозиція стосовно установлення відзнаки Президента України – ювілейної медалі "200 років від дня народження Тараса Шевченка", якою передбачається відзначення учених, письменників, митців тощо за внесок у популяризацію спадку Великого Кобзаря, а також відповідну суспільно-громадську діяльність.

Великою складовою роботи із реалізації ювілейних заходів є реконструкція та реставрація об'єктів, пов'язаних із іменем Тараса Шевченка, насамперед Національного музею Тараса Шевченка, Літературно-меморіального будинку-музею Т.Г.Шевченка та Меморіального будинку-музею Т.Г.Шевченка, Шевченківського національного заповідника у м. Каневі.

На сьогодні завершено підготовку проектно-кошторисної документації для проведення ремонтно-реставраційних робіт у Національному музеї Тараса Шевченка, Літературно-меморіальному будинку-музеї Т.Г.Шевченка та Меморіальному будинку-музеї Т.Г.Шевченка. Ремонтно-реставраційні роботи проводяться згідно із затвердженим робочим графіком.

Продовжується будівництво церкви Покрови Пресвятої Богородиці (Тарасової церкви) біля підніжжя Чернечої гори. На сьогодні готовність об'єкту становить 70%, ведуться внутрішні опоряджувальні роботи. Відкриття церкви планується у березні наступного року.

За повідомленням Кабінету Міністрів України з метою забезпечення реалізації Указу Президента України від 11 квітня 2012 року № 257 Урядом 21 листопада 2013 року схвалено Концепцію Державної цільової програми "Шевченківський дім". Згідно із зазначеною Концепцією виконання Державної програми розраховано на 2014 – 2020 роки (серед першочергових заходів – завершення робіт на об'єктах культурної спадщини, пов'язаних з іменем Т.Г.Шевченка).

Триває робота з видання літературної, публіцистичної, епістолярної, мистецької спадщини Тараса Шевченка в рамках повного зібрання його творів у 12 томах. На цей час видано 8-й та 9-й томи зазначеної серії, які представлять мистецьку спадщину Т.Г.Шевченка.

За програмою "Українська книга" видано 1-й, 2-й, 3-й та 4-й томи 6-томної Шевченківської енциклопедії. Інститутом літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України триває підготовка до друку п'ятого та шостого томів.

Шевченкіана буде вагомо доповнена книгою "Лауреати Шевченківської премії в документах центрального державного архіву музею літератури та мистецтва України", а також виданням, яке міститиме факсимільні відтворення прижиттєвих творів Т.Г.Шевченка. Обидві книжки заплановані до випуску за державною програмою «Українська книга» на 2013 рік.

Продовжується робота щодо реставрації та тиражування ігрових і документальних фільмів, присвячених Тарасу Шевченку, для показу кінотеатрами та телевізійними каналами.

Життя і творчість Т.Шевченка є пріоритетною для програмного наповнення Першого національного каналу. Спільно з Інститутом літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України створено спецпроект "Тарас Шевченко", учасники якого – відомі культурні діячі, науковці, актори, зокрема, М.Жулинський, Л.Кадирова, О.Скрипка, М.Попович, Є.Сверстюк, П.Мовчан, І.Драч та ін. читають поезії Кобзаря.

Впродовж поточного року в ефірі Першого Національного транслюється серія 3D-роликів "Невідомий Шевченко".

Для визначення формату відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка за кордоном МЗС та Мінкультури України продовжують роботу із підписання спільних планів ювілейних заходів.

17 грудня поточного року Президент України В.Ф.Янукович та Президент Російської Федерації В.В.Путін підписали План українсько-російських заходів зі спільного відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка у 2014 році. Згаданим планом передбачено низку вагомих науково-просвітницьких і культурно-мистецьких заходів, участь у яких братимуть діячі української та російської сторін.

За повідомленням Мінкультури, Міністрами культури України й Казахстану, України й Литовської Республіки підписано Протоколи намірів щодо спільних українсько-казахстанського та українсько-литовського відзначень 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка у рамках проведення Днів культури України в Казахстані у 2014 році та Днів культури України в Литві у 2014 р.

МЗС України продовжує роботу щодо виготовлення пам'ятника Тарасу Шевченку та встановлення його у м. Астані (Республіка Казахстан).

Результатом виконання завдань Глави держави стало доопрацювання і затвердження регіональних планів заходів з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка, створення на офіційних регіональних інтернет-порталах окремих сторінок, присвячених висвітленню роботи з підготовки до відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка.

В цілому ж можна констатувати активізацію діяльності зі створення єдиної інтернет-мережі інформаційних ресурсів. Роботою з оцифровки літературної і художньої спадщини Шевченка нині займається Національний музей Тараса Шевченка. Водночас Мала академія наук працює над створенням науково-освітнього інтернет-порталу "Тарас Григорович Шевченко".

З початку січня 2014 року у Національному палаці мистецтв "Україна" розпочинається проведення Всеукраїнського творчого звіту майстрів мистецтв та аматорів народного мистецтва України, який проходитиме під егідою ювілею Шевченка.