АМБРОЗІЯ

Дата : 
2017-08-18

Амброзія полинолиста — однорічна яра рослина за зовнішнім виглядом схожа на коноплі, а за розмірами і формою листків нагадує полин гіркий (звідки і назва полинолиста). Існує понад 30 видів амброзії, на території Америки, в Україні один вид – амброзія полинолиста, яка була завезена до нас в 1925 році з Північної Америки. Нині вона поширена в більшості областей України, АР Крим.

Це однорічний злісний карантинний бур’ян заввишки 20-250 см з міцною кореневою системою, який проникає в грунт  до 4 метрів, зневоднюючи і виснажуючи його. При середній густоті рослина забирає з одного гектару землі до 2 тис. тонн води. З кожним роком амброзія поширюється  на нові території, утворюючи при цьому велику надземну масу і заглушуючи культурні посіви.

Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні-вересні, легко обсипається, засмічуючи грунт. Одна рослина може дати до 100 тисяч зернят, які  здатні проростати  ще 10-15 років після визрівання. Вона як чужинка не має природних ворогів, її не їдять тварини. Як справжній «зелений агресор»- успішно витісняє гравілат, вероніку, злаки, подорожник, ромашку, череду та інші рослини, які прикрашають ландшафт. Проростає насіння у кінці квітня на початку травня. З середини серпня до кінця жовтня амброзія цвіте. Під час цвітіння вона є дуже небезпечною, її пилок викликає у великої кількості населення алергію. Підвищується температура, течуть сльози, буває коньюктивіт, погіршується зір і може  викликати набряк легенів. Медики це називають амброзійним полінозом або сінною пропасницею. В цей період від амброзійного пилку страждають астматики, у них загострюються приступи бронхіальної астми. 

Поширенню захворювання можуть сприяти погодні умови: спека, роза вітрів. Ефективних ліків від амброзійного пилку поки що не існує. Єдиний вихід – триматися від неї подалі, поки рослина квітує. Для прогулянок вибрати похмурі і дощові дні, кватирки вікон затягнути марлевими сітками, постійно змочувати їх та міняти кілька разів на день. На вулиці потрібно користуватися   сонцезахисними окулярами, після прогулянки необхідно прийняти душ, промити очі і ніс.

За останні роки поширення амброзії в Україні - справжнє лихо. Для багатьох регіонів це стало проблемою державного рівня.  До цієї роботи залучаються лікарі санітарної служби, працівники інспекції екобезпеки, представники місцевої влади. Як же ж  треба боротися з амброзією?

Система захисту як складова загального агротехнічного комплексу прийомів по вирощуванню сільськогосподарських культур передбачає застосування різних методів: карантинних, агротехнічних, механічних та хімічних заходів.

Проводяться такі запобіжні заходи: старанно очищається  посівний матеріал від насіння  амброзії, проводяться лущення  стерні, періодична глибока оранка, досходова культивація. Насінний матеріал, очищений від карантинних бур’янів, передають на аналіз до Державної насінної інспекції для встановлення його кондиційності.

Ведеться суворий карантинний контроль, виявляються карантинні бур’яни, досліджуються  земельні угіддя та складаються карти забруднення, визначаються необхідні методи  боротьби  Перше обстеження полів навесні проводять після сівби до появи сходів ярих культур, а подальші у період від  з’явлення сходів висотою 12-15 см. Посіви озимих культур обстежують на початку фази кущення та навесні до фази повного кущення. Друге обстеження полів проводять перед збиранням врожаю або зразу після цього з метою планування способів осіннього та весняного передпосівного обробітку грунту і застосування гербіцидів.

До механічних заходів відносяться регулярні рейди по приватних садибах, виявлення осередків  поширення амброзії, знищують рослину  до початку цвітіння: скошують, виривають і  компостують, не даючи цвісти та плодоносити, адже вона розмножується тільки насінням. Якщо до цвітіння рослину не знищили , треба перечекати період цвітіння, поки не утворяться зелені плоди, саме в цей час скосити або вирубати і обов’язково спалити, щоби не висипалося насіння.

Хімічні заходи здійснюють у великих господарствах особи, які мають спеціальну фахову освіту. Фермери та господарі присадибних ділянок повинні точно дотримуватися регламентів, зазначених у спеціальних рекомендаціях, інструкціях. Використовують препарати, які є у  «Переліку Укрдержхімкомісії України»

Вести боротьбу із амброзією треба усім разом: санепідемстанції, екологічній службі, адміністративно-технічній інспекції, квартальним комітетам, підприємствам, навчальним  закладам, органам місцевої влади і населенню. Тільки спільними силами під силу подолати  переможний хід агресивної чужоземки


  


Методист обласних курсів удосконалення  керівних кадрів

НМЦ ЦЗ та БЖД Київської області Марія Сопронюк.