До Всесвітнього дня боротьби з пневмонією

|  12. 11. 2018

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) і Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) у 2009 році оголосили 12 листопада Всесвітнім днем боротьби з пневмонією.

Цього дня Міністерство охорони здоров’я України нагадує про серйозність даного захворювання та пропонує  комплекс заходів з метою недопущення  розвитку пневмонії у дітей та дорослих.


Пневмонія – це гостре інфекційне запалення легень, яке локалізується у повітряних міхурцях, що мають назву альвеоли. У здорової людини альвеоли наповнені повітрям і нормально функціонують під час дихання. У хворого на пневмонію в альвеолах накопичуються слиз та рідина, які викликають біль при диханні та обмежують надходження кисню.

На сьогоднішній день пневмонія вважається найбільш поширеною інфекційною хворобою високого рівня смертності серед дітей раннього віку: за даними ВООЗ, пневмонія є причиною смертей близько 16% дітей віком до 5 років у всьому світі.

Найчастіше збудниками пневмонії є бактерії, віруси, грибки та деякі інші найпростіші мікроорганізми.

Причиною розвитку бактеріальної пневмонії у дітей найчастіше стають пневмококи  та гемофільні палички типу Б.  Причиною вірусної пневмонії є респіраторно-синцитіальна вірусна інфекція. Пневмонія, спричинена грибками, не є типовою, але випадки зараження фіксують у пацієнтів з послабленим імунітетом при ВІЛ/СНІД.

Найчастіші симптоми пневмонії:

— кашель;

— ускладнене дихання;

— висока температура тіла (більше 38°С);

— прискорене дихання;

— втягнення грудної клітки, коли при вдиханні повітря западає нижня частина грудної клітки (у здорової людини грудна клітки розширюється при вдиханні);

— хрипи під час дихання.

Не завжди при пневмонії наявні абсолютно всі із зазначених симптомів. Іноді при пневмонії у грудних дітей їм важко ковтати їжу або рідину, у них може знижуватись температура тіла, з’являтись судоми, інколи діти можуть непритомніти.

До групи високого ризику розвитку пневмонії та її ускладнень відносять дітей грудного віку, що не отримують молока матері, оскільки ослаблення імунної системи дитини найчастіше пов’язане із недостатнім або незбалансованим харчуванням, а також дітей, які інфіковані ВІЛ або хворіли на кір.

За даними ВООЗ, ризик дітей захворіти на пневмонію також підвищується під впливом екологічних чинників:

— забруднене повітря у житлових приміщеннях;

— проживання у перенаселених будинках;

— паління батьків.

Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. При появі вищезгаданих симптомів, необхідно звернутися до лікаря. Лише фахівець може підтвердити або спростувати діагноз пневмонії  і призначити відповідне лікування.

Профілактика пневмонії у дітей є одним із основних елементів стратегії зниження рівня дитячої смертності у всьому світі, наголошує ВООЗ.

Планову вакцинацію проти Hib-інфекції (гемофільної палички типу Б), пневмококової інфекції, кору та кашлюку визнано найбільш ефективним методом профілактики пневмонії.

В Україні за кошти державного бюджету закуповуються вакцини від Hib-інфекції (гемофільної палички типу Б), кору (у складі комбінованої вакцини КПК від кору, паротиту, краснухи) та кашлюку (у складі комбінованої вакцини АКДП від дифтерії, правця, кашлюку). Щепити дитину цими вакцинами можна безоплатно. Розглядається можливість впровадження планового щеплення пневмококовою вакциною.

Профілактика пневмонії у дітей та дорослих також передбачає зміцнення імунітету. Передусім подбайте про достатнє та збалансоване харчування. Особливо важливим це є для новонароджених: грудне вигодовування протягом перших 6 місяців життя укріпить захисні сили малюка і допоможе побороти небезпечні хвороби, в тому числі пневмонією.


Інформація від управління охорони здоров’я