Підтвердження часу догляду за інвалідом І групи, дитиною – інвалідом та престарілим

Згідно законодавства України непрацюючі працездатні особи (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники), які фактично доглядають за дитиною – інвалідом (до 16 років), інвалідом I групи або за престарілим, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досяг 80-річного віку мають право зарахувати до страхового стажу період догляду на вказаною категорією громадян.

До 01 січня 2005 року час догляду зараховується на підставі акту обстеження фактичних обставин (складається органами Пенсійного фонду на підставі відомостей ЖЕКів або інших органів за місцем проживання (реєстрації), сільських, селищних рад, або шляхом опитування осіб, за якими доглядають, та їхніх сусідів, інших даних), а також документів, які підтверджують перебування на інвалідності (виписка з акта огляду МСЕК, довідка одержувача допомоги з органів соціального захисту населення ) та документів, які підтверджують вік (свідоцтво про народження або паспорт).

З 01 січня 2005 року такий стаж обчислюється на підставі індивідуальних відомостей про застраховану особу, які надаються відділом персоніфікованого обліку Пенсійного фонду (дані СПОВ), за умови отримання допомоги (компенсації) в органах соціального захисту населення по догляду за інвалідом I групи, дитиною – інвалідом та престарілим.

Отже, періоди догляду за вищевказаними особами зараховуються до страхового стажу з 01.01.2005р. за даними персоніфікованого обліку, а до 01.01.2005р. - в разі підтвердження факту здійснення догляду та документів, які підтверджують вік та перебування на інвалідності зазначеної категорії громадян.

Приклад 1.  У січні 2014 року за призначенням пенсії за віком звернулась гр. К. Згідно записів трудової книжки вона не працює з 2001 року. Але, з 2003 року – здійснює догляд за інвалідом І групи.  Чи буде зарахований період догляду за інвалідом І групи до трудового стажу при призначенні пенсії?

Догляд за інвалідом І групи в період з 2003 ро 2004 рік зарахується за умови підтвердження факту здійснення догляду актом обстеження та довідкою МСЕК про встановлення І групи інвалідності, а з 01.01.2005 року - за даними СПОВ.

Приклад 2. У січні 2014 року за призначенням пенсії за віком звернулась гр. П. Згідно записів трудової книжки вона працює з 1993 року по теперішній час та має на утриманні дитину - інваліда 1989 року народження. Чи зарахується до трудового стажу час догляду за дитиною – інвалідом?

Час догляду за дитиною – інвалідом зараховується до 16 років в трудовий стаж при умові, що особа, яка здійснює догляд не  працює в цей період, дитина має статус «інвалід з дитинства» Тому, в даному випадку, в трудовий стаж буде зарахований лише період з 1989 р. по 1992 р., за умови підтвердження факту догляду.

Начальник відділу з обслуговування
та розгляду громадян