Здай кров – врятуй життя!

|  14. 06. 2018

Цього року Всесвітній день донора крові знову проводиться 14 червня і буде координуватися Всесвітньою організацією охорони здоров’я, Міжнародною федерацією товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Міжнародним товариством з переливання крові та Міжнародною федерацією організацій донорів крові.

Щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за життєвими показниками. Хоча потреба в крові є загальною, доступ до неї тих, хто її потребує, на жаль, загальним не є.

Донором може стати будь-яка людина віком від 18 до 60 років за умови, що вона не має протипоказань для здачі крові. Тому потенційному донору  необхідно навчитися берегти себе заради інших. Здоровий спосіб життя передбачає правильне харчування і прийом вітамінів, відмову від надмірного вживання алкоголю, а також бажано  і куріння.

Регулярна здача крові  корисна. Вона допомагає покращити кровотворення, вивести з організму надлишок заліза, який може викликати онкологічні та серцеві захворювання. Також донорство стимулює загальну активацію та відновлення організму, сприяє нормалізації кровообігу, запобігає серцево-судинним захворюванням, стимулює імунну систему, зменшує навантаження на печінку та селезінку.

Перед здачею крові слід  дотримуватись таких правил:

Утримайтеся від вживання  будь-яких ліків, за 72 години до процедури.

Відмовтесь від вживання алкоголю за 48 годин до процедури.

Напередодні не можна вживати  копчену жирну, молочну їжу та напої, які містять алкоголь.

У день здачі крові необхідно легко поснідати (солодкий чай, відварні крупи на воді, овочі та фрукти, крім бананів).

Відмовтесь від паління за 2 години до здачі крові.

Обов'язково добре виспіться та відпочиньте напередодні .

Після здачі крові  :

Відпочиньте протягом 10 хвилин.

Випийте солодкий чай з печивом.

Якщо ви недобре почуваєтеся, повідомте  медичний персонал.

Уникайте інтенсивних фізичних навантажень протягом наступних 12 годин.

Не вживайте в день здачі крові алкогольні напої.

Пийте багато рідини протягом  наступних двох діб.

Гарантії та  пільги для донора

Держава забезпечує донора двома додатковими вихідними днями, безкоштовним сніданком та обідом або еквівалентною грошовою винагородою. Безпосередньо перед здачею крові донор безкоштовно проходить медичне обстеження. Про втрату заробітної платні в ці дні переживати не варто, середній заробіток, в будь-якому випадку, зберігається.

Також законом України передбачено присвоєння донору статусу “Почесного донора України”, якщо він безоплатно здасть кров у кількості 40 разових максимальних доз, незалежно від періодів часу між здачею крові. Такі особи отримують відповідне посвідчення і їм вручається нагрудний знак “Почесний донор України” в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Почесні донори мають право:

Отримати безкоштовно позачергово зубопротезування у державних закладах охорони здоров’я.

Першочергово придбати ліки зі знижкою 50% від їх вартості за рецептами, виданими закладами охорони здоров’я.

Безкоштовно отримати донорську кров та її препарати, необхідні для його особистого лікування.

Позачергово отримати путівку для санаторно-курортного лікування за місцем навчання або роботи.

Позачергово забезпечуватися протезами (при необхідності) та іншими протезно-ортопедичними виробами.

Використовувати чергову щорічно оплачувану відпустку у зручний для себе час.

Отримувати надбавку в розмірі 20% до мінімальної пенсії, що нараховується за віком.

Отримувати пільгові кредити на будівництво індивідуального житла.

За статистикою, кожна третя людина протягом свого життя потребує переливання крові. І сьогодні ви можете стати донором і допомогти хворим.  Адже гасло Всесвітнього дня донора крові 2018 року: «Думай про інших.  Здай кров.  Поділись життям!»

Інформація від управління охорони здоров’я