Презентація проекту «Енергоаудит зовнішнього освітлення міста Біла Церква»

|  09. 12. 2016

8 грудня відбулася презентація проекту «Енергоаудит зовнішнього освітлення міста Біла Церква». У системі зовнішнього освітлення планується перейти на високоефективні світлодіодні світильники, що дозволить зекономити до 40% електроенергії, раціонально вкладаючи кошти та зменшуючи навантаження на довкілля.

Міський голова Геннадій Дикий відмітив, що питання модернізації вуличного освітлення є актуальним для всієї України, і Біла Церква не є винятком.

«На сьогодні по місту 8 тис. світлоточок, з яких 4,5 тис. – застарілі лампи розжарювання, що споживають електроенергії в 10 разів більше, ніж сучасні прилади освітлення - світлодіодні світильники. А це витрати з міського бюджету в розмірі близько 6 млн гривень на рік, – повідомив міський голова. – А враховуючи невпинне підвищення тарифів на електроенергію, ці суми й надалі зростатимуть. Тому впровадження ефективного енергозберігаючого освітлення – один з тих пріоритетів, які ми маємо ставити перед собою. Проект дасть можливість заощаджувати електроенергію та водночас - розширювати мережу освітлення за рахунок зекономлених коштів. Як свідчать проведені дослідження, кількість точок по місту потрібно збільшити з 8,5 до 10 тисяч».

Представники консалтингової компанії «Гарде» презентували результати енергоаудиту (енергетичного обстеження) системи зовнішнього освітлення м. Біла Церква Київської області. Дослідження проводилися спільно з КП БМР «Білоцерківсміськсвітло». Фахівці, які працювали над розробкою проекту, - Ірина Цимбалюк та Володимир Мирончук наголосили, що нині наше місто зробило ще один крок до впровадження енергоефективних технологій.

«Дослідивши роботу КП БМР «Білоцерківсвітло», що займається обслуговуванням мереж зовнішнього освітлення, фахівці виявили застарілу матеріально-технічну базу підприємства, кадрові проблеми, проте водночас побачили, що колектив працює з ентузіазмом та має бажання змінити ситуацію на краще», - зазначив технічний експерт із систем освітлення Володимир Мирончук

Технічні недоліки нинішньої застарілої мережі освітлення полягають у тому, що світильники не тільки не виконують у повній мірі своєї функції, але й зумовлюють значні експлуатаційні витрати, пов’язані із заміною ламп та ремонтом ліній електромереж, витратами коштів на пальне, усунення крон дерев, з якими контактують лінії тощо. Протягом року на все це доводиться витрачати близько півмільйона гривень. До того ж, у Білій Церкві відсутня централізована система управління зовнішнім освітленням – облік електроенергії здійснюється за допомогою реле часу, встановлених у пунктах включення. А це ще додаткові витрати коштів та часу.

Тож презентованим проектом передбачається не тільки заміна старих світильників на нові світлодіодні, енергозберігаючі та капітальний ремонт електромереж зовнішнього освітлення, але й упровадження централізованої системи управління зовнішнім освітленням, оновлення матеріально-технічної бази, інтеграція із системою МАГІС-БЦ тощо.

За словами фахівців, в заміну існуючих 8410 світильників та встановлення додаткових (в сумі – 9400 світильників) потрібно інвестувати 34,6 млн грн. За умови 100%-го навантаження на мережу це дасть змогу зекономити 4800 МВт год. електроенергії на рік та придбати 9000 ламп. Окупність проекту – 4,4 роки. До того ж, цей захід, за рахунок заощадженого на електростанціях  пального, дасть змогу значно зменшити викиди в атмосферу вуглекислого газу.

У комплексі з реалізацією цього проекту доцільно провести капітальний ремонт електромереж: у Білій Церкві заміни потребує 285 км електроліній. Також до впровадження пропонується нова система управління зовнішнім освітленням. Оновлення матеріально-технічної бази, а саме техніки, що застосовується при обслуговуванні мереж зовнішнього освітлення, навіть зможе приносити прибутки, адже комунальне підприємство зможе надавати послуги стороннім організаціям. У це, за підрахунками фахівців, потрібно інвестувати 10,2 млн грн.

«Пункти включення в місті до централізованого управління уже готові на 80%. Вони обладнані сучасними лічильниками типу «Енергія-9», які збирають інформацію не тільки про кількість спожитої електроенергії, але й про стан мережі зовнішнього освітлення. Залишається тільки обладнати ці пункти включення GSM-модемами, які збиратимуть всю інформацію на центральний пульт та обробляти її», - розповів експерт.

Втілення такого заходу потребує інвестиції в розмірі 1,7 млн грн., що дасть змогу заощадити електроенергію, знизить витрати пального, пов’язані з постійними поїздками з метою перепрограмування запуску лічильників і збору даних тощо. Окупність проекту становить 12,7 років.

Загальна сума інвестицій, яку потрібно вкласти у модернізацію зовнішнього освітлення, – 60 млн грн. Окупність проекту – 7,7 років.

Про заходи з модернізації вуличного освітлення розповів директор КП БМР «Білоцерківсвітло» Олександр Прилуцький, який відмітив, що цьогоріч світлодіодні світильники були встановлені на Олександрійському бульварі та в селі Піщана. Проект щодо заміни світильників вже був розроблений для мікрорайону Заріччя. Захід передбачає заміну 1897 світильників, організацію централізованої системи управління, частковий капремонт мереж живлення зовнішнього освітлення. Проект потребує залучення 8,150 млн грн інвестицій та має окупитися за 3,5 роки.

Олександр Прилуцький розповів також про загальний стан підприємства та зовнішнього освітлення зокрема, відмітивши, що матеріальна база перебуває в задовільному стані, а спеціалізована техніка – в ще гіршому, вона зношена фізично та морально.

Система освітлення міста побудована в комплексі з системою благоустрою в 70-80-х роках, тож термін експлуатації електромереж фактично вичерпаний. На балансі підприємства перебуває нині 8335 одиниць світлоточок, з яких 5 тис. обладнано лампами розжарювання, 3335 – це натрієво-газорозрядні лампи. Також на балансі 313 км мереж зовнішнього освітлення, з яких 30 км – підземні кабельні лінії електропередач, і 283 км повітряних ліній електропередач, з яких тільки 56 км мають ізольований кабель.

Як основні джерела залучення коштів для реалізації проектів з енергомодернізації розглядаються міський та державний бюджети, фінансові установи, міжнародні фінансові фонди.

Зокрема, задля реалізації проекту планується співпраця з Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) – у рамках програми з кредитування заходів з енергозбереження.

«Співпраця з НЕФКО важлива для нас і ми сподіваємося на успішну реалізацію перших проектів вже в наступному році, – відмітив міський голова Геннадій Дикий. – Місто зі свого боку всіляко підтримуватиме реалізацію даних проектів і після погодження депутатами міської ради забезпечить їх співфінансування».

Юлія Шевчук, старший інвестиційний радник НЕФКО, директор представництва в Україні, розповіла, що НЕФКО – це міжнародна організація, що утворена в 1992 році  країнами Північної Європи – такими, як Данія, Швеція, Фінляндія, Ісландія, Норвегія. Діяльність організації пов’язана з фінансуванням практичних заходів, що сприяють збереженню довкілля та вирішенню екологічних проблем. На сьогодні в Україні НЕФКО впроваджує близько 150 проектів, які перебувають на різних етапах розвитку. Більше 20 з них передбачають і модернізацію систем зовнішнього освітлення .

 Варто нагадати, що в березні 2016 року м. Біла Церква приєдналася до європейської ініціативи «Угода мерів щодо енергетики та клімату». Міська влада висловила готовність йти в ногу з провідними європейськими містами та скоротити на своїй території викиди СО2 щонайменше на 40% до 2030 року у порівнянні із 2013 роком за рахунок реалізації проектів з енергоефективності та відновлюваної енергетики.

Співпраця з НЕФКО важлива для Білої Церкви і нині передбачається в таких напрямках:

-                комплексна термомодернізація будівель бюджетної сфери (утеплення зовнішніх стін, заміна вікон, утеплення даху, утеплення підвальних приміщень, тощо) дитячого садочка №33;

-                модернізація системи зовнішнього освітлення міста зі встановленням енергоефективних світильників.

Загальна вартість проекту: понад 14 млн грн, і майже 80% з яких планується залучити у формі пільгового кредиту НЕФКО. Вартість проекту з термомодернізації – майже 5,6 млн грн, вартість проекту зі встановлення світлодіодних світильників – майже 8,5 млн грн, частка НЕФКО становить 10,9 млн грн (78%), частка міста – майже 3,16 млн грн (22%).

Передбачається, що реалізація проекту дозволить скоротити витрати теплової енергії в дитячому садочку №33 на 60% у порівнянні із базовим рівнем — на 334 Гкал на рік.

У заході також взяли участь радник міського голови з питань енергоефективності Кирило Томляк, представник компанії «Гарде» Володимир Дебой.

До конструктивної дискусії долучилися депутати Білоцерківської міської ради Андрій Король, Сергій Наконечний, Сергій Беркут, Володимир Бабенко, представники громадських організацій міста.

Досвідом запровадження енергозберігаючих технологій у м. Кропивницькому поділився директор КП «Міськсвітло» Дмитро Тоток. Гість розповів, що проекти з енергомодернізації дозволяють не тільки підвищити енергоефективність та знизити викиди парникових газів, а покращать рівень безпеки і комфорту для мешканців міста.

Підбиваючи підсумки зустрічі, заступник міського голови Володимир Хмурич висловив вдячність учасникам заходу, наголосив, що місто має напрацьовувати відносини з фінансовими інститутами, і проект є першим кроком у цьому напрямку.

«Проведений захід дав змогу побачити, як грамотно підходити до питання енергоефективності, проводити енергоаудит, обговорення результатів, економічні прорахунки, альтернативи, врахування думки громади міста, і звісно, успішна реалізація, аби кожен мав змогу отримати задоволення від втілення проекту», - наголосив заступник міського голови.