Терміни призначення пенсії

Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) та пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Куди звертатися за призначенням пенсії?

Для працюючих громадян:

посадова особа підприємства, установи, організації, де вони працюють та на яку покладено обов'язок оформлення документів на призначення пенсій працівникам у десятиденний термін з дня одержання від громадянина заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і направляє до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або за місцем проживання (реєстрації) особи.

заява може бути подано особисто за місцем проживання (реєстрації) - за бажанням заявника.

Для непрацюючих громадян - заява про призначення пенсії подається безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації):

заявником особисто;

через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально;

законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника.

Заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, пенсіонером за місцем проживання (реєстрації), а за необхідності — його законним представником (батьки або опікун (піклувальник)) за місцем проживання (реєстрації) представника.

Який день вважається днем звернення за пенсією?

Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

За потреби, спеціалісти Пенсійного фонду зобов'язані надати громадянину допомогу для одержання відсутніх у нього документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у тримісячний строк (з дня реєстрації заяви в Пенсійному фонді України).

Заявнику видається розписка із зазначенням дати прийому заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви.

У які строки повинні подаватися документи?

Заява про призначення пенсії за віком може бути подана особою не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку.

У які строки має бути призначено пенсію?

Пенсія призначається з дня звернення за пенсією:

за віком - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;

по інвалідності - з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;

у зв’язку з втратою годувальника - з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Не пізніше 10 днів після надходження заяви з усіма необхідними для призначення пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення пенсії чи відмову у її призначенні.

Виплата пенсії проводиться не пізніше одного місяця з дня прийняття рішення про призначення пенсії.

Начальник відділу
обслуговування громадян