Пенсія по втраті годувальника

На жаль, бувають ситуації, коли з життя йде голова сім'ї і годувальник. Щоб його родина не залишилася без засобів до існування, держава платить непрацездатним членам його сім’ї пенсію по втраті годувальника. Розглянемо на прикладах умови призначення та виплати зазначеного виду пенсії.

Згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон)  пенсія по втраті годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності у годувальника відповідного страхового стажу на день його смерті.

Непрацездатними членами сім’ї вважаються:

·        чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону;

·        чоловік (дружина), а в разі їх відсутності – один із батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку та працездатності, якщо вони не працюють і зайняті доглядом за дітьми померлого годувальника до досягнення ними 8 років;

·        діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника), які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років.

·        діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, – до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.

·        діти-сироти – до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні.

Починаючи з 01 липня 2013 року, зазначена пенсія виплачується дітям, які навчаються, і в період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим, чого раніше не було. Правда, є умова даний період не повинен перевищувати чотирьох місяців. Окрім того, отримувач пенсії має підтвердити довідками навчальних закладів те, що він дійсно здобуває освіту за денною формою навчання.

Наприклад. Дитина, яка отримує пенсію у зв’язку з втратою годувальника, 15 червня 2013 року завершила навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Бакалавр», у зв’язку з чим виплату пенсії їй було припинено з 01 липня 2013 року.

10 вересня 2013 року вона надає до органу Пенсійного фонду довідку про те, що з 01 вересня 2013 року продовжила навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Спеціаліст».

Виплату пенсії їй буде подовжено, починаючи з 01 липня 2013 року.

       Слід зазначити, що одержувачам пенсій у зв'язку з втратою годувальника, яким виповнилося 18 років та які навчаються, на початку кожного навчального року необхідно поновлювати довідки про навчання в закладі.

Пенсія залежить від кількості утриманців. За статтею 39 Закону на всіх членів сім’ї, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника, призначають одну спільну пенсію. На вимогу члена сім’ї із загальної суми пенсії виділяють його частку, яку виплачують окремо.Виділення частки пенсії провадять із першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.

Наприклад. У першому шлюбі у гр. Л. є одна дитина, чоловік помер і вона отримує пенсію по втраті годувальника на цю дитину. Від другого шлюбу також є одна дитина, другий чоловік трагічно загинув. Як буде призначатись пенсія по втраті годувальника на другу дитину?

За наявності необхідного страховго стажу у померлого годувальника буде призначена пенсія на другу дитину. Проте, за умови, якщо гр. Л. (дружина померлого годувальника), на момент звернення за такою пенсією,  не працює і  зайнята  доглядом  за  дитиною  (дітьми)  померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років, вона матиме право на виділення долі із цієї пенсії.

Пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається:на одного непрацездатного члена сім’ї  - в розмірі 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім’ї – 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками; дітям - сиротам пенсію у зв’язку з втратою годувальника призначають  виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.

            Відповідно до постанови Кабінету  Міністрів України від 26 березня 2008 року  265 «Деякі питання  пенсійного  забезпечення громадян» у разі, якщо розмір пенсійної виплати (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій та ін.) не досягає:

·        на одного непрацездатного члена сім’ї 100 %,

·        на двох – 120 %,

·        на трьох і більше – 150 % 

прожиткового мінімуму для  осіб, які втратили працездатність, надають щомісячну державну адресну допомогу до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

      Пенсію у зв’язку з втратою годувальника призначають на весь період, протягом якого член сім’ї померлого годувальника є непрацездатним, а членам сім’ї, що досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26  Закону, – довічно.

      Змінюють розмір пенсії або припиняють її виплату членам сім’ї з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

       Пенсію по втраті годувальника призначають з дня, наступного за днем смерті годувальника. Однак тут є обов’язкова умова: звернення за призначенням пенсії має надійти не пізніше ніж через 12 місяців з дня смерті годувальника. У цьому випадку пенсію призначать з дня смерті. Якщо ж зазначений термін пропустити - виплати призначать з дня звернення за пенсією.

Розглянемо ще один приклад. У сім’ї померла мати. Гр. В. (чоловік помелої) оформив пенсію по втраті годувальника на неповнолітню дочку. Проте, на даний час дитина проживає з бабусею, а у батько з’явилась нова сім’я, з якою він і проживає. Чи є підстави для припинення виплати пенсії, оскільки дитина проживає з бабусею, яка і здійснює за нею догляд, а у батька інша сім’я?

            Пенсія по втраті годувальника на неповнолітню дитину призначається незалежно від того, чи знаходилась вона на утриманні годувальника чи ні. При призначенні пенсії батьком був наданий весь пакет документів згідно чинного законодавства. Оскільки, батько не позбавлений батьківських прав і є законним опікуном над дитиною, підстав для припинення виплати пенсії немає.

Начальник відділу з обслуговування

та розгляду звернень громадян

О.П.Бурімська