Страховий стаж – основний показник пенсії

У зв’язку з передачею функції адміністрування єдиного внеску від Пенсійного фонду до Міністерства доходів і зборів, одним із основних  завдань Пенсійного фонду  стає формування та ведення реєстру застрахованих осіб, здійснення контролю (у тому числі спільно з органами доходів і зборів) за достовірністю відомостей про осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.

На жаль, все частіше постає питання набуття страхового стажу, так необхідного для призначення майбутньої пенсії. Не завжди людина, звернувшись за призначенням пенсії вже в достатньо зрілому віці має необхідний стаж, не кажучи вже про молоде покоління. Не завжди є розуміння того, що таке страховий стаж і для чого він потрібний.

Що ж таке страховий стаж? Статтею 1 Закону України №1058-VI від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чітко визначено, що страховий стаж – період, протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню і за який сплачено страхові внески  в сумі, не менше, ніж мінімальний страховий внесок. Мінімальний страховий внесок – сума внеску, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця ( з 01.01.2014 розмір мінімальної заробітної плати становить 1218грн.).

Тобто, місяць роботи буде зараховано до страхового стажу як повний, лише за умови, що внесок за нього виявиться не нижче мінімальної суми.

Відповідальність за повноту та своєчасність сплати внесків застрахованих осіб несе страхувальник, який зобов’язаний вчасно та в повній мірі сплачувати внески, адже це є запорукою отримання гідної пенсії в майбутньому та надає можливість нинішнім пенсіонерам вчасно робити перерахунок.

Розглянемо на прикладах залежність страхового стажу для призначення пенсії.

Приклад 1. Чоловік 1969 року народження звернувся за призначенням пенсії по інвалідності (3-тя група). Згідно записів трудової книжки та  даних персоніфікованого обліку страховий стаж складає 8 років 6 місяців. Відповідно до ст.32 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VIвід 09.07.2003 для призначення пенсії по інвалідності для осіб, визнаних інвалідами, у віці від 43 до 45 років включно, мінімальний страховий стаж складає 10 років. Тому, в даному випадку, підстав для призначення пенсії в органах Пенсійного фонду немає.

Приклад 2. За призначенням пенсії по втраті годувальника на двох неповнолітніх дітей звернулася вдова померлого громадянина П. 1964р.н., померлого 31.01.2014р. у віці 50 років. Згідно записів трудової книжки та  даних персоніфікованого обліку страховий стаж померлого складає 10 років 11 місяців. Відповідно до ст.36 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058-VI від 09.07.2003, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по IIIгрупі інвалідності. Відповідно до ст.32 для призначення пенсії по втраті годувальника,  мінімальний страховий стаж померлого у віці від 49 до 51 року повинен складати 12 років. Тому, в даному випадку, підстав для призначення пенсії в органах Пенсійного фонду також немає.

Особливо важливим є зарахування страхового стажу фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування. До липня 2010 року до Пенсійного фонду від сплаченої суми єдиного податку надходило 42%, а це лише до 84 грн. на місяць, що давало змогу зарахувати до страхового стажу до 9 днів у місяці. Від сплати фіксованого податку надходило 10%, що давало право на 1 день страхового стажу за  місяць для підприємця, який сплачував патент 100 грн. на місяць.

Подбати про свій соціальний захист, в тому числі і про право на призначення пенсій – обовязок кожного громадянина. 

Начальник відділу надходження,
прогнозування платежів та обліку застрахованих осіб                                                 
О.І. Майкут