Пенсія по інвалідності

Пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності у особи, яку визнано інвалідом, страхового стажу  відповідно до ст. 32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон) на час настання інвалідності або на день звернення за пенсією.

 Причина, група, час настання інвалідності, строк, на який встановлюється інвалідність визначається органом медико – соціальної експерттизи, а саме – медико – соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) згідно із законодавством. МСЕК видає особі, яку визнано інвалідом, довідку і надсилає у триденний строк виписку з акту огляду МСЕК до органу ПФУ по місцю проживання (реєстрації) такої особи або де інвалід перебуває на обліку. Видача особі, яку визнано інвалідом виписки з акта огляду МСЕК на руки забороняється. Проте, для встановлення зв’язку захворювання з впливом  аварії на ЧАЕС, інвалід на Центральну МСЕК повинен надати даний витяг. В таких випадках, органи ПФУ можуть надати незавірену копію цього витягу для подальшого його завірення та подання до відповідних органів.

 Якщо інвалідність настала в період проходження строкової військової служби, то пенсія по інвалідності призначається особі незалежно від наявності страхового стажу.

Пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи.

Пенсія по інвалідності залежно від групи інвалідності призначається в таких розмірах: інвалідам I групи - 100 відсотків пенсії за віком; інвалідам II групи - 90 відсотків; інвалідам IIIгрупи - 50 відсотків.

Якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності, то пенсія по інвалідності призначається з дня  встановлення інвалідності, якщо пізніше трьох місяців - з дня звернення за пенсією (дати подачі заяви).

Якщо особа визнана інвалідом нижчої групи, пенсія виплачується за попередньою групою до кінця місяця, в якому змінено групу інвалідності.

У разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд, здоровою пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.

Приклад 1. Гр. К. у березні 2014 р. звернувся щодо призначення пенсії по інвалідності. Згідно із довідкою МСЕК, групу інвалідності встановлено з 01.12.2013 р., дата огляду – 20.02.2014р. З якої дати має бути призначена пенсія по інвалідності?

Згідно ч.1 ст. 45 Закону пенсія по інвалідності призначається із дня встановлення інвалідності, якщо звернення щодо призначення пенсії відбулося не пізніше як через три місяці з дня встановлення інвалідності.

Таким чином, пенсія має бути призначена з дня встановлення інвалідності, тобто з 01.12.2013 р., оскільки гр. К. звернувся за призначенням пенсії у березні 2014р., тобто впродовж трьохмісячного терміну з моменту встановлення групи інвалідності.

Приклад 2. 27.09.2013 р. за призначенням пенсії по інвалідності (ІІІ група) звернувся гр. Д. Дата огляду – 27.06.2013 р., з цієї ж дати встановлена ІІІ група інвалідності. З якої дати гр. Д. має бути призначена пенсія по інвалідності - з дати огляду (27.06.2013 р.) чи дати звернення за призначенням пенсії (27.09.2013 р.)?

Згідно ч.1 ст. 45 Закону пенсія по інвалідності призначається із дня встановлення інвалідності, якщо звернення щодо призначення пенсії відбулося не пізніше як через три місяці з дня встановлення інвалідності.

Відповідно до ст. 253 Цивільного кодексу України, початок перебігу строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події з якою пов’язано його початок.

Враховуючи зазначене, пенсія по інвалідності гр. Д. має  бути призначена з дня встановлення інвалідності (з 27.06.2013 р.), оскільки між датою звернення за пенсією та датою встановлення інвалідності не пройшов 3-х місячний термін.

Начальник відділу з обслуговування
та розгляду звернень громадян                                                                                                       О.П. Бурімська