Зарахування навчання до стажу роботи

Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок ( ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»). Він обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку ( з 01.01.2004 р.), а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності Закону (тобто, за трудовою книжкою та довідками підприємств).

До 31.12.2003 діяв Закон України «Про пенсійне забезпечення». Так, згідно із пунктом «д» статті 56 до стажу роботи зараховується період навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах із підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі. У цьому випадку час навчання підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Починаючи з 01.01.2004 р., період навчання у вищезазначених навчальних закладах зараховується до страхового стажу лише за умови заключення договору про добровільну участь в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування з фіскальним органом за місцем проживання, оскільки така категорія осіб, як студенти, не зазначена у переліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню.

Наприклад, особа навчалась за денною формою навчання з 01 вересня 2001 року по 20 червня 2005 року. До страхового стажу буде зараховано період з 1 вересня 2001 року по 31 грудня 2003 року. Період навчання з 1 січня 2004 року по 20 червня 2005 року буде зараховано до страхового стажу лише за умови заключення договору про добровільну участь з фіскальним органом за місцем проживання. Форма власності навчального закладу для визначення стажу роботи значення не має.

Начальник віддлу з обслуговування
та розгляду звернень громадян                                                   О.П. Бурімська