Легалізація заробітної плати громадян – соціальні гарантії і достойна пенсія

Заробітну плату в «конвертах», без перебільшення, можна назвати однією з найбільших на сьогодні перепон в економічному та соціальному розвитку держави. Ні для кого не секрет, що частина заробітку суб’єктами господарювання виплачується нелегально. Біда ж у тому, що й самі наймані працівники погоджуються одержувати або всю заробітну плату, або її частину «у конвертах». І роботодавці, і наймані працівники в один голос зазначали, що причиною такого явища є високі тарифи оподаткування на фонд заробітної плати, які в сукупності становили близько її половини.  Гарною новиною в кінці минулого року стало прийняття Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-УШ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який набув чинності з 1 січня 2016 року.

Крім того, скасовано утримання єдиного внеску із заробітної плати працівників. Маємо надію, що зазначені зміни в законодавстві сприятимуть процесам детінізації зайнятості населення та легалізації заробітної плати найманих працівників.

Кожен працівник повинен бути зацікавлений працювати легально, адже від страхового стажу залежить його майбутня пенсія. Зменшення ставки ЄСВ з 2016 року жодним чином не впливає на механізм обчислення та розмір пенсії. Кошти з урахуванням понижуючої ставки єдиного внеску на виплату пенсій закладено у держбюджеті на поточний рік. Питання додержання вимог законодавства про оплату праці та забезпечення соціальних гарантій працюючих є і одним із напрямків роботи управління Пенсійного фонду України у місті Білій Церкві Київської області.

В результаті проведеного аналізу звітності платників встановлено, що  за лютий 2016 року прозвітувалось 415 страхувальників, які допустили виплату заробітної плати менше мінімального розміру 1615 застрахованим особам (або 3,87 % від загальної кількості застрахованих осіб). Фонд оплати праці по даній категорії застрахованих осіб становить 142,7 тис. грн., внаслідок чого середня заробітна плата складає близько 100 грн.

Спеціалістами управління здійснюється інформаційно-роз’яснювальна робота серед населення щодо залежності страхового стажу застрахованих осіб від легальних виплат заробітної плати на рівні не менше мінімального розміру. Протягом січня – квітня 2016 року спеціалістами управління проведено 32 зустрічі в трудових колективах, на яких були залучені  822 особи. Присутнім було надано роз’яснення щодо забезпечення пенсійних прав застрахованих осіб. Також, керівникам 41 підприємства, які здійснюють нарахування та виплату заробітної плати менше мінімального встановленого розміру, направлені листи щодо необхідності виплати найманим працівникам заробітної плати не менше мінімальної.

За результатами проведеного аналізу управлінням щомісяця надсилаються матеріали про роботодавців, які не дотримуються мінімальних соціальних гарантій в оплаті праці найманих працівників, до місцевих органів виконавчої влади, районної прокуратури, до Державної фіскальної служби для подальшої роботи.

Шановні роботодавці! Закликаємо Вас зробити крок назустріч суспільству – легалізувати зайнятість населення та відмовитись від зарплати “в конвертах”. Це дозволить зняти, по-перше, соціальну напругу, а по-друге, дозволить громадянам отримати реальну соціальну підтримку.

Т.Г. Маландій, начальник відділу
контрольно-перевірочної роботи
управління Пенсійного фонду України
у місті Білій Церкві Київської області