Комплексне реформування системи пенсійного забезпечення

Вже не секрет, що на шляху євроінтеграції наша країна, має зазнати змін, які стосуватимуться кожної галузі суспільного життя. Не виключенням є і комплексне реформування системи пенсійного забезпечення.

Головною новелою законодавців є створення і запровадження вже з 1 січня 2017 року повноцінної накопичувальної системи пенсійного забезпечення, що нарешті дозволить розвантажити, діючу нині, солідарну систему пенсійного забезпечення.

Така система передбачатиме два вікових рівні залучених до неї людей. Обов’язковому страхуванню підлягатимуть особи до 35 років, цей вік пов’язують з необхідністю отримання достатнього часу для накопичення достатніх коштів на особовому рахунку особи та отримання в майбутньому відчутної доплати до пенсії, що буде отримана з солідарної системи пенсійного забезпечення. Також у накопичувальній системі, на добровільних засадах, зможуть взяти участь особи віком від 36 до 55 років.

Передбачається, що у 2017 році ставка внеску становитиме 2% і кожного наступного року вона збільшуватиметься на 1% до досягнення 7% у 2022 році. У подальшому цей відсоток залишатиметься незмінним.

Втішним є те, що гроші майбутній пенсіонер відраховуватиме не як додаток до нинішніх внесків, зокрема до єдиного соціального, який сплачують працівники і підприємці. Загальна ставка цього внеску не збільшуватиметься, а відтак відбуватиметься перерозподіл коштів у межах того внеску, який сплачують нині.

 Начальник юридичного відділу                                                                                   Є.В. Івашев